Vo finále platí: môj dom, môj hrad. Piešťany doma vyrovnali stav série

Basketbalistky MBK Ružomberkok prehrali vo štvrtom finálovom dueli v Diplomat Aréne nad Piešťanskými Čajkami o sedem bodov.

Vyrovnaný duel síce lepšie začali ružomberské basketbalistky, no po prvej štvrtine boli o štyri body vo vedení Piešťanské Čajky. Druhá štvrtina patrila domácim basketbalistkám a po polčase bolo už 41:36 pre Piešťany.

Na konci treťej štvrtiny, ktorá bola asi najmenej ofenzívna zo všetkých finálových štvrtín, sa dostali Ružomberčanky do vedenia, vyhrávali o jeden bod 51:50.

Posledná štvrtina však patrila domácim basketbalistkám, ktoré si doma nedovolili zaváhať, a tak aj naďalej platí: môj dom, môj hrad. Piešťany vyhrali 73:66 a vyrovnali stav série na 2:2.

Z domácich hráčok bola najaktívnejšia slovenská reprezentantka Teréria Páleníková, ktorá v zápase zaznamenala 22 bodov. „Je to veľmi cenné víťazstvo. Odohrali sme náročný duel, určite to nebolo o nejakej basketbalovej kráse, ale o bojovnosti, kto bude mať pevnejšie nervy a lepšie zvládne koncovku. Podávali sme oveľa konštantnejší výkon, bránili sme lepšie jedna na jedna. To bola cesta k víťazstvu,“ povedala Páleníková. V zápase nezaostávali ani Matea Tadičová so 14 bodmi a Lea Miletičová s 13 bodmi.

„Tu už nehrá rolu nejaká taktika, nejaké drobné zmeny sme obaja tréneri urobili, ale treba si uvedomiť, že bol veľký tlak na dievčatá. Strašne sme chceli, naposledy sme v tejto sezóne na domácej palubovke. Boli tu aj naši fanúšikovia,“ povedal po zápase tréner domácich basketbalistiek Tomáš Kačmarik.

Piešťany pustili do Diplomat Arény aj publikum. Podmienkou bolo podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, že zápasy môžu v dejisku sledovať iba diváci, ktorí sa preukážu negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu, nie starším ako 36 hodín a zároveň s výsledkom antigénového testu nie starším ako 12 hodín.

„Som strašne hrdý a dojatý na svoje baby, sú pre mňa najväčšie hrdinky. Akokoľvek sa skončí piaty zápas v Ružomberku, sú pre mňa hrdinky. Bojovali a dali do toho obrovské srdce,“ povedal Kačmarik.

Ružomberský tréner Juraj Suja okomentoval štvrtý finálový duel len veľmi stroho: „Treba pogratulovať Piešťanom k víťazstvu. Za výkon vo štvrtej štvrtine si to plne zaslúžili, treba to rešpektovať,“ povedal Suja.

Za Ružu najviac nahádzali Nicole Enabosiová (14 bodov), Teodora Turudićová (13 bodov) či Radka Stašová (11 bodov). Body pridali aj Praženicová, Rusiňáková, Williamsová a Živajlevićová. „Basketbal sa hrá 40 minút. Bohužiaľ, poslednú štvrtinu sme nezvládli. Bolo to o našej nedisciplinovanosti v obrane, urobili sme rýchlo fauly a hlavným dôvodom boli naše straty. Takto sa nedá vyhrať zápas a ani sme si ho nezaslúžili vyhrať,“ opísala sklamane hráčka Ružomberka Dominika Rusiňáková.

O titule sa rozhodne v sobotu 1. mája v zápase v Koniarni. Úvodný hvizd rozhodcu je na pláne o 17. hodine.

Štatistiky tretieho finálového zápasu:

Piešťanské Čajky : MBK Ružomberok 73:66 (23:19, 41:36, 50:51) – stav série 2:2.

Piešťanské Čajky: T. Páleníková 22, Tadićová 14, Miletićová 13.

MBK Ružomberok: Enabosiová 14, Turudićová 12, Stašová 11, Praženicová 10, Rusiňáková 8, Williamsová 6, Živaljevićová 5.

Štvrtiny: 23:19, 18:17, 9:15, 23:15. TH: 21/16 – 12/8. Trojky: 5-10. Diváci: 20. Rozhodovali: Kúkelčík, Margala, Obertová. Úspešnosť streľby: 43% – 38%.

Titulná fotografia: Ružomberská hráčka Radka Stašová bránená Piešťanskou Čajkou Natáliou Martiškovou. Zdroj – Lukáš Grinaj

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.