Vojenská nemocnica začne začiatkom budúceho týždňa s očkovaním. Prvý zaočkovaný bude riaditeľ Vladimír Lengvarský

Do nemocnice prišlo 3900 dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Očkovaní budú najskôr zamestnanci, potom aj verejnosť.

Podľa hovorkyne vojenskej nemocnice Petry Diškovej budú najskôr zaočkovaní zamestnanci oddelení, ktorí pracujú s covidovými pacientmi, neskôr aj tí zamestnanci, ktorí budú mať záujem.

„Na očkovanie je určená smernica, je to odstupňované, kto bude medzi prvými, pred očkovaním je nutné, samozrejme, absolvovať aj antigénový test,“ uviedla hovorkyňa pre naše noviny.

Prvým zaočkovaným bude riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku brigádny generál Vladimír Lengvarský. „Potom by sme chceli osloviť aj primárov kľúčových oddelení,“ vysvetľuje Dišková a dodáva, že viac informácií k očkovaniu povie riaditeľ vojenskej nemocnice Vladimír Lengvarský pravdepodobne v utorok, počas prvého dňa očkovania.

Vakcíny musia byť uložené v chladiacich boxoch. Keďže nemocnica má také boxy na hematológii, nemusela dokupovať chladiace zariadenia.

Nemocnica eviduje aktuálny počet nakazených zdravotníkov 103, z toho je pozitívnych 14 lekárov, 37 sestier, 32 ostatných zdravotníkov a 20 nezdravotníckych zamestnancov, kam patrí najmä administratíva. Od 9. októbra bolo pozitívnych 477 zdravotníkov, teda tretina nemocnice si už prešla ochorením.

Aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných 55 pozitívnych pacientov, deväť z nich leží na umelej pľúcnej ventilácii. Celkový počet lôžok je 141, celkový počet ventilovaných lôžok je 16.

Ilustračná fotografia: Juraj Brezáni

 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.