V troch ružomberských obciach si zvolili nových starostov

Najvyššiu volebnú účasť zaznamenali v najmenšej ružomberskej obci Potok (85 %), najnižšiu vo Švošove (36 %).

Najväčšie volebné prekvapenie na dolnom Liptove sa zrodilo v Liptovskej Teplej, kde 62-ročného Vladimíra Šimalčíka (SMER-SD), ktorý bol starostom od roku 1998, vystriedal 53-ročný vedúci obchodu Milan Kašák (SNS).

Starostovské kreslo si, naopak, udržali zvyšní dvaja starostovskí „matuzalemovia“. Starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko vstúpi do svojho siedmeho a starosta Liptovskej Lužnej Albín Husarčík do šiesteho funkčného obdobia.

K výmene na čele obce došlo aj v Turíku, kde Stanislava Krakovského (SMER-SD) vystrieda nezávislý kandidát Vladimír Hatiar.

To, že nového starostu budú mať aj v Stankovanoch, bolo zrejmé už pred voľbami, keďže doterajší starosta Rudolf Baleja sa rozhodol po dvoch funkčných obdobiach ďalej nepokračovať. Z dvoch kandidátov bol úspešnejší doterajší zástupca starostu Vladimír Urban (SMER-SD, SNS).

Najväčší záujem o starostovské kreslo bol v Liskovej, kde sa o zvolenie uchádzalo až sedem kandidátov. Doterajší starosta Jozef Murina (nezávislý) tlak konkurencie napokon ustál a bude pokračovať vo funkcii.

Naopak, v siedmich dolnoliptovských obciach sa o zvolenie uchádzal len jediný kandidát – doterajší starosta. Išlo o Bešeňovú, Ivachnovú, Kalameny, Liptovskú Osadu, Ľubochňu, Švošov a Valaskú Dubovú.

Najsilnejší mandát voliči udelili starostovi Hubovej Stanislavovi Nechajovi (nezávislý), ktorý v konkurencii jedného kandidáta získal 86 % hlasov a starostke Liptovských Revúc Jane Šimovej (SNS, KDH) , ktorá získala až 83 % hlasov napriek tomu, že mala hneď dvoch protikandidátov.

Okrem Liptovských Revúc starostka povedie aj Liptovský Michal (Elena Tuková z KDH) a Potok (Katarína Machová zo Smeru). Ďalších osem žien v zápase o kreslo starostky neuspelo.

Práve v Potoku sa budú musieť konať doplňujúce voľby do obecného zastupiteľstva, keďže o päť poslaneckých miest prejavili záujem len traja kandidáti.

Foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.