Video s medveďmi, ktoré sa šíri na sociálnych sieťach, je z Hrboltovej

Snímka obrazovky z videa. Zdroj: youtube.com

V uplynulých dňoch sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, na ktorom vidno utekať viaceré medvede naprieč lesom. Pôvodná informácia bola, že video je nakrútené pri zjazdovke Malina Brda, v časti Hrabovo. Išlo však o hoax.

Zima je slabá a teploty sa šplhajú skôr nad nulu ako pod nulu. Medvede v týchto dňoch rozhodne nespia a tak ich môžeme stretnúť v lese aj v januári.

Na sociálnych sieťach sa v predchádzajúcich dňoch objavilo video, ktoré zachytáva pobehujúcu medvedicu s mláďatami po lese.

https://www.youtube.com/watch?v=chgVPpVqKjg

Najskôr Hrabovo, potom Borinka pri Bratislave

Uvedené video sa začalo šíriť najmä na sociálnej sieti Facebook. V ňom sa uvádzalo, že medvede sa nachádzajú pri lyžiarskej zjazdovke na Malinom Brde, v lokalite Hrabovo. Kompetentní preto neostali dlho ticho, hoax (podvodná, poplašná a hlavne falošná správa, ktorú niekto zámerne vytvoril – pozn. red.) vyvrátili a uviedli veci na pravú mieru.

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky  (ŠOP SR) v stredu 11. januára prostredníctvom sociálnej sieti uviedla, že video pôvodne vzniklo počas poľovačky na diviaky pri mestskej časti Hrboltová v okrese Ružomberok. Medvede vyplašili poľovné psy, kvôli čomu začali utekať naprieč lesom.

Problémom bolo, že video s nepravdivými informáciami sa šírilo veľmi rýchlo a začalo byť po zverejnení zneužívané na šírenie strachu.

Hoax, ktorý sa dostal až do Bratislavy. Zdroj: ŠOP SR

„Zachytili sme informáciu, ako autor prvého hoaxu tvrdil, že video vzniklo pri lyžiarskej zjazdovke v lokalite Hrabovo. Autorka druhého hoaxu dokonca verejnosť presviedčala, že video vzniklo na okraji obce Borinka pri Bratislave,“ uviedla ŠOP SR s tým, že video malo za jednu hodinu len na Facebooku viac ako 11-tisíc pozretí a 400 zdieľaní.

,,Nešírme paniku a overujme si fakty a zdroje informácií,” dodala na záver Štátna ochrana prírody SR.

Zdroj: FB/ ŠOP SR

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.