Interiér kaplnky v Trlenskej doline pri Ružomberku dostal novú podobu 

Vnútorné priestory kaplnky Panny Márie Snežnej v Trlenskej doline prešli v uplynulom období renováciou. Počas opráv ošetrili drevené konštrukcie, tepelne izolovali podlahu a obnovili aj tamojší chór.

Vnútorné priestory kaplnky Panny Márie Snežnej, ktorá sa nachádza v Trlenskej doline, neďaleko Ružomberka, prešli v uplynulom období renováciou. Svätyňa slúži veriacim už desiatky rokov a podľa jezuitu Ondreja Gabriša k rekonštrukcii pristúpili z dôvodu, že interiér už nutne potreboval obnovu. Počas opráv ošetrili drevené konštrukcie, tepelne izolovali podlahu a obnovili aj tamojší chór.

“Zo začiatku sme mali víziu, že odstránime drevený obklad a urobíme peknú omietku, podlahu, zateplíme, dáme dlažbu, a tým to bude vyriešené. Keď sme však odkryli drevený obklad, zistili sme, že priestor bude potrebovať generálnu údržbu a opravu,” priblížil jezuita.
Renovácia zahŕňala očistenie a ošetrenie hlavných stien, zateplenie a aplikovanie omietky. Množstvo práce mali najmä s podlahou. “Tu bola navezená polmetrová vrstva škvary, ktorá vyrovnala terén. Zateplili sme, urobili sme podlahové kúrenie a nainštalovali infražiariče,” uviedol jezuita s tým, že pôvodný tvar prinavrátili aj čelnej stene kaplnky, kde vymenili drevené dvere za hliníkové, ktoré sú presklené a dobre izolujú priestor.

Následná rekonštrukcia chóru priniesla podľa Gabriša do priestorov svätyne príjemný a obohacujúci charakter. “V malých kaplnkách sa chóry väčšinou nerobili. Rozhodli sme sa preto, že ho obnovíme. Priečelie chóru nebolo pôvodné, dali sme tam preto nový moderný prvok – sklo, ktoré presvetlilo celý priestor,” dodal.

Kaplnka Panny Márie Snežnej, ktorá sa nachádza uprostred liptovskej prírody, neďaleko Vlkolínca, je málo známe, no pokojné pútnické miesto. Svätyňa vo svojom vnútri ukrýva kópiu milostivej ikony salus populi romani, ktorej originál je v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore. Samotné miesto je tak od svojho vzniku duchovne spojené s jednou zo štyroch hlavných rímskych bazilík.

Zdroj – TASR, Zdroj Foto – TASR

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.