Víťazný týždeň basketbalistiek. Poradili si s Piešťanmi, rozdrvili Nitru

V stredu porazili bez väčších problémov piešťanské Čajky. V sobotu vstúpili dominantne aj do štvrťfinálovej série play-off s Nitrou.

Hoci v stredu išlo stále „len“ o ligový zápas, posledné kolo nadstavbovej časti extraligy žien bolo pre Ružomberok dôležitejšie, ako sobotný play-off zápas. Bez urážky, ale s Nitrou by to mala byť jednoznačná záležitosť. Tak sú pre túto sezónu hodené kocky.

Lenže v stredu hral Ružomberok s Piešťanmi. Súperom, s ktorým v sezóne trikrát (vrátane Slovenského pohára) prehral a len raz, o dva body, zvíťazil. Nešlo o bilanciu, ale o presvedčenie, že Ruža dokáže Čajky zdolávať. Pred semifinále, kde by sa opäť títo dvaja súperi mali natvrdo pobiť o možnosť vyzvať vo finále Košice, nepotreboval Ružomberok nič dôležitejšie.

Nečakane a s prehľadom

Dvadsaťbodová prehra v Košiciach a predtým obrovské trápenie s Popradom, kde Ruža ledva ratovala aspoň dvojbodové víťazstvo. Tieto skutočnosti nedávali veľký optimizmus pred stredajším zápasom s Piešťanmi. Lenže opak bol pravdou.

„Každý zápas je iný. Mentálne sa trochu inak nastavíte a už to vyzerá na ihrisku celkom inak. Veľmi som rada, že práve na tento zápas sme sa takto dali dokopy,“ hodnotila Radka Stašová, ktorá svoje účinkovanie v Ružomberku začína až teraz. V lete, po podpise zmluvy na Liptove, si na ženských Majstrovstvách Európy do 20. rokov v Izraeli potrhala väzy v kolene.

„Myslím, že dnes sme podali veľmi sústredený a energický výkon. A čo bolo ešte dôležitejšie, udržali sme ho celý zápas. Dúfam, že takto budeme pokračovať,“ popisovala dôvody jasného víťazstva nad veľkým súperom americká rozohráva Aaryn Ellenbergová.

Aaryn Ellenbergová dala v zápase s Piešťanmi 20 bodov. Autor foto – Rudolf Maškurica

Práve ona dala v stretnutí najviac – 20 bodov – a spolu so sedemnásť bodovou krajankou Walker-Kimbroughovou nie prvý raz strelecky absolútne dominantne ťahali ružomberský útok. Ich 37 bodov bola viac ako polovica zo 69, ktoré MBK v stretnutí nastrieľal.

„Chvíľu to trvalo, kým sme sa dostali na jednu vlnu s ostatnými dievčatami, ale myslím, že teraz je to už dobré. Zohrali sme sa, vieme o sebe. Ja sa tu cítim veľmi dobre a je dôležité, že práve pred play-off sa dostávame ako tím do správnej formy,“ reagovala Ellenbergová na otázku o štatistikách, ktoré robia v súčasnosti Američanky v drese s ružou nenahraditeľnými.

V útoku to neraz stojí a padá na šikovnosti, nápade a individuálnosti Ellenbergovej s Kimbroughovou. A keď sa im darí, ako v stredu, je to pasia. V obrane však musí šliapať celý tím, čo je priorita pre trénera Suju.

„Dnes veľká poklona a poďakovanie pre moje dievčatá. Dali do toho energiu, srdce, perfektne bránili celý zápas a konečne ukázali a predali to, čo trénujeme. Verím, že sme dokázali aj kritikom, že robíme poctivo a niečo vieme. Som šťastný za všetky dievčatá,“ chválil tréner Juraj Suja svoje zverenkyne, ktoré pustili Piešťany do vedenia iba raz. Hneď v úvode.

Zvyšok stretnutia bol plne v réžií MBK. Čajky sa najmä v druhej a tretej štvrtine nedokázali dostatočne strelecky presadiť, vďaka čomu si domáce vybudovali v jednom momente až 25 bodový náskok. Prekvapivé a potešujúce je práve konečné víťazstvo 69:50. Ružomberok už dávno nevyhral nad silným súperom takto dominantne.

 

Otázka sebavedomia

Radka Stašová (v bielom) prišla do Ružomberka v lete. Kvôli operácií kolena začala hrať až vo februári. Autor foto – Rudolf Maškurica.

„Takto som si to predstavoval. Ale videli ste, trochu sme v poslednej štvrtine poľavili a razom nás trestali. Musíme si dávať pozor, ale opakujem: Vďaka im (basketbalistkám) za výkon. Som na ne hrdý,“ opakoval pozitívne emócie Suja.

„Čo bolo doteraz bolo doteraz, Je to minulý čas. Treba sa absolútne skoncentrovať na play-off, pretože play-off bude najdôležitejšia časť sezóny a tam treba byť pripravený,“ reagoval tréner Piešťan Martin Pospíšil. Zmienil sa aj o náročnom programe a zraneniach v jeho kádri. Pravda je, že Čajky mali za sebou aj medzinárodné zápasy vo Východoeurópskej lige.

Predpoklad je, že Ruža aj Piešťany vo štvrťfinále extraligy svojich súperov porazia. Potom by sa stretli v semifinále. A práve preto bolo ružomberské víťazstvo cenné a z pohľadu Liptáčok aj potrebné. Sezónna bilancia je aj tak 2:3 v neprospech Ružomberka.

„Určite je to z pohľady mentálneho nastavenia dôležité víťazstvo. Oni sú dobré, ale my vieme o sebe, že sme tiež dobré. A keď hráme najlepšie ako dokážeme, porazíme kohokoľvek. Je to len o tom, aby sme všetko čo vieme dokázali odovzdať v správnom čase na ihrisku,“ sebavedomo tvrdila po zápase Američanka Ellenbergová

„Toto víťazstvo nám určite pomohlo psychicky, aby sme si verili, že na Piešťany máme, pretože sú zdolateľné. Určite,“ presviedčala Radka Stašová.

Štvrťfinále s Nitrou odštartovalo bez problémov

Už s Piešťanmi, ale aj v sobotu s Nitrou, v 1. zápase štvrťfinále play-off mal Juraj Suja k dispozícií kompletný káder. Hrala už aj Beáta Janoščíková, ktorá od 13. januára laborovala so zlomeným palcom.

Ružomberok Nitru poriadne načal už v prvej štvrtine. Po polčase viedol už o 23 bodov a s prehľadom stretnutie kontroloval. Strelecky opäť koncertovala Američanka Walker-Kimbroughová.

Víťazstvo o 46 bodov a najmä deklarovaný rozdiel v kvalite oboch tímov predpovedá, že odveta v stredu v Nitre by mala byť rozhodujúca, keďže štvrťfinále sa hrá len na dva víťazné zápasy.

 

6. kolo nadstavby extraligy o 1. – 4. miesto, 7. 3. 2018

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 69:50 (22:16, 38:22, 53:30)

MBK: Ellenbergová 20, Walkerová 17, Campbellová a Janoščíková po 9, Mištinová 6, Bozókiová 3, Kováčiková a Jackovecová po 2, Stašová 1

Piešťany: T. Páleníková 10, Bartáková a Smithová po 9, Jakubcová a Zohnová po 7, Dudášová 5, Slamová 2, Kašpárková 1

Štvrtiny: 22:16, 16:6, 15:8, 16:20. TH: 15/11 – 18/13. Trojky: 4-3. Úspešnosť streľby: 47% – 29%.

 

Štvrťfinále play-off, 10. 3. 2018

MBK Ružomberok – BKM Junior UKF Nitra 86:40 (17:5, 42:19, 65:32), na zápasy 1:0

MBK: Walkerová 23, Janoščíková 13, Buttsová 11, Mištinová 10, Kováčiková a Ellenbergová po 8, Stašová 6, Campbellová 4, Jackovecová 2, Moravčíková 1.

Nitra: Horvátová 10, Kubušová 8, Zentková 6, Svetlíková 5, Feherová 4.

Štvrtiny: 17:5, 25:14, 23:13, 21:8. TH: 10/7 – 6/3. Úspešnosť streľby: 46% – 35%.

Titulná fotografia – Úvodný rozskok stretnutia s Piešťanmi. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.