Víťazka liptovskej súťaže krásy: Idem na Miss Slovensko

V nedeľu po takmer ročných prípravách vyvrcholila regionálna súťaž krásy Miss Liptov. Rozprávali sme sa s tromi úspešnými finalistkami.

Na začiatku bolo 37 Liptáčok. Do finále sa dostalo dvanásť. Vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku napokon v nedeľu večer vyhlásili tri najkrajšie. Dve z nich sú z Ružomberka.

Z náhradníčky víťazka

Vyhrala, no devätnásťročná Michaela Balážová z Bobrovca neverila, že v tejto súťaži môže uspieť. „Nebola som si istá, či naozaj povedali moje meno. Bolo ťažké tomu uveriť. Veď do súťaže som sa najskôr nedostala. Potom mi zavolali, že som náhradníčka. Druhýkrát mi volali, že teda idem do finálovej dvanástky, a napokon som vyhrala,“ opisuje dôvody svojej emócie rodáčka z Bobrovca.

Tvrdí, že víťazstvo prijala s pokorou. „Celý čas som mala pocit, že som tam tá posledná. Prišla som predsa len neskôr. Vôbec nemám pocit, že by som disponovala všetkým tým, čo má Misska mať: krásou vonkajšou aj tou vnútornou, lebo tá súťaž je aj o tom. Ale asi som tak na galavečery zapôsobila,“ uvažuje študentka 1. ročníka práva na Univerzite Komenského v Bratislave.

Práve škola zostáva pre Balážovú prioritou. Chce ju dokončiť, lebo krása je vraj pominuteľná. No napriek tomu by ju rada skĺbila s príležitosťami, ktoré toto víťazstvo prinesie. „Mám už teraz ponuky na nejaké fotenia, rada by som to využila. Ak by sa podarilo skĺbiť štúdium a modeling, skúsila by som to,“ hovorí a pridáva aj svoju najbližšiu veľkú ambíciu. „V januári je semifinálový kasting Miss Slovensko. Dostala som sa tam, tak sa teraz budem snažiť na to trochu pripraviť,“ priznáva víťazka, ktorú po ružomberskom víťazstve potešili reakcie zo všetkých kútov Slovenska.

„Mamina mi povedala, že otcovi vyhŕkla aj slza. Odkedy ma zavolali do finále, tak ma rodičia veľmi podporovali. Po víťazstve prišlo množstvo gratulácií. Bola som prekvapená, že prakticky z celého Slovenska. Tú súťaž sledovali asi všade,“ prezradila prekvapujúci moment víťazka.

Dobrá správa pre slobodných pánov, Michaela je aktuálne nezadaná. O vzťah prišla v lete a myslí si, že to bolo kvôli súťaži. Už lepšie to bolo so vzťahmi medzi finalistkami. „Samozrejme, z počiatku som videla na nich sklamanie, ale to je pochopiteľné. Asi každá baba dúfa, že tá druha spadne na javisku, a že ona bude mať šancu vyhrať, ale myslím, že napokon mi to dievčatá priali,“ hovorí Miss Liptov Michaela Balážová.

Píšu jej chalani, ale drží sa na uzde, lebo má priateľa

Titul I. vicemiss, a teda druhé miesto v súťaži získala študentka ružomberského gymnázia Zuzana Baníková. „Znamená to pre mňa veľa. Splnil sa mi detský sen. Navyše som zažila veľa nového, stretla a získala priateľov, a vôbec, množstvo zaujímavých ľudí. No a absolvovala som podujatia, ktoré by som inak nezažila,“ rozhovorila sa 18-ročná maturantka.

V škole sa zameriava na chémiu a biológiu, pretože by chcela ísť študovať medicínsku biológiu alebo laboratórne vyšetrovacie metódy. Kombinácia školy, brigád a súťaže jej dala poriadne zabrať. „Neraz som sa dostala do časového stresu, nevedela som, čo skôr, lebo nechcela som niečo zanedbať, ale zvládla som to a som za to na seba hrdá,“ priznáva druhá najkrajšia Liptáčka.

Ponuky na prácu ako modelka už mala, ale po súťaži zostalo ticho. Verí však, že do jej života to prinesie pozitívnu zmenu. „Určite chcem študovať, ale ak by sa dalo, chcem robiť aj modelku. Skúsiť to. Tak by sa mi to páčilo,“ vysvetľuje dievčina, ktorá sa po vyhlásení výsledkov rozplakala. „Videla som rodičov, ako plačú, a to, že to tak prežívali, rozplakalo aj mňa. Nečakala som to,“ zdôverila sa Zuzana Baníková.

Zuzana má priateľa, no napriek tomu núdzu o nápadníkov nemá. „Píšu, ale držím sa na uzde, keďže som zadaná,“ hovorí so smiechom I. vicemiss a dodáva: „verím, že do nosa mi nenaprší. Chcela by som zostať taká, aká som.“

Úspech potešil, ale vážne to neberie

Aj II. vicemiss súťaže Miss Liptov je z Ružomberka. Emócia z jej výsledku je na prvý pohľad iná. „Potešilo ma to, určite áno, ale nechcem sa uberať týmto smerom a pokračovať v tejto kariére. Iste, ak by prišla ponuka, zrejme to skúsim, ale nepredpokladám, že bude zo mňa modelka,“ tvrdí tretia v poradí, Izabela Matúšová.

Motiváciou tak nebola kariéra, ale nové zážitky a skúsenosti. „A to mi súťaž aj dala. Celá Miss bola jedna skvelá skúsenosť,“ hovorí Matúšová, no viac rozpráva o škole.

„Momentálne neviem na ktorú školu pôjdem, ale viem, že chcem študovať v zahraničí. Po anglicky viem hádam lepšie, ako po slovensky, a tak som rozmýšľala, že cestovný  ruch alebo marketing,“ tvrdí osemnásťročná maturantka na Gymnáziu sv. Andreja a dopĺňa: „lákajú má škandinávske krajiny, tak asi pôjdem najskôr tam.“

Reakcie z okolia boli vraj len pozitívne. Aj s dievčatami v súťaži vychádzali dobre. „Rodina to prežívala viacej ako ja. A s dievčatami všetko prebehlo bez konfliktov. Vychádzali sme a myslím, že aj naďalej budeme. Zostaneme kamarátky,“ uzatvára Izabela Matúšová.

Verejnosť si prostredníctvom SMS hlasovania zvolila za Miss sympatia 19-ročnú Nikolu Kupkovu z Liptovského Mikuláša.  Okrem toho organizátori vyhlásili aj dve mediálne kategórie. Čitatelia My Liptovských novín označili za najsympatickejšiu 22-ročnú Natáliu Horváthovú z Komjatnej a pre poslucháčov rádia Liptov mala najpríjemnejší hlas 18-ročná Kármen Lehotská z Liptovskej Porúbky, ktorá získala titul Miss hlas Liptova.

Zuzana Baníková, II vicemiss (vľavo), Michaela Balážová, Miss Liptov (v strede), Izabela Matúšová. I. vicemiss (vpravo).

Zdroj Fotografií: organizátori Miss Liptov

Titulná fotografia: Miss Liptov – Michaela Balážová

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.