Világoš od Dunajskej Stredy

Naposledy dostali Ružomberčania doma takú nakladačku pred šiestimi rokmi. Napriek tomu čaká na hrnčárovcov baráž o Európsku ligu.

Nebol to dobrý deň pre ružomberských futbalistov, no všetko má svoje, možno logické dôvody.

Nenahraditeľní J. Maslo a Kružliak

Kružliak je dlhodobo zranení a domáci budú radi, ak začne v letnej príprave kopať do lopty. Pilier liptovskej defenzívy Ján Maslo dostal dodatočne trest na dva mesiace za faul v stretnutí so Slovanom Bratislava.

„Mali sme obrovské problémy so zložením obranných radov. Tam sme aj stratili zápas. Prehrávali sme tam súboje, z čoho prichádzali šance Dunajskej Stredy a aj góly,“ zhodnotil po sobotňajšej prehre 0:4 s Dunajskou Stredou domáci tréner Norbert Hrnčár.

„Jasné, že nám Jano chýba, je dominantný vo vzduchu, skvelý pozične, my sme tu však na to, aby sme ho nahradili,“ pridal svoj postreh obranca Peter Maslo. Jánov bratranec.

Lenže v tomto stretnutí ružomberská defenzíva v zložení Menich, Jonec, P. Maslo stabilnú dvojicu nenahradila. Priamo im môžeme pripísať na vrub tri góly a pri tom prvom minimálne polovicu. Ak by nebol Bayo v šprinte za ich chrbtami, nemusel Macík vybiehať tak ďaleko a neodkopol v súboji s ním loptu nešťastne rovno k Andrásovi (Vidovi). Ten, hoci z asi 30 metrov, strieľal už do prázdnej brány.

Nie je prekvapením, že sa nedarilo ani útočníkom. Nermin Haskić sa na ihrisku nenašiel ani na konci sezóny. Gešnábelovi to tiež nejde tak, ako na jeseň v Moravciach, a striedajúci, bojovník Gerec nepremenil samostatný nájazd na brankára, do ktorého ho poslal prihrávkou cez pol ihriska Daniel. Okrem zákrokov brankára Macíka – napriek prehre 0:4 ich bolo niekoľko – najkrajší moment stretnutia v podaní oranžových.

Na začiatku stretnutia bol ešte dôvod na úsmev. Gratulácie od Milana Bezáka st. (vľavo) a Ľubomíra Golisa (vpravo) Petrovi Maslovi za jeho 300 zápasov v drese MFK. Autor – Rudolf Maškurica.

S Dunajskou Stredou sa neprehráva(lo)

Ružomberok zažil po vstupe do najvyššej súťaže Dunajskú Stredu len jeden rok. V 1999, aj to hneď vypadla. Vrátila sa po fúzii so Sencom v roku 2008. Odvtedy až do marca tohto roka odohrali spolu 26 zápasov. Ruža vyhrala jedenásť, prehrala len tri! Žiadny na domácom ihrisku.

V aktuálnej nadstavbovej časti však oranžoví obe stretnutia prehrali. Celkové skóre 0:7. Prvý raz s týmto súperom aj na domácom ihrisku. Dunajská Streda doteraz nikdy nevyhrala u súpera o viac, ako tri góly.

„Mali veľkú efektivitu, my sme svoje šance nepremenili a potom, ako sme inkasovali, už sme to nezvládli,“ hodnotil po stretnutí obranca Peter Maslo. Pred zápasom ho klub ocenil – v drese MFK odohral už 301 zápasov.

„Predstavoval som si to veru inak. Dostali sme riadnu facku. Ale musíme sa dať dokopy a dobre sa pripraviť na stredu,“ dodal 31-ročný rodák z Oravy.

Len pre zaujímavosť. Prehru 0:4 sme pod Čebraťom naposledy zažili v septembri 2012. Vtedy tu vyučovala Myjava.

Baráž o Európsku ligu

Jedna vec je výsledok, druhá výkon na ihrisku a tretia, čo k nemu viedlo a motivovalo. Netreba ten ružomberský ospravedlňovať. Futbalisti skrátka „vyhoreli“.

Ale, kým Ruža si ziskom aspoň bodu mohla sama zabezpečiť, že sa bude hrať baráž o Európsku ligu, Dunajská si jedine víťazstvom mohla sama zabezpečiť, že skončí tretia a bude ju hrať automaticky. Presne tak, ako Ružomberok pred rokom. Tento faktor bol napokon silnejší.

„Vieme, ako sme tu hrali v minulosti. Od prvej chvíle sme ale chceli vyhrať. Išli sme za tým, verili si a je to skvelý pocit, takto vyhrať, v poslednom zápase sezóny, pred našimi skvelými fanúšikmi. Ideme teraz oslavovať a keď prídeme domov, bude oslavovať celá Dunajská Streda. Nielen Dunajská, celý Žitný ostrov,“ hovoril po zápase nadšený chorvátsky kapitán hostí Marin Ljubičić.

Ružomberku pomohli súperi. Slovan vyhral nad Žilinou a potvrdil tak vymyslenú novinku –  baráž o Európsku ligu. Tímy na 4. až 7. mieste budú hrať KO spôsobom. Už v stredu (o 17:30) nastúpia šiesty hrnčárovci na pôde piateho Trenčína. Kto vyhrá, bude hrať cez víkend o lístok do Európy s víťazom dvojice Žilina – Nitra.

„Teraz sme sklamaní. Dostali sme facku. Ale stále máme nádej, ešte jednu šancu. Musíme sa čo najlepšie pripraviť, a dúfam, že to zvládneme,“ snažil sa zdvihnúť sklonenú hlavu Peter Maslo.

Treba veriť, futbal je nevyspytateľný a lopta guľatá. Čísla ale z Ružomberka favorita nerobia. Jarná časť ligovej súťaže skrátka nevyšla. Herne ani výsledkovo. Z trinástich zápasov vyhral MFK len dva. Osem prehral. Strelil len päť gólov.

„My sme neboli favoritom ani v nadstavbovej časti. Tak isto pôjdeme do zápasu v Trenčíne, nebudeme favoritom. Jediné, čo môžeme spraviť, je prekvapiť. A my spravíme všetko preto, aby sme prekvapili,“ odvetil tréner Norbert Hrnčár na náznak pochybností pred nastávajúcou barážou.

Bodaj by mal pravdu. A fanúšikovia zažili na štadióne také veľkolepé oslavy, ako tu predviedlo azda päť stovák Dunajskostredských, spoločne s futbalistami.

Plný sektor hostí oslavuje s futbalistami DAC 3. miesto v lige a postup do Európskej ligy. Autor – Rudolf Maškurica.

MFK Ružomberok – FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:4 (0:3)

MFK Ružomberok: Macík – P. Maslo, Menich, Jonec – B. Ľupták, Kochan (77. Takáč) – Daniel, Gešnábel (74. Kostadinov), Qose, Gal Andrezly – Haskić (55. Gerec)

FC DAC 1904 Dunajská Streda: Macej – Koštrna, Huk, Šatka, Záhumenský – Pambou – Vida (64. Divković), Herc, Ljubičić, Davis (52. Živković) – Bayo (70. Pačinda)

Góly: 19. a 54. Vida, 30. Ljubičić, 40. Bayo

Žlté karty: 63. P. Maslo, 70. Gal Andrezly – 50. Ljubičić, 55. Vida

Rozhodovali: Ziemba – Somoláni, Bednár

Diváci: 1527

Titulná fotografia – Štefan Gerec nepremenil svoj nájazd na brankára Maceja. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.