Vydarený turnaj ružomberských basketbalistiek

Ružomberčanky odohrali počas víkendu dve stretnutia proti zahraničným súperom. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok obsadili na domácom turnaji druhé miesto.

Športová hala Koniareň bola v dňoch 8. – 10. septembra dejiskom premiérového ročníka medzinárodného basketbalového turnaja pod názvom Memoriál generála Miloša Vesela. V centre dolného Liptova sa okrem domáceho tímu predstavilo aj české družstvo KP TANY Brno a maďarský celok BKM Prima Natura Szigetszentmiklós.

Pre zverenkyne Juraja Suju išlo o druhý turnaj v priebehu týždňa, keďže uplynulý víkend účinkovali v Brne na tradičnom New Jersey Cup-e. Liptáčky na Morave odohrali dve stretnutia proti domácemu výberu, s bilanciou jedna výhra a jedna prehra.

Ružomberské basketbalistky ovládli turnaj v Brne

Úspešný vstup do turnaja

„Ružomberský“ turnaj otvorilo družstvo z Liptova proti KP TANY Brno. Prvá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu, no spokojnejšie boli po nej hostky, ktoré viedli 22:19. V druhej časti hry ale „Ruža“ zapla vyšší prevodový stupeň a túto desaťminútovku ovládla 22:11. Po polčase viedli Liptáčky 41:33.

V druhom dejstve sa domácemu výberu podarilo zvýšiť skóre a pred záverečnou periódou vyhrával 61:47. V poslednej štvrtine síce Brno skresalo manko, no napriek tomu sa z triumfu po výsledku 77:67 tešili Ružomberčanky. „Ružu“ v stretnutí potiahla hlavne česká legionárka Andrea Andělová, ktorá zaznamenala 24 bodov.

V sobotu bol na programe duel medzi KP TANY Brno a BKM Prima Natura Szigetszentmiklós. Z tesnej výhry sa tešil maďarský celok, ktorý zvíťazil 80:75. O celkovom víťazovi turnaja rozhodol nedeľňajší súboj medzi MBK Ružomberok a BKM Prima Natura Szigetszentmiklós.

Tesná prehra

Rozhodujúci zápas turnaja začalo lepšie družstvo Juraja Suju, ktoré po úvodnej 10-minútovke viedlo 20:12. Druhá časť hry sa skončila nerozhodne (13:13), čo znamenalo, že po polčase vyhrávali Liptáčky 33:25.

Tretia perióda bola mimoriadne bohatá na body na oboch stranách, keď ich padlo až 54. Maďarský celok síce túto štvrtinu vyhral o dva body (28:26), lenže pred poslednou desaťminútovkou bola v lepšej pozícii „Ruža“.

Tá ale túto časť hry nezvládlaprehrala ju 10:21. Z tesného triumfu v pomere 74:69 sa tešil BKM Prima Natura Szigetszentmiklós, ktorý napokon ovládol celý turnaj. Ružomberčanky obsadili druhé miesto, tretie skončilo KP TANY Brno. Rovnako ako v úvodnom zápase Liptáčok, tak aj v tomto dueli bola najlepšou strelkyňou „Ruže“ Andrea Andělová, ktorá si pripísala 20 bodov.

Výborné počínanie mládežníčok

Okrem hlavného družstva MBK Ružomberok boli v Koniarni v akcii aj mládežnícke výbery Liptáčok – juniorky (U 19) a kadetky (U 17). Oba celky sa predstavili minulý víkend na brnenskom turnaji, pričom svoje kategórie suverénne ovládli.

Po úspechu na Morave čakali ružomberské mládežníčky konfrontácie proti KP TANY Brno. Kým kadetky deklasovali v úvodnom meraní síl český celok 86:47, tak juniorky mu podľahli 53:73. Ružomberská „devätnástka“ prišla o šancu na dobrý výsledok v tretej štvrtine, ktorú prehrala vysoko 4:28.

Na druhý deň sa uskutočnili odvety, pričom v oboch prípadoch boli úspešnejšie Liptáčky. Kadetky tentokrát zdolali Brno 71:50 a juniorky si po nevydarenom zápase napravili chuť a triumfovali jednoznačne 68:50.

Ostrý štart sezóny sa blíži

Najbližší víkend (v sobotu 16. septembra) ukončia zverenkyne Juraja Suju prípravu na nadchádzajúcu sezónu konfrontáciou proti maďarskému tímu DVTK-Hun-Therm Miškovec.

Následne čaká Liptáčky úvodný súboj kvalifikácie o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup) proti Ostrave (21. september). Odveta, ktorá sa uskutoční v Koniarni, je na programe vo štvrtok 28. septembra. Úvodný ligový duel nového ročníka Niké extraligy žien odohrajú Ružomberčanky v nedeľu 1. októbra na domácej palubovke proti BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Memoriál generála Miloša Vesela – výsledky:

Ženy:

MBK Ružomberok – KP TANY Brno 77:67 (41:33)

Najviac bodov MBK: Andělová 24, Jackovecová 14, Havranová 13 – Najviac bodov KP TANY: Kopecká 18, Malíková 13, Wolfová 10. Štvrtiny: 19:22, 22:11, 20:14, 16:20.

KP TANY Brno – BKM Prima Natura Szigetszentmiklós 75:80

MBK Ružomberok – BKM Prima Natura Szigetszentmiklós 69:74 (33:25)

Najviac bodov MBK: Andělová 20, Jackovecová 14, Buknová 10 – Najviac bodov BKM Prima: Marottová 26, Okockyteová 19, Mullingsová 11. Štvrtiny: 20:12, 13:13, 26:28, 10:21.