Vicemajster privíta majstra

Hráči MFK Ružomberok privítajú na vlastnom štadióne ŠK Slovan Bratislava. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v nedeľu o 20:30 hod. stretnutie 7. kola Fortuna ligy proti Slovanu Bratislava. Liptáci sa budú snažiť prekvapiť úradujúceho slovenského majstra a zároveň odčiniť stratu bodov z uplynulého kola.

Ružomberčania sa na duel so Slovanom Bratislava naladili víťazne. Cez týždeň v 2. kole Slovnaft Cupu vyradili Liptovskú Teplú, účastníka VI. ligy zdolali 2:0. Napriek nie príliš presvedčivému výkonu sa zverenci Petra Struhára prebojovali do 3. kola Slovenského pohára, v ktorom nastúpia proti štvrtoligovému Makovu.

Napriek povinnej jazde v národnom pohári sa Liptáci v tomto ročníku nenachádzajú v ideálnej forme. V doterajšom priebehu najvyššej slovenskej súťaže zaznamenali Ružomberčania v šiestich stretnutiach až štyri remízy a iba dvakrát sa tešili z plného bodového zisku.

Na druhej strane ale „Ruža“ naposledy vo Fortuna lige prehrala vo februári a momentálne ťahá šnúru 17 zápasov bez prehry. Zároveň sa ale z Ružomberka, podobne ako v minulom ročníku, postupne stáva remízový kráľ.

Ružomberčanom sa momentálne nedarí

Liptákom patrí po 6. kole najvyššej slovenskej súťaže delené 5. miesto. Ružomberčania doposiaľ odohrali v rámci Fortuna ligy na vlastnom štadióne iba dva zápasy, ale zakaždým v nich uhrali iba nerozhodný výsledok. Liptáci sa tak budú snažiť prerušiť túto sériu a zaknihovať prvé domáce víťazstvo v aktuálnej sezóne.

Ostatný duel odohrala „Ruža“ na pôde Zlatých Moraviec. Napriek tomu, že Liptáci v stretnutí dvakrát viedli, napokon s ViOnom iba remizovali 2:2. Ružomberčania tak neprerušili negatívnu sériu s týmto súperom, keďže naposledy zvíťazili na tomto ihrisku v roku 2016.

V uplynulom ročníku na seba narazil Ružomberok so Slovanom v rámci najvyššej slovenskej súťaže štyrikrát, pričom ich vzájomná bilancia je vzácne vyrovnaná. Jedenkrát sa z víťazstva tešili Liptáci a rovnako aj belasí. Ostatné dva duely sa skončili nerozhodne.

Títo súperi sa stretli aj v osemfinále Slovnaft Cupu. V tomto prípade boli úspešnejší Bratislavčania, ktorí zdolali „Ružu“ 2:0. Slovanisti napokon dokráčali až do finále národného pohára, v ktorom bol nad ich sily Spartak Trnava, ktorý zvíťazil 2:1 po predĺžení.

Úspešné obdobie Slovanistov

Futbalisti aktuálneho majstra ŠK Slovan Bratislava figurujú po šiestich odohraných zápasoch na 1. mieste, keď doposiaľ zaznamenali päť výhier a iba jednu prehru, ktorú utrpeli hneď v 1. kole v Podbrezovej. Pred Ružomberkom majú momentálne zverenci Vladimíra Weissa 5-bodový náskok.

Slovanisti sa na duel s Liptákmi naladili najlepšie ako mohli, keďže sa im v priebehu týždňa podarilo po veľkej dráme postúpiť do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy (EKL). Postup belasých sa ale nerodil ľahko, keďže úvodný duel play-off EKL prehrali na pôde HŠK Zrinjski Mostar 0:1.

Slovan si zahrá v pohárovej Európe

V odvete sa Slovanistom podarilo v druhom polčase zmazať jednogólové manko a tak duel smeroval do predĺženia. To lepšie začalo mužstvo z Bosny a Hercegoviny, ktoré v druhom predĺžení vyrovnalo na 1:1. Zakrátko videl červenú kartu hráč Slovana Jaba Kankava a s ambíciami slovenského majstra to vyzeralo veľmi biedne.

V 121. minúte sa ale fantastickými nožničkami presadil druhýkrát v stretnutí Eric Ramirez a o postupujúcom rozhodili až pokutové kopy. V nich bol úspešnejší slovenský zástupca, ktorý triumfoval 6:5 a druhý rok po sebe si tak opätovne zahrá tretiu najprestížnejšiu európsku klubovú súťaž.

Napriek tomu, že Slovanisti majú v nohách ťažký zápas s Mostarom, tak podľa ružomberského trénera Petra Struhára budú chcieť na Liptove zvíťaziť. Slovan má široký káder. Určite pôjde do stretnutia s tým, že nič nepodcení. Hráči, ktorí nehrali v pohároch, budú stopercentne pripravení na zápas.“

Náročný program „Ruže“

Aj v súboji so Slovanom musí kormidelník Ružomberka Peter Struhár počítať s rozsiahlou maródkou v jeho tíme. Ružomberčanom nebudú k dispozícií Samuel Šefčík, Marek Zsigmund, Martin Boďa, Kristóf Domonkos, Matej Kochan, Tomáš Bobček, Ivan Krajčírik, Filip Lichý, Adam Morong a Gabriel Halabrín.

Ružomberčanov po zápase so Slovanom, ktorý bude naživo vysielať televízia Dajto, čaká v najbližšom období poriadne nabitý program. Najbližší duel odohrajú Liptáci v stredu 31. augusta v Michalovciach. Ani na začiatku septembra si „Ruža“ nevydýchne. Septembrový program otvoria Ružomberčania domácim duelom, ktorý odohrajú v nedeľu 4. septembra proti Trnave.

Následne čaká na „Ružu“ ďalší náročný zápas, keď sa v sobotu 10. septembra predstaví na vlastnom štadióne v severoslovenskom derby proti MŠK Žilina. Posledný duel pred reprezentačnou prestávkou odohrajú Ružomberčania v stredu 14. septembra, keď v rámci 3. kola Slovenského pohára nastúpia na pôde Makova.

Následne čaká Liptákov zaslúžená pauza. Po prestávke odohrá aktuálny vicemajster najbližší ligový duel až 30. septembra, keď na domácom ihrisku nastúpi proti nováčikovi zo Skalice.