Od minulého roka sa Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku a mesto Ružomberok podieľajú na cezhraničnom projekte zameranom na ochranu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Ten má pomôcť zveľadiť tradičné hospodárenie aj vo Vlkolínci.
Jeho cieľom je ukázať miestnym, ako sa starať o pôvodné ovocné sady či záhrady, a zvýšiť tak aj atraktívnosť lokality pre turistov. Revitalizačné plány sa zameriavajú na obnovu pridomových sadov a tradičných foriem hospodárenia na vybraných políčkach v ochrannom pásme. Potrebné odborné podklady pripravujú špecialisti zo slovenských a českých univerzít.
„Mesto Ružomberok následne v spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom (PD) Ludrová, Mestskými lesmi, Okresným výborom Slovenského zväzu záhradkárov a Občianskym združením (OZ) Vlkolínec vykonajú práce v sadoch a okolí náučných chodníkov,“ vysvetlil Jozef Bašary z ružomberského mestského úradu, ktorý je zároveň predsedom OZ Vlkolínec.
Dodal, že v novovybudovanom informačnom centre, ktoré vo Vlkolínci sprístupnia už v lete, bude vytvorená expozícia o tradičnom hospodárení v ochrannom pásme.
V septembri vysadia ovocné stromy
Na workshope, ktorý vo Vlkolínci usporiadali v apríli, zaučil miestne odborné organizácie aj špecialista na ovocné stromy Ondřej Dovala. Ukázal im, ako sa dajú udržiavať krajové odrody a ošetrovať staré stromy.
Ružomberskí záhradkári a členovia OZ Vlkolínec jeho rady uplatnili už krátko po workshope, keď pri príležitosti Dňa zeme začali s rezom a štepením stromov, pričom zároveň vyčistili najbližšie okolie. Od leta do jesene budú riešiť aj oplotenie, ktoré poslúži ako ochrana pred zverou.
V letných a jesenných mesiacoch by sa zároveň malo začať s mapovaním druhového zloženia ovocných drevín. „Cieľom je vytipovať v tejto lokalite vzácne krajové odrody ovocných stromov,“ vysvetlila projektová manažérka Mária Kozová z Katedry geografie Pedagogickej fakulty KU v Ružomberku.
„Už v septembri 2018 sa začne s výsadbou sadeníc ovocných stromov vhodných pre lokalitu Vlkolínec v záhradách miestnych obyvateľov či záhradkárov, vlastníkov nehnuteľností a tiež v záhrade, ktorá bude za novou reštauráciou,“ dodala.
Na jeseň poorú prvý pozemok
Obnova tradičných foriem hospodárenia bude vychádzať z krajinnej štúdie, ktorú na poslednom workshope predstavila Eva Pauditšová z Prírodovednej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Počas podujatia účastníci absolvovali aj obhliadku pozemku za miestnym kostolom.
„Ide o prvý pozemok s celkovou rozlohou 3,2 hektára, na ktorom sa pripravujú tradičné formy obhospodarovania. Na jar sa na časti pozemku odstránili náletové kríky a stromy a po jeho vyčistení by sa na jeseň už pooral,“ vysvetlila Kozová.
Okrem mesta Ružomberok, KU, OZ Vlkolínec a iných lokálnych organizácií sa na projekte podieľajú aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Masaryková univerzita v Brne, Univerzita Komenského v Bratislave či Biosférická rezervácia Dolní Morava.
Titulná fotografia – Ondřej Dovala počas výkladu na aprílovom workshope vo Vlkolínci. Autorka – Kvetka Legerská