Už dlhší čas môžu návštevníci Vlkolínca obdivovať postupne sa rozširujúce rezbárske dielo v humne oproti galérii. Aj keď je z neho zatiaľ hotová len osmina, uchváti svojou precíznosťou a autentickosťou.
Rastislav Sabucha sa vlani pustil do úctyhodného projektu. Začal vytvárať veľký skladaný reliéf, ktorého ústredným motívom bude betlehem vsadený do prostredia rázovitého Vlkolínca spred sto rokov.
Dokončená je zatiaľ prvá z ôsmich lipových fošní. Na dĺžku meria tri metre a autorovi zabrala zhruba štrnásť mesiacov intenzívnej práce. „Dá sa povedať, že som sa jej venoval na plný úväzok. Priemerne som pri nej strávil päť dní v týždni, približne päť-šesť hodín denne,“ vysvetlil 33-ročný vyučený umelecký rezbár.
Návštevníci si na nej môžu všimnúť tradičný vlkolínsky dvor s hospodárskymi budovami a zvieratami či náradím aj zmenšeninu sochy Panny Márie z priečelia miestneho kostola. Pozornosť však upútajú hlavne zvráskavené tváre dnes už zosnulých Vlkolínčanov – autorových predkov a ľudí, ktorých poznal osobne alebo z fotografií.
„Postupne pribudnú aj salaš s kolibou, ďalšie postavy či zvieratá, okolitá príroda, práce na lúkach a mnoho iných autentických detailov,“ prezradil zručný remeselník, ktorý sa prednedávnom pustil do druhej fošne.
Vznikajúce dielo sprístupňuje verejnosti vždy, keď v humne vyrezáva, pričom vstupné je zatiaľ dobrovoľné. Možnosť pokochať sa využil aj 45-ročný Jozef z Liptovskej Osady, ktorý neskrýval obdiv. „Krásna detailná robota, klobúk dole,“ stručne zhodnotil.
No nie všetky reakcie sú pozitívne. „Niektorí ľudia sa rýchlo otočia, pretože ich nedokončené dielo veľmi nezaujíma. Betlehem majú prirodzene spojený so Svätou rodinou a tá zatiaľ v strede výjavu chýba,“ opísal celkom iný druh spätnej väzby mladý umelec, ktorého však ani takéto ohlasy neodrádzajú.
Rezbárstvo síce Sabuchu živí, no betlehem, ktorému venuje väčšinu svojho času, financuje prevažne z vlastných prostriedkov. Čo ho k tomu vedie?
„Po stáročia žili vo Vlkolínci moji predkovia. Betlehem má byť pamiatkou na pôvodných obyvateľov a ich spôsob života. Má priblížiť Vlkolínec starých čias, ktorý sa dnes v mnohom zmenil. Rád by som zachytil dobu, keď ľudia žili v úcte voči Bohu, sebe navzájom i krajine, ktorá ich obklopovala. Projekt preto nemá len estetickú hodnotu, ale aj náučnú,“ priblížil svoj zámer uchovať v dreve obraz pôvodného vzhľadu podhorskej osady, ktorej obyvatelia zasvätili život tvrdej práci.
Titulná fotografia – Umelecký rezbár Rastislav Sabucha, autor vlkolínskeho betlehemu. Foto – autorka