Večerný beh pobláznil všetky vekové kategórie, cieľovou rovinkou prešlo rekordných 400 bežcov

Vo štvrtom ročníku Večerného behu dominovali na hlavnej trati pretekári z Oravy. Striebornú pozíciu z vlaňajška obhájil domáci Matúš Vlčko.

Cieľ organizátorov sa darí napĺňať. Pri zrode Večerného behu bola inšpirácia mikulášskym nočným behom. A zároveň snaha priviesť k pohybu deti, mládež a Ružomberčanov celkovo.

Pohľad na zaplnené miesto diania, počet účastníkov i divákov, ako aj nutnosť ukrojiť si svoje teritórium pri sledovaní pretekov len svedčí o popularite akcie. Takejto účasti sa v Hýrošovom parku podarilo tešiť len máloktorému kultúrnemu podujatiu.

Štvrtý ročník Večerného behu navyše prekonal svoj vlaňajší rekord. Na štart sa vtedy postavilo 383 pretekárov. Teraz ním prešlo vyše štyri stovky.

A to širokého vekového rozpätia. Oranžovo-biele dresy si obliekli kategórie od najmenších po seniorov. Pomyselnou cieľovou páskou tak prešli trojročné deti v sprievode rodičov, ako aj 80-ročný účastník Štefan Stach z Ružomberka.

Priviesť k pohybu práve deti a mládež je jednou z priorít organizátorov Večerného behu. Foto: redakcia

Pretekárov preveria schody

V hlavnej kategórii si medaily ukoristili bežci z Oravy a domáci Matúš Vlčko. Tohtoročný víťaz Pavol Bakoš z Chlebnice premiéroval na pretekoch vlani, kde skončil tretí. Teraz zdolal takmer sedemkilometrovú trať za 25 minút a 29 sekúnd.

„Bolo super, počasie ideálne, trať dobrá. Minulý rok desať sekúnd na prvého. Víťazstvo som nečakal, ale veril som si, rozbehol som si svoje tempo hneď v začiatku a vyšlo mi to,“ zhodnotil 27-ročný víťaz Pavol Bakoš. Prípravu má každodennú, mesačne behá 400 kilometrov.

Priznal, že zabrať mu trochu dali schody. Pretekári totiž bežali mestský okruh, po asfalte, dlažbe i schodoch. Práve tie podľa ďalšieho medailistu Matúša Vlčka môžu súťažiacich zaskočiť.

„Špecifikom našich behov bývajú schody. Pretekárov, ktorí nepoznajú trať, vedia vytrápiť. Na schodoch treba dať trochu špecifický bežecký rytmus a vybehnúť ich rytmicky. Ja som si bol trať v týždni ešte prebehnúť, tak som bol pripravený,“ vysvetľuje Černovčan Matúš Vlčko, ktorý obhájil striebornú pozíciu z vlaňajšieho preteku.

„Tohtoročného víťaza som minulý rok porazil o osem desatín sekundy. Dnes mi to vrátil aj s úrokmi. Oproti svojmu času z minulého roka som bol takmer o dve minúty horší, ale bojujem trošku sám so sebou, takže v rámci možností som spokojný, ako to dnes dopadlo,“ pokračuje Vlčko. Dosiaľ bol na každom ročníku, pódiovo sa umiestnil trikrát. Preteky vie teda naprieč ročníkmi bližšie porovnať.

Víťazi hlavnej kategórie Večerného behu. Prvé miesto Pavol Kubiš, nasledujú Matúš Vlčko a Tomáš Smolka. Foto: redakcia

„Dnes nám vyšlo počasie, ako aj minulý rok. Organizátori majú talent na výber dobrého dňa. Početne to boli veľmi obsadené preteky, od najmladších detských kategórií až po hlavné, vyšla aj početná divácka kulisa.

Spolu so Štefanským behom je to jeden z najobľúbenejších pretekov v meste,“ sumarizuje zároveň s tým, že aktuálny ročník bol menej obsadený z hľadiska kvality bežcov. Až na víťaza neprišiel žiadny väčší bežec, napr. ako pred dvomi rokmi, keď sa tu zišla slovenská bežecká špička z Banskej Bystrice.

S jedným z nich, Romanom Veisom, mal Matúš Vlčko aj s početnejšou výpravou bežať maratón v Chicagu. Pre občanov Slovenskej republiky však stále platí zákaz vstupu, s najväčšom pravdepodobnosťou sa to nepodarí.

Ružomberskými ulicami si zabehli celé rodiny. Foto: redakcia.

Na treťom mieste v kategórii mužov do 39 rokov skončil Tomáš Smolka z Párnice. Behom večernými ulicami si chcel vyplniť voľný program. „Akcia vznikla strašne narýchlo. Bolo to spríjemnenie večera, nemali sme veľmi čo robiť, tak sme si povedali, že si ideme zabehnúť a skončilo to takto,“ hovorí Smolka.

Razil aj svojskú taktiku. „Behalo sa veľmi dobre. Behávam skôr do kopca, nie takéto roviny. Snažil som sa držať vpredu, kým neodpadnem. Som veľmi rád, že som skončil aspoň na treťom mieste,“ usmieva sa Smolka nad svojím prvým účinkovaním v ružomberskom Večernom behu.

Prvé priečky na hlavnej trati spomedzi žien do 34 rokov obsadili domáce bežkyne. Ružomberčanka Barbora Jasenová, za ktorou o necelé tri sekundy do cieľa dorazila Zuzana Jančiová (Moji ľudia Černová).

Aktuálny ročník sa na štart prihlásilo rekordných vyše 400 účastníkov. Foto: redakcia

Dôvody úspechu?

Piatkové počasie dobrým športovým výkonom prialo. Ako dosiaľ po všetky ročníky. Aj to je podľa riaditeľa pretekov Ľubomíra Kubáňa jeden z dôvodov, ktoré stoja za úspechom akcie.

„Večerný beh je obľúbeným asi aj preto, že sme mali zatiaľ vždy dobré alebo vyhovujúce počasie. A pretek vždy plánujeme na piatok. Zároveň sa zapájajú aj športové kluby, Ružomberčania, ale aj ľudia z okolitých obcí, vidno, že majú radi beh,“ hovorí Kubáň, ktorý preteky spoluzakladal s Tomášom Gazdaricom. Že sa až takto uchytia, spočiatku nečakal.

„Veľmi sa mi páčil Nočný beh v Liptovskom Mikuláši. Povedal som to Tomášovi Gazdaricovi, aby sme usporiadali niečo podobné aj v Ružomberku. Robíme to najmä pre deti a mládež, chceme tým podporiť zdravý životný štýl, priviesť ich k pohybu, hlavne v tejto pandemickej dobe.“

Do akcie sa zapojila aj mládež z basketbalového, futbalového, hokejového i lyžiarskeho klubu. Foto: redakcia.

Veľká účasť mala aj odvrátenejšiu stránku. Mnohí sa prišli zaregistrovať na mieste, tesne pred začiatkom podujatia. „Trochu nás prekvapil vysoký počet účastníkov. V budúcnosti budeme musieť pristúpiť k zmene a využívať asi iba online registráciu. Aby bolo možné aj z dôvodu bezpečnosti, harmonogramu a rozpisu jednotlivých pretekov realizovať podujatie k spokojnosti všetkých.“

Večerný beh bolo druhým podujatím v rámci Ružomberskej večernej ligy. Tá začala Bežeckým kritériom na Zarevúcej.

Kompletné výsledky Večerného behu si môžete pozrieť TU.

Pretek začal v Hýrošovom parku. Hlavné kategórie čakala takmer sedemkilometrová trať, po asfalte, dlažbe aj schodoch. Foto: redakcia
Výdych po podanom športovom výkone. Foto: redakcia.
Pred pretekom mnoho súťažiacich zaujala fontána. Foto: redakcia.
Prišli aj najmenší, ktorých do cieľa sprevádzala rodina. Foto: FB Ľubomír Kubáň.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.