Medvede z ružomberského cintorína usmrtia

Ilustračné foto. Zdroj: canva.com

Podľa Ministerstva životného prostredia SR cieľom je odstrániť konkrétne medvede, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí. Napriek snahám zásahového tímu a viacerým pokusom plašenia medveďov z ružomberského cintorína pristúpia ku krajnému riešeniu.

Je rozhodnuté. Medvede, ktoré chodia v noci na hlavný ružomberský cintorín, usmrtia. Nepomohlo ani plašenie, medvede sa na cintorín pravidelne vracali, lákajú ich najmä náplne do kahancov. Tie vraj majú podľa odborníkov príchuť bravčového a hovädzieho loja.

Hoci mesto vydalo odporúčanie, aby ľudia na cintoríne sviečky nepálili, medvede sa vracali. Pri tom, ako hodovali na náplniach, nechávali za sebou spúšť, poškodené náhrobné kamene, trus. Mesto cintorín na noc uzavrelo a hliadkovať tam chodil Zásahový tím pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody. Ten zistil, že na cintorín chodia prinajmenšom štyri medvede, samica s dvoma mladými a jeden samec. No je vysoko pravdepodobné, že ich na cintorín chodí viac.

Pozor na medvede na ružomberskom cintoríne, lákajú ich sviece

Plašenie medvede neodohnalo, medvede sa presunuli aj do susedných obývaných častí mesta, napríklad do Hrabovskej doliny alebo do blízkosti sídliska Klačno. Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň adresoval v súvislosti s medveďmi list ministrovi životného prostredia Milanovi Chrenkovi, kde ho vyzval na definitívne riešenie.

Podľa primátora, je ním len odstrel problémových medveďov. Ministra zároveň požiadal, aby sa Slovenská republika pridala k európskym krajinám, ktoré žiadajú o výnimku na povolenie regulačného odstrelu medveďa hnedého. Zviera chránia európske zákony a jeho odstrel je možný len v mimoriadnych situáciách, keď nie je možné iné riešenie.

Otvorený list primátora Ružomberka ministrovi envirorezortu

Ako pre Mestskú televíziu Ružomberok (MTR) uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aktuálne sa vykonávajú procesné kroky vedúce k usmrteniu problémových jedincov. Cieľom je teda odstrániť konkrétne medvede, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí.

„Profesionáli zo zásahového tímu aktuálne vykonávajú procesné kroky, vedúce k usmrteniu konkrétnych problémových jedincov. Cieľom je odstrániť konkrétne medvede, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí,” povedal Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.

Ministerstvo zároveň podotklo, že medveď hnedý je chránený aj európskou legislatívou a regulačný odstrel nie je v súčasnosti možný. Usmrtenie medveďa je možné iba v prípade splnenia konkrétnych podmienok – ak jedinec stratil plachosť, ohrozuje zdravie a majetok ľudí a neexistuje iné riešenie.

Zdroj: mesto Ružomberok, MŽP SR

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.