Vyhrali preteky a bežali oslavovať narodeniny

V piatok pokračovala Ružomberská bežecká liga Večerným behom. Tmavé ulice mesta prilákali viac ako 300 bežcov. Ovládli ich bežci z Banskej Bystrice (+video).

Keď sme sa s aktuálne asi najrýchlejším bežcom v meste rozprávali na začiatku mája počas Bežeckého kritéria na ZŠ Zarevúca, povedal, že čoskoro dotiahne do Ružomberka partiu Banskobystričanov, a to len uvidíme, kto sú to bežci.

Nevidel im ani len chrbty

Slovo dodržal už na Večernom behu – treťom podujatí desaťdielneho kalendára Ružomberskej bežeckej ligy (RBL).

V piatok večer sa na štart hlavnej, takmer sedem kilometrovej trate v Hýrošovom parku postavilo 101 pretekárov. Medzi nimi aj spomínaní Banskobystričania.

„Díval som sa im iba na chrbát, aj to len prvých tristo metrov. Prišiel prvý kopček a už boli preč. Už som ich nevidel. Ale vynikajúci súboj o štvrté miesto som zviedol s Jánom Červeňom z Dolného Kubína. Nakoniec sa mi podarilo byť o niečo rýchlejší, čiže som veľmi spokojný,“ opisoval v cieli svoje pocity najrýchlejší domáci pretekár Matúš Vlčko.

Kamarátov si zavolal, pretože chodí s nimi zavše pod Urpín trénovať. Radi by to spolu dotiahli na Berlínsky maratón. Pre Matúša sú zároveň bežeckou inšpiráciou i výzvou.

„Tu doma mi vravia, že som dobrý bežec, ale videli ste sami. Sú jednoducho inde. Toto je slovenská špička,“ hodnotil v cieli s dva a pol minútovou stratou štvrtý Vlčko.

Zľava celkovo druhý Roman Mojžiš, víťaz Peter Ďurec a tretí Roman Vajs. Foto – autor

Prišli na chatu

Peter Ďurec, Roman Mojžiš a Roman Vajs dobehli v takomto poradí do cieľa. Víťaz pretekov, 26-ročný lekár – ortopéd Peter Ďurec ešte ráno operoval v Bystrici koleno. Večer už s pomocou vlastných vyhral svoje prvé ružomberské preteky.

Víťaz, Banskobystričan Peter Ďurec.

„Atmosféra tu bola ako na nejakom behu Devín – Bratislava alebo nejaký bratislavský polmaratón. No mne veľmi nesedia tie kopce, čo tu máte. Ani tie schody, čo tam boli. Dosť ma to rozhádzalo,“ vravel člen Dukly Banská Bystrica, ktorý sa však behu stále venuje len amatérsky. Trénuje približne trikrát do týždňa.

Sám bol prekvapený, že kamarátom naložil pol, respektíve viac ako minútu. To si však už vydiskutovali niekde inde.

„Matúš nás sem zlákal na chatu. Ihneď po pretekoch odchádzame oslavovať jeho narodeniny a budeme tu celý víkend. Chcel som mu ale oplatiť účasť na Vltava Run, kde nášmu tímu pomohol pred dvomi týždňami vyhrať,“ vravel víťaz Večerného behu Peter Ďurec.

Vlčko oslávil v deň pretekov 28. narodeniny. Atmosféru si po všetkých stránkach pochvaľoval, i keď chodcom v pešej zóne sa musel vyhýbať viacej ako autám v mestských uliciach.

„Je to skvelý nápad takto večer. Trošku by ľudia v pešej zóne mohli byť pozornejší. Niekedy tam vznikali veľmi stresové situácie, ale nálada úžasná, ľudia výborní, počasie ideálne, nemohlo to byť lepšie,“ uzavrel svoj pohľad na Večerný beh Matúš Vlčko.

Kopačky za tretry nevymení

Kým v cieli pretekov stáli Marek Sapara i Štefan Zošák, bývalí futbalisti MFK Ružomberok tak držali palce svojím malým ratolestiam v detských kategóriách, priamo na štart sa postavil ich niekdajší spoluhráč Miroslav Božok.

Odbehol hlavnú trať a v cieli prezradil, prečo vymenil kopačky za tretry.

„Nevymenil som. Ale je pravda, že s futbalom som už skončil. Možno prezujem, ale toto bol iba môj prvý beh. Teraz som rád, že som zdravý dobehol a uvidíme. Myslím, že sa ešte nejakého podujatia zúčastním,“ podelil sa o svoje dojmy v tomto roku 35-ročný Božok.

O Ružomberskej bežeckej lige sa dozvedel len deň pred pretekmi. O svojej stabilnej účasti v seriáli však zatiaľ pochybuje.

„Je to celkom iné ako na ihrisku. Tu treba poriadnu vytrvalosť. Ja len nechcem mať po konci kariéry 100 kíl a trochu sa udržiavať. Ale tie kopce v meste ma poriadne preverili. Miestami som už mal dosť,“ opisoval trať a svoje pocity futbalista, ktorý nedávno ukončil kariéru v Štiavničke, kde aj žije.

Najlepší v kategórii mužov do 49 rokov (A. Páleník, M. Hatala a D. Dvorštiak sa odfotili aj s organizátormi T. Gazdaricom (vľavo) a Ľ. Kubáňom (vpravo). Foto – autor.

Množstvo ľudí v ideálnom počasí

Po týždni konečne nepršalo. Vzduch bol jarný, svieži, akurát pre ostrý športový výkon. V piatok večer ho podalo 307 pretekárov. Od dvojročných detí po 78-ročného Štefana Stacha z Ružomberka.

„Počasie nám praje, bolo vymodlené a podľa mňa aj podľa toho počasia bola účasť na pretekoch. Veľmi milo ma prekvapila účasť detí, to bol zase stúpajúci trend a, samozrejme, aj hlavná kategória. A možno aj vďaka nášmu úspešnému bežcovi Matúšovi Vlčkovi tu prišli vynikajúci bežci z Banskej Bystrice, takže aj po tejto športovej stránke som maximálne spokojný,“ hodnotil hlavný organizátor podujatia, jeden z pätice zakladateľov myšlienky RBL – Ľubomír Kubáň.

Tešila ho najmä nadmieru bohatá účasť detí. Bolo ich takmer 150, teda polovica štartového poľa. O všetkých sa starali spolu s Tomášom Gazadaricom, Ľuboslavom Palgutom a Jánom Svrčekom. Ako vždy na týchto podujatiach – pomohli aj desiatky dobrovoľníkov.

„Robíme to pre deti a pre všetkých Ružomberčanov. Sme sami hrdí na seba, na všetkých ľudí, ktorí nám to pomáhajú zorganizovať. Či už sponzori alebo dobrovoľníci, lebo bez tých by to nebolo možné,“ poďakoval všetkým Kubáň.

Štvrté podujatia série je v pláne v sobotu 15. júna – City Run Mondi SCP štartuje taktiež v Hýrošovom parku, pobeží sa tiež v uliciach mesta, ale za bieleho dňa.

Kompletné výsledky Večerného behu 2019.

Titulná fotografia – štart Večerného behu. Foto – autor.

Najlepšie bežkyne do 34 rokov – druhá L. Hanulová, víťazka M. Kucháriková a tretia M. Babinská. Foto – autor.

 

Najrýchlejší muži v kategórii Hobby boli už len z Ružomberka: zľava K. Macko, Ľ. Palguta a T. Lubelec. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.