Vianoce oslávili tancom

Tanečníci z Dance Galaxy roztancovali sálu Veľkej dvorany KDAH v Ružomberku. Na vianočnom koncerte sa predstavilo 180 detí, zatancoval aj majster Slovenska v hip-hope a street dance.

Tradičný vianočný večierok tanečného klubu Dance Galaxy sa opäť konal vo štvrtok 22. decembra v sále Veľkej dvorany Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH) v Ružomberku. Na podujatí sa predstavili deti rôznych vekových kategórií, ktorých prišli podporiť najbližší, ale aj širšia verejnosť.

,,Som rada, že sa opäť takmer po troch rokoch stretávame na vianočnom koncerte. Všetkým sú nám dobre známe okolnosti, prečo tomu tak bolo a o to viac sa deti vzadu na vás tešia,“ otvorila podujatie Tamara Malenčíková z Občianskeho združenia (OZ) Galaxy, ktorá sa zároveň vopred poďakovala tanečníkom a lektorom, ktorí vymýšľali choreografie na pripravovaný vianočný večierok.

Tanečné umenie prišli ukázať malí, ale aj veľkí. V tanečnom klube Dance Galaxy tento školský rok tancuje 185 detí, z ktorých viacerí sa predstavili vo vianočnom programe. Avšak, aj napriek vysokej účasti, zopár malých tanečníkov sa kvôli chorobnosti podujatia nezúčastnilo. V pripravených choreografiách deti priblížili tanečné štýly ako moderný tanec, hip-hop, showdance alebo balet. Niektorých z najmenších čakalo ich prvé vystúpenie.

Na akcii Vianoce s Galaxy sa podával punč, koláče a pripravená bola aj zbierka pre nájdené zvieratá v Ružomberku, do ktorej mohli Ružomberčania prispieť a pomôcť tak štvornohým kamarátom. Večerom sprevádzala moderátorka Ivet Kloptová.

Tancovali aj škôlkari

V úvode podujatia sa predstavili hip-hop juniori, ktorí boli plní energie a na tréningoch vraj radi experimentujú a tvoria. Predviedli choreografiu s názvom Edge of street pod vedením trénerov Olivera a Katky.

Na pódiu ich vystriedali najmenší tanečníci od 3 do 4 rokov pod vedením lektoriek Natálky Taračovej a Natálky Blahútovej, ktorí predstavili vianočnú choreografiu Nech už zasneží. Cvičili ju necelé tri mesiace. ,,Choreografia v sebe nesie najpodstatnejšie posolstvo Vianoc, a tým je láska,“ uviedla tanečné vystúpenie moderátorka Ivet.

V tomto školskom roku tanečný klub otvoril aj baletnú prípravku pre najmenších. Podľa lektorky Natálie, dievčatá z tejto skupiny sú veľmi šikovné a na baletných tréningoch pracujú disciplinovane a usilovne. Malé baletky na vianočnom podujatí predviedli choreografiu Môj luskáčik.

Tancom vyjadrili emócie

Tanec má mnoho podôb a interpretácií. Vieme ním vyjadriť šťastie, ale aj smútok. Dokážeme tancovať s partnerom, ale aj sami. Práve sólový jazzový tanec v spojení s modernou predstavila jedna z najstarších tanečníčok v Dance Galaxy – Dorka Hrbčeková, ktorá tancuje už niekoľko rokov. Technicky náročnú choreografiu I’ve got you si vymyslela sama a pomocou tanca chcela poukázať na ženskú silu a krásu.

Sólovú tanečníčku následne vystriedala skupinka hip-hop detí, ale aj najmenších vo veku od 4 do 5 rokov. Keďže je o moderný tanec veľký záujem, skupina junioriek tento štýl predstavila divákom a pod vedením Natálky Taračovej zatancovali choreografiu Go solo. Choreografia v sebe niesla myšlienku, že by sme mali nasledovať svoje sny a ísť si za nimi, aj keď budeme na tejto ceste občas sami.

Rytmické pohyby vystriedalo pomalšie prevedenie tanca od Lucky Kubasovej, ktorá choreografiu zatancovala čisto a presvedčivo. ,,Choreografie si Lucka stavia vždy sama a vkladá do nich tie najrôznejšie emócie, ako sú láska, nenávisť, smútok, ale aj šťastie,“ uviedla moderátorka.

Krásnu skupinovú choreografiu moderného tanca pripravili aj Pavla Táňa, ktoré sú dlhoročné tanečníčky a vymysleli si duo o silnom pute priateľstva. Na podobnú tému priateľstva zatancovali aj LuckaAdelkou zo skupiny junioriek moderného tanca, ktoré predviedli jednoduchú choreografiu By your side.

Niektorí z tanečníkov stíhajú okrem náročných skupinových choreografií aj sóla alebo duá. ,,Sofia a Alicka sú už zohraté tanečníčky. Tento rok sa okrem skupinovej choreografie popasovali aj s duom, ktoré je pre nich úplne nové. S trénerkou Vikou cvičili každú sobotu, aby vám dnes mohli predstaviť výsledok ich práce, vášne a radosti z tanca,“ vyzdvihla šikovnosť dievčat I. Kloptová.

Inšpirovali sa muzikálom aj známym filmom

Tanečný štýl showdance zastupuje skupina junioriek, ktorú trénuje Katka Kubalová. ,,Katka sa pri vytváraní choreografie inšpirovala filmom House of Gucci a jeho filmovou hudbou. Hlavnú úlohu vo filme hrá Lady Gaga a film zobrazuje ovládnutie talianskeho módneho impéria Gucci. Choreografia je naozaj technicky náročná, dievčatá použili aj rekvizitu domu,“ predstavila tanec moderátorka.

Trénerka Katka sa podieľala aj na vymýšľaní choreografie Odsúdené z väzenského prostredia. Predviedla ju skupinka najstarších tanečníčok moderného tanca, v ktorej tancujú dlhoročné tanečníčky, ale aj tie, ktoré tancujú len 2 alebo 3 roky. ,,Dievčatá na tréningoch museli pracovať na sto percent, nakoľko choreografia je technicky aj výrazovo náročná,“ vyzdvihla Ivet.

V rámci moderného tanca predstavili tanečníčky choreografiu s názvom Cats. ,,Dievčatá na tréningoch spolu s trénerkou Natálkou kládli dôraz na výraz a spôsob, ako sa vcítiť do role, preto veríme, že na javisku uvidíte skutočné mačky,“ uviedla Kloptová tanečné vystúpenie inšpirované muzikálom Mačky.

Majster Slovenska

Súčasťou vianočného koncertu bol aj talentovaný tanečník a choreograf Oliver Šaláta, ktorý tancuje v Dance Galaxy odmalička. Posledné tri roky pôsobí aj ako tréner. ,,Medzi deťmi a tanečníkmi je veľmi obľúbeným a inšpiratívnym tanečníkom. Nielen jeho ľudská povaha, pracovitosť, vytrvalosť a skromnosť, ale hlavne talent, na ktorom denno-denne pracuje, robia z Olivera osobnosť,“ predstavila šikovného Olivera moderátorka podujatia.

Oliver si tento rok vytancoval majstra Slovenska v hip-hope v sólovej kategórii. Vyhral aj v kategórii dvojíc a skupín spolu s talentovanou Natáliou Remekovou zo Žiliny. Na majstrovstvách Európy a na majstrovstvách sveta v hip-hope a streete sa v rámci skupín stali druhými vicemajstrami sveta a v rámci dvojíc skončili na piatom mieste. Svoje tanečné nadanie spoločne predstavili aj na vianočnom koncerte v Ružomberku.

Poslednou bodkou programu bolo tanečné číslo hip-hoperov pod vedením Olivera, ktorí si pripravili bonusový tanec. Do tanca sa zapojili všetci vystupujúci a zavŕšili tým pekný vianočný program.

Fotogaléria

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.