Nová cyklotrasa odhaľuje tajomstvá zatopených obcí Liptova

Súčasťou trasy sú aj prvky cykloturistického mobiliára, drobnej architektúry odpočívadiel a informačných bodov, ktoré približujú históriu 13 zaplavených obcí pod priehradou Liptovská Mara.

V Liptove otvorili novú tematickú cyklotrasu „Po stopách zaplavených obcí“. Trasa na 14 kilometroch ponúka cyklistom športový zážitok obohatený o poznanie histórie priehrady Liptovská Mara. Začína sa v Bešeňovej v okrese Ružomberok a končí v Bobrovníku v okrese Liptovský Mikuláš, čím symbolicky prepája dolný a horný Liptov.

„Dominanta regiónu ukrýva pod množstvom vody 13 obcí a 10 tabúľ novej trasy ukazuje mnohé fakty a najväčšie zaujímavosti regiónu a druhej najväčšej priehrade na Slovensku, ako aj niektoré z tajomstiev tejto časti Liptova. Počas trasy cyklistov zaujme i atraktívna vyhliadka a oddychové miesto,“ priblížila Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov..

Spája športový zážitok s poznaním histórie

Liptákom sa podarilo spojiť športový zážitok s poznaním histórie. Nová cyklotrasa odhaľuje tajomstvá zatopených obcí Liptova. Pohľad na Kostol Panny Márie na okraji priehrady Liptovská Mara a na pozadí hory, to je ikonický záber na Liptov v lete a rovnako aj v zime. Vďaka novej tematickej cyklotrase jej návštevníci pochopia, čo všetko predchádzalo tomu čo vidia teraz.

„Priehrada Liptovská Mara v minulom storočí definitívne zmenila tvár nášho regiónu, kontinuálne osídleného už od doby kamennej. Prostredníctvom novej cyklotrasy odhaľujeme našim návštevníkom mnohé zaujímavosti. Vďaka drevenej vyhliadke Kyseľovec, ktorú sme vybudovali v kopci nad Liptovskom Marou, ponúkame cyklistom aj miesto na oddych a dychberúce výhľady,“ doplnila Šarafínová.

V regióne Liptov majú v rovnakom dizajne viac ako 100 drevených prvkov – prístrešky, posedenia, mapy, informačné tabule, cyklostojany.

Mapa cyklotrasy. Zdroj: visitliptov.sk

Pribudol aj cykloturistický mobiliár

Príprava trasy zahŕňala aj výrobu a osadenie prvkov navigácie, náučných a mapových panelov, tvorbu projektu a dizajn manuálu. Súčasťou trasy sú tiež početné prvky cykloturistického mobiliáru a drobnej architektúry odpočívadiel a informačných pointov, ktoré boli v posledných rokoch vybudované v rámci iných aktivít v súvislosti s rozvojom produktovej línie Cykloregión Liptov.

„Novú trasa kvôli niekoľkým stúpaniam odporúčame pre zdatnejších cyklistov alebo cyklistov na elektrobicykloch. Na trase sme osadili 10 informačných tabúľ s údajmi o vodnom diele aj histórii územia,“ povedal cyklokoordinátor OOCR Andrej Medla, podľa neho v budúcnosti Liptáci plánujú aj ďalšie rozšírenia trasy.

„Súčasťou projektu je aj komplexná obnova okolia Marského kostolíka, v rámci ktorej sme upravili verejný priestor, vymenili informačnú tabuľu a doplnili dva stojany na bicykle. Pribudol aj infopult s informáciami o pamiatke, osadili sme štyri nové drevené lavičky, ako aj prvky zamedzujúce prístupu vozidiel do veľmi tesnej blízkosti tejto národnej kultúrnej pamiatky,“ dodal Medla.

Bezpečnosť na prvom mieste

Liptáci pripravili pre ubytovaných cyklistov a turistov zaujímavú novinku. „Pri cyklistických aktivitách ubytovaným hosťom na Liptove padne vhod aj ktoré s nabitým pobytovým balíkom a regionálnou kartou zliav majú v cene pobytu aj poistenie záchrany v horách. Bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste,“ zdôraznila Darina Bartková, riaditeľka liptovskej OOCR

Poistenie záchrany v horách, ktoré hradí aj zásah Horskej záchrannej služby, platí pre hostí ubytovaných v regióne s Liptov Region Card od dvoch nocí v období: 1. júl až 30. september 2023.

OOCR Región Liptov financovala tematickú cyklotrasu aj z dotácie Ministerstva dopravy SR vo výške 12 000 eur. „Ďakujeme za spoluprácu aj partnerom – Liptovské múzeum, Slovenský vodohospodársky podnik, Hotelový komplex Gréta, obec Vlachy a Bobrovník, Rímskokatolícky cirkev Liptovský Trnovec a Prosiek, Marina Liptov,“ vymenovala Bartková.

Zdroj: OOCR Región Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.