Vicemajster privíta nováčika

Ružomberské basketbalistky odohrajú prvý zápas po troch týždňoch. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v sobotu o 17:00 h stretnutie 11. kola Niké extraligy žien proti CBK Košice. Liptáčky budú chcieť potvrdiť pozíciu obrovského favorita a zaznamenať ôsmu výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných deviatich zápasoch zaznamenali až sedem výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi.

Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, CBK Košice, Sláviou Banská Bystrica, Young Angels Košice, ŠK UMB Banská Bystrica a dvakrát zdolali Šamorín. Ružomberčankám vďaka skvelým výkonom patrí v tabuľke najvyššej slovenskej súťaže 2. miesto za suverénnymi Piešťanskými Čajkami.

Liptáčky však za ostatný mesiac odohrali iba jeden súťažný zápas proti Piešťanom, ktorým podľahli 82:66. Následne mal vicemajster dvojtýždňovú reprezentačnú prestávku, ktorú mal ukončiť minulotýždňovým stretnutím v Poprade. To sa však z dôvodu choroby v domácom tíme neuskutočnilo.

Duel s posledným mužstvom ligy

CBK Košice sú nováčikom v Niké extralige žien. Do najvyššej slovenskej súťaže sa prebojovali vďaka zisku miestenky, ktorá pôvodne patrila juniorskému tímu Young Angels Košice. Ten totiž ako víťaz barážových súbojov prenechal svoje miesto práve CBK Košice a tak má druhé najväčšie slovenské mesto, rovnako ako Banská Bystrica, dvojnásobné zastúpenie v Extralige.

Východniarky sa po desiatich odohraných stretnutiach nachádzajú na poslednom 8. mieste, keď doposiaľ zaznamenali iba jednu výhru, keď v 2. kole zdolali BK ŠK UMB Banská Bystrica. Ostatných 8 zápasov však Košičanky prehrali. Prvý vzájomný duel RužomberkaKošicami v tejto sezóne sa skončil víťazom vicemajstra v pomere 64:51.

Nový termín ligovej dohrávky

Po zápase s CBK Košice odohrajú zverenkyne Juraja Suju najbližší duel v pondelok 19. decembra na pôde Slávie Banská Bystrica. Toto stretnutie sa malo pôvodne odohrať v nedeľu 18. decembra, no z technických dôvodov sa napokon uskutoční o deň neskôr. Po stretnutí pod Urpínom čakajú Ružomberčanky ešte tri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom dva z nich odohrajú v novom roku.

Záverečný duel v aktuálnom roku odohrajú Liptáčky na vlastnej palubovke proti Young Angels Košice v stredu 21. decembra. Prvý zápas v novom roku čaká na vicemajstra 7. januára na pôde BK ŠK UMB Banská Bystrica. Posledné stretnutie v rámci základnej časti Extraligy, ktorý bude zároveň dohrávkou 10. kola, odohrá „Ruža“ 11. januára v Poprade.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.