Dom UNESCO bude vo Vlkolínci sprístupnený už od leta

Návštevníci Vlkolínca sa môžu tešiť na novú drevenicu už od prvého júna. Na reštauráciu si však ešte musia počkať.  

Stavebný projekt Dom UNESCO Vlkolínec je zložený z dvoch objektov. Prvý je novopostavená drevenica informačného centra, ktorá sa bude volať Dom UNESCO. Druhým je reštaurácia, ktorá vzniká ako prístavba k doterajšiemu obchodu. Celý projekt okrem stravovania zastreší aj poskytovanie informácií a tiež ponúkne zázemie pre ľudových umelcov.

Drevenica bude otvorená o niekoľko týždňov

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

,,Je pripravený Dodatok k zmluve o dielo, kde je termín odovzdania stavby zo strany dodávateľa do konca apríla 2018“, informoval o novej drevenici vedúci oddelenia investícií na ružomberskom mestskom úrade Pavol Dobrodej.

Návštevníci, ale aj obyvatelia Vlkolínca sa z novej drevenice môžu tešiť už o pár týždňov. „Našou snahou je, aby dom fungoval od prvého júna a urobíme pre to maximum. Prvou podmienkou však je, aby bola dokončená a skolaudovaná stavba do požadovaného termínu“, upresnila vedúca oddelenia regionálnej politiky ružomberskej radnice Gabriela Demčáková.

Dom bude prevádzkovať Kultúrny dom Andreja Hlinku

Dokončená drevenica stojí na hlavnej vlkolínskej ulici, povyše drevenej zvonice. Na jej postavení v časti obce, ktorá zhorela počas Slovenského národného povstania prispela vláda pri výjazdovom rokovaní v Ružomberku v roku 2015 sumou 300-tisíc eur.

Okrem výstavných priestorov dom ponúka aj možnosť zakúpenia suvenírov a bude slúžiť aj ako informačné centrum a to nielen o Vlkolínci. Návštevníci tak získajú rady napríklad o možnosti ubytovania a stravy v okolí, ale aj o tom ako čo najlepšie využiť voľný čas.

Prevádzku domu zastreší Kultúrny dom Andreja Hlinku a o každodenný chod sa budú starať dvaja stáli zamestnanci a jeden alebo dvaja brigádnici počas letnej či zimnej sezóny.

Kultúra, oddych, ale aj možnosť teplého jedla

Druhým objektom projektu je reštaurácia pre približne 40 ľudí. Vznikla ako prístavba k už existujúcemu domu, ktorý predtým slúžil ako horáreň. Je postavená za domom, kde bol kedysi prevádzkovaný obchod. Ten je však zavretý už viac ako dva roky.

 

Mesto len v týchto dňoch vyhlasuje súťaž na prevádzkovanie reštaurácie. Meno výhercu by však malo byť známe až v lete. Následne však musí reštauráciu zariadiť a sprevádzkovať. ,,Prevádzka obchodu nefunguje odvtedy ako bola stavba odovzdaná realizátorovi, ktorý bol riadne vysúťažený“, upresnila Demčáková. Zároveň dodala, že nevie odhadnúť, kedy bude reštaurácia sprevádzkovaná.

,,Do Vlkolínca chodím niekoľkokrát ročne a keď som sa dozvedela, že tu onedlho pribudne aj reštaurácia, veľmi som sa potešila. Dosť to tu chýba. Myslím si, že keď chcú prilákať viac turistov musia im aj viac ponúknuť“, povedala návštevníčka Vlkolínca, Košičanka Petra.

Obec Vlkolínec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry pozostávajúcej z typických zrubových objektov. Tento rok si pripomína svoje 25. výročie zapísania do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Anna Zábojníková

Titulná fotografia – novobudovaný Dom UNESCO vo Vlkolínci. Foto – autorka