Všetko sa zlomilo v tretej štvrtine. Ružomberčanky neuspeli v Turecku

Ružomberok prehral v Kayseri o 25 bodov. Foto: FIBA.basketball
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v stredu 22. novembra piaty zápas skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA proti Melikgazi Kayseri.

V oranžovom drese nastúpila po dlhej absencii aj jeho kapitánka Alexandra Buknová, pričom na palubovke strávila takmer 28 minút. V prvom polčase predviedli Liptáčky veľmi dobrý výkon a obrovského favorita poriadne trápili.

„Ruža“ mala lepší vstup do stretnutia, keď sa ujala vedenia 0:4. Favorizované Kayseri ale zakrátko otočilo skóre vo svoj prospech (8:4). Ružomberčanky však domáce družstvo „hrýzli“, keďže v polovici úvodnej časti hry zaostávali len o dva body (8:10).

Postupne však Turkyne zvýšili svoj náskok na rozdiel 10 bodov – 20:10. Závej tejto periódy ale patril slovenskému zástupcovi, ktorý upravil skóre na 15:22 zo svojho pohľadu.

Výborné úvodné dejstvo

Začiatok druhej 10-minútovky patril Kayseri, ktoré si vytvorilo 12-bodový náskok (29:17). Zverenkyne Juraja Suju ale pokračovali v nebojácnom výkone a šiestimi bodmi v rade sa priblížili na dostreľ (29:25). Rovnaký bodový rozdiel svietil na tabuli aj o pár minút (33:29).

Domácemu tímu sa síce podarilo dvakrát v priebehu tejto časti hry odskočiť na rozdiel 10 bodov, no Liptáčky zakaždým stiahli manko pod dvojcifernú úroveň. Ružomberčanky po veľmi dobrom prvom polčase napokon prehrávali len o osem bodov – 35:43.

Najlepšou ružomberskou strelkyňou bola Oľga Jackovecová (v strede). Foto: FIBA.basketball

Herný a výsledkový skrat

Tretia štvrtina rozhodla o osude stretnutia, keďže ju turecký favorit ovládol hladko 25:12. Liptáčky sa v tejto časti hry trápili, čo využil ich protivník na zveľadenie skóre. Ružomberský tréner Juraj Suja si v priebehu tretej 10-minútovky zobral dva oddychové časy, lenže ani tie nezastavili domáci tím v rozlete.

Po troch minútach druhého polčasu viedlo Kayseri už o 15 bodov (52:37), pričom v ostatnom priebehu si udržiavalo vedenie na podobnej úrovni. V závere tretej periódy domáce hráčky zvýšili svoj náskok na rozdiel 21 bodov – 68:47.

Duel dohrali so cťou

Po dvoch minútach záverečnej periódy viedol turecký zástupca 73:47. Ten sa síce počas tejto časti hry dostal dvakrát na rozdiel 28 bodov (80:52 a 83:55), lenže Liptáčky mu nedovolili vytvoriť si väčší náskok. MBK Ružomberok napokon podľahol Kayseri 58:83 a pripísal si piatu prehru v skupine.

Najlepšou ružomberskou strelkyňou bola tradične Oľga Jackovecová, autorka 18 bodov. Vo výbornom svetle sa ukázala aj Anna Kaljužná, ktorá premenila tri trojky (13 bodov). V domácom tíme sa zaskvelo trio Gintare Petronyteová (23 bodov), Joyner Holmesová (22 bodov) a Claudia Cuićová (21 bodov).

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky v nedeľu 26. novembra o 17:00 h, keď vo svojej hale privítajú vicemajstrovskú Sláviu Banská Bystrica. O týždeň (streda 29. november o 16:00 h) ukončia Liptáčky svoje pôsobenie v pohárovej Európe súbojom v gréckom Olympiacose.

Alexandra Buknová (v oranžovom) odohrala prvý zápas po zranení. Foto: FIBA.basketball

Európsky pohár FIBA (Eurocup) – 5. kolo:

Melikgazi Kayseri – MBK Ružomberok 83:58 (43:35)

Melikgazi Kayseri: Petronyteová 23, Holmesová 22, Cuićová 21, Ellenbergová a Gezginová po 5, Ariová 4, Karakasová 3.

MBK Ružomberok: Jackovecová 18, Kaljužná 13/3 trojky, Buknová a Štefančová po 7, Mikovčáková 6, Havranová 5, Hadačová 2.

Trojky: 5-6. Úspešnosť streľby: 50 % – 32 %. TH: 18/16 – 14/8. Rozhodovali: Lucić, Radinović (obaja Čierna Hora), Subernetcaia (Mol.). Štvrtiny: 22:15, 21:20, 25:12, 15:11.