V šou Zem spieva účinkoval aj Folklórny súbor Liptov

V prvom semifinálovom kole programu, ktorý dáva priestor tradičnej ľudovej kultúre, vystúpil súbor ako hosť.

Na obrazovkách RTVS, kde vrcholí už druhá séria obľúbeného projektu, sa objavili folkloristi na pozvanie režiséra. „Bola to pre nás veľká pocta,“ prezrádza Igor Littva, riaditeľ a choreograf súboru. Vystúpili v priamom prenose popri súťažiacich, ktorí museli absolvovať zdĺhavý proces, od kastingov až po úspešný postup jednotlivými kolami. „My sme sa prakticky hneď ocitli v semifinále, aj keď nesúťažne,“ dodáva riaditeľ s úsmevom.

Súťažiť by nešli

Ľudia z okolia mu často kladú otázku, či sa so súborom nezvažoval prihlásiť. Súťaže, ktoré prebiehajú v oblasti ľudovej kultúry, mu však nie sú veľmi blízke.

„My nie sme pretekári,“ objasňuje Littva dôvody, pre ktoré sa účasti vo folklórnej šou skôr vyhýbajú. Zároveň vysvetľuje, že ľudová tvorba nie je veľmi merateľná veličina. Ťažko sa stanovujú objektívne parametre, na základe ktorých by sa posudzoval „výkon“ súťažiacich. „Nie je to skok do diaľky ani beh na čas,“ vraví Littva.

Ak by sa malo pristúpiť na súťaženie, žiadalo by si to o niečo vyrovnanejšie podmienky. Ťažko sa sólistovi súťaží so skupinou a naopak, folklórny súbor z mesta má inú tanečnú náplň ako skupina pôsobiaca v obci, tvrdí Littva. Úlohu zohráva aj rôzny stupeň profesionality medzi účinkujúcimi.

Na druhej strane rozumie, že ide o šou. Teda televízny formát, ktorý nemá ambície konkurovať odborným súťažiam, kde sú pravidlá nastavené predsa len inak.

„Klobúk dolu, pánovi režisérovi sa cez tento program podarilo spopularizovať našu ľudovú kultúru,“ kvituje riaditeľ súboru vznik tohto projektu. Sám registruje zvýšený záujem ľudí o tradičnú tvorbu, či už v oblasti módy alebo modernej hudby, kde sa ako oživujúci prvok využíva práve folklórny motív.

Nudiť sa nestihli

Riaditeľ sa domnieval, že „len“ ako hosťujúci súbor budú mať po generálke dostatok času na voľný program v hlavnom meste. Mýlil sa. So súborom museli absolvovať všetky skúšky až po začiatok programu. Na členov súboru medzičasom doľahla únava, na pódium sa dostali až v záverečnej časti šou. „V ten deň to bola skôr drina než zábava,“ spomína si na deň natáčania.

Precitnutie nastalo až neskôr, po ceste domov. „Už sa nám išlo v takej dobrej pohode. S úsmevom a so spevom,“ približuje Littva situáciu po vystúpení, keď únava opadla a dostalo sa im v prichádzajúcich správach pozitívnej spätnej väzby. Tá prichádzala najmä od domácich Liptákov, ale o svoje dojmy sa podelili aj diváci z iných kútov Slovenska.

Súbor najbližšie vystúpi druhého apríla na ružomberskej Veľkonočnej kúpačke.

Ilustračná fotografia: FB fanpage Zem spieva 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.