Vojenská nemocnica prechádza od pondelka do OTP režimu

Výnimky pri vstupe do nemocnice budú mať deti do 12 rokov a akútne stavy.

ÚVN prechádza od budúceho pondelka 27. septembra do režimu OTP. Do zariadenie teda budú môcť vstúpiť iba očkovaní, testovaní a pacienti po prekonaní covidu.

Informuje o tom hovorkyňa vojenskej nemocnice Petra Dišková. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia v regióne. Okres Ružomberok bude od nasledovného týždňa v červenej fáze.

Pred vstupom do areálu sa bude musieť pacient preukázať dokladom o očkovaní, testovaní alebo prekonaní ochorenia COVID -19  bez vyzvania.

Odporúčame pacientom, aby do nemocnice prišli radšej v predstihu a prosíme všetkých o trpezlivosť. Kontrolu na bráne sa budeme snažiť vykonať tak rýchlo, ako to bude možné,“ ubezpečuje Dišková.

Zaočkovaný pacient predloží tzv. Covid-pas alebo doklad o očkovaní. Pacient, ktorý prekonal ochorenie Covid-19 v ostatných 180 dňoch, ukáže doklad o prekonaní ochorenia. Testovaní pacienti sa preukazujú buď PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo antigénovým testom starým maximálne 48 hodín.

V prípade, že sa pacient pri vstupe do nemocnice nebude vedieť preukázať príslušným dokladom, bude nasmerovaný na mobilné odberové miesto na Považskej ulici do budovy vakcinačného centra, kde mu bude vykonaný antigénový test za poplatok 5 eur,“ informuje hovorkyňa o ďalšom postupe.

Výnimky pre deti a akútne stavy

Výnimky z OTP režimu majú deti do 12 rokov. Pri vstupe do areálu nemocnice sa nemusia preukazovať žiadnym dokladom. Pre sprevádzajúcu osobu však platí OTP režim.

Iný postup sa vzťahuj na akútne stavy – urgentný príjem, APS, akútny pôrod – pacienti a sprevádzajúce osoby (pôrod), hospitalizácia dieťaťa (sprevádzajúca osoba). Takýmto pacientom a sprevádzajúcim osobám urobia antigénový test na príslušnom pracovisku.

V prípade hospitalizácie vrátane jednodňovej zdravotnej starostlivosti nemocnica aj naďalej vyžaduje od kompletne zaočkovaných aj nezaočkovaných pacientov PCR test nie starší ako 72 hodín.

O vyšetrenie PCR testu môže pacient požiadať cez stránku korona.gov.sk. „V prípade hospitalizácie dieťaťa do 3 rokov sa dieťa testuje iba vtedy, ak má klinické príznaky ochorenia COVID-19, alebo existuje pravdepodobnosť nákazy ochorením COVID-19,“ približuje Dišková.

Sprevádzajúce osoby pacienta pri hospitalizácii

Sprevádzajúcej osobe pri akútnom pôrode (otec, dula,… ) bude vykonaný antigénový test pri príjme rodičky na pôrod (zabezpečí ho Gynekologicko-pôrodnícka klinika).

Sprevádzajúcej osobe pri akútnej hospitalizácií dieťaťa (rodič,…) urobia odber pri príjme (zabezpečí Detská klinika).

Ostatné sprevádzajúce osoby pacienta pri hospitalizácii sa musia preukázať PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Návštevy v nemocnici zakázané, ale sú výnimky

Zákaz návštev v ÚVN síce naďalej trvá, avšak platí viac výnimiek, ktoré  umožnia navštíviť príbuzných hospitalizovaných v nemocnici. Bližšie informácie nájdete na : Pravidlá pre návštevy pacientov v nemocnici, ÚVN.sk

„Vedenie nemocnice si plne uvedomuje, že každý pacient má právo na podporu svojej rodiny a priateľov počas poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodáva ÚVN.

Titulná fotografia: Vstup do vojenskej nemocnice. Zdroj: redakcia

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.