Ružomberské basketbalistky ovládli turnaj v Brne

Ružomberské výbery majú za sebou fantastický turnaj. Foto: kpbrnobasket/Facebook
Juniorky a kadetky MBK Ružomberok získali na českom turnaji zlaté medaily.

Počas víkendu (1. – 3. september) sa v Brne uskutočnil tradičný New Jersey Cup – Memoriál Marka Šilhana, na ktorom mal zastúpenie aj MBK Ružomberok. Bronzové družstvo vlaňajšieho ročníka Niké Extraligy žien doplnilo domáce KP TANY BrnoSBŠ Ostrava.

Pôvodne mali zverenkyne Juraja Suju odohrať na turnaji aj duel proti Ostrave, no keďže sa tieto tímy stretnúkvalifikáciipostup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA, tak došlozmene zápasového programu. Liptáčky napokon odohrali dve stretnutia proti domácemu Brnu, pričom do Jersey Cup-u bude neskôr započítaný aj úvodný súboj Ružomberka proti Ostrave, ktorý sa uskutoční na Morave.

Prehra v „chudobnom“ zápase

Liptáčky otvorili turnaj stretnutím proti Brnu. Slovenský zástupca mal lepší vstup do zápasu, no potom domáci favorit preklopil vedenie vo svoj prospech a po polčase vyhrával 28:20. V druhom dejstve si český celok postrážil svoj náskok a napokon triumfoval, v dueli chudobnom na body, nad Ružomberkom 48:36.

Obe družstvá sa v stretnutí prezentovali mizernou streleckou muškou. Presnosť brnenského výberu bola na úrovni 29 %, tá ružomberská sa zastavila len na hodnote 19 %. Najlepšou strelkyňou tímu spod Čebraťa bola Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 12 bodov.

Úspešná odveta „Ruže“

Na druhý deň sa medzi týmito súpermi uskutočnila odveta. Toto stretnutie sa ale nerátalo do Jersey Cup-u, keďže malo prívlastok priateľské. Napriek tomu však išlo o dôležitú zápasovú previerku pre Ružomberčanky, keďže z ich pohľadu sa jednalo o úvodné duely v rámci prípravy na novú sezónu.

Prvú vyrovnanú štvrtinu síce Liptáčky prehrali o bod (16:17), no po polčaseviedli 37:28. Po tretej perióde vyhrávala „Ruža“ už o 13 bodov (57:44). V záverečnej časti hry síce Brno znížilo skóre, to však nezmenilo nič na tom, že súboj vyhrali Ružomberčanky 66:57. Zverenkyne Juraja Suju potiahla predovšetkým Kamila Jarošová, ktorá zaznamenala 12 bodov. Dvojcifernú hranicu bodov prekonala aj Diana Mikovčáková (11 bodov). MBK Ružomberok si na turnaji v Brne pripísal vyrovnanú bilanciu – jedna výhra, jedna prehra.

Koniareň hostí turnaj

V jedinom nedeľňajšom zápase „ženskej“ kategórie SBŠ Ostrava zdolala KP TANY Brno 71:63. O konečnom poradí Jersey Cup-u tak rozhodne úvodný kvalifikačný duel o postup do Eurocupu medzi SBŠ OstravaMBK Ružomberok, ktorý sa odohrá 21. septembra v českom meste.

Najbližší víkend (8. – 10. september) sa v ružomberskej Koniarni uskutoční turnaj, na ktorom sa okrem domáceho Ružomberka predstaví aj KP TANY Brno a maďarský tím KG-PRIMA Szigetszentmiklós.  

Juniorky získali zlato

Okrem ženského turnaja súčasne prebiehalo v Brne aj zápolenie mládežníčok v kategóriách „Juniorky“„Kadetky“. V oboch prípadoch sa na podujatí predstavili aj výbery MBK Ružomberok.Brne celkovo účinkovalo až 14 družstiev (3 ženské, 6 juniorských a 5 kadetských).

Juniorský turnaj (U 19) bol rozdelený na dve skupiny. V tej prvej na seba narazili KP Brno, Györ a Stará Turá. V B-skupine sa predstavil MBK Ružomberok v konkurencii Slovana Bratislava a Žabiny Brno. Liptáčky otvorili turnaj zápasom proti Brnu, ktoré zdolali 57:47. V druhom súboji sa im postavil do cesty Slovan, ktorý porazili hladko 70:38. Ružomberčanky vďaka tomu ovládli skupinu a postúpili do semifinále, v ktorom vyzvali Starú Turú.

Hráčky spod Čebraťa v boji o finále nadviazali na výborné výsledky z predošlých vystúpení a nad svojím súperom triumfovali po výsledku 74:60. V rozhodujúcom zápase turnaja Liptáčky vyzvali domáce KP Brno. „Ruža“ v dueli o zlato dokonala spanilú jazdu a finálový súboj ovládla v pomere 75:58. Juniorky MBK Ružomberok (U 19) vďaka tomu získali na turnaji v Brne zlaté medaily. Úspech „Ruže“ podčiarkuje fakt, že v All stars tíme mala zastúpenie Mária Štefančová, ktorá sa stala zároveň aj najužitočnejšou hráčkou turnaja.

Kadetky s obrovským úspechom

V Brne boli v akcii aj kadetky MBK Ružomberok (U 17), ktoré sa na turnaji predstavili po boku KP Brno, Žabiny Brno, Slovana Bratislava a Seredi. Liptáčky čakali počas predĺženého víkendu 4 zápasy proti kvalitným súperom. Prvý duel odohrala „Ruža“ proti Slovanu, pričom ho deklasovala 62:26. V ďalšom stretnutí nastúpil výber z Liptova proti Seredi, pričom ju zdolal o 30 bodov – 76:46.

Následne čakal Ružomberčanky súboj proti domácemu KP Brno. Aj tohto súpera slovenský zástupca porazil po výsledku 72:60. V záverečnom zápase sa hráčkam spod Čebraťa postavili do cesty Žabiny Brno. Český celok potrápil „Ružu“ najviac zo všetkých protivníkov, no napriek tomu sa z triumfu tešilo družstvo z Liptova, ktoré uspelo 65:56. Kadetky MBK Ružomberok (U 17) prešli turnajom bez jedinej prehry a zaslúžene sa tešia to zisku zlata.

Dominanciu ružomberských kadetiek zavŕšila Nina Oravcová, ktorá sa ocitla v All stars tíme a taktiež sa stala aj najužitočnejšou hráčkou turnaja. Brnenský turnaj vyniesol Liptáčkam dve absolútne prvenstvá, pričom oba mládežnícke výbery všetky stretnutia vyhrali.

Jersey Cup – výsledky:

KP TANY Brno – MBK Ružomberok 48:36 (19:8, 28:20, 43:28)

Najviac bodov za KP Brno: Vondráčková 14, Hynková 10, Dudáčková 9. – Najviac bodov za MBK Ružomberok: Jackovecová 12, Buknová 8, Jarošová 5.

MBK Ružomberok – KP TANY Brno 66:57 (16:17, 37:28, 57:44) /priateľský zápas/

Najviac bodov za MBK Ružomberok: Jarošová 12, Mikovčáková 11, Buknová 9. – Najviac bodov za KP Brno: Malíková 11, Wolfová 10, Svatoňová 9.

KP TANY Brno – SBŠ Ostrava 63:71

SBŠ Ostrava – MBK Ružomberok (21. september)

Výsledky MBK Ružomberok/juniorky (U 19):

B-skupina: MBK Ružomberok – Žabiny Brno 57:47

B-skupina: Slovan Bratislava – MBK Ružomberok 38:70

Semifinále: MBK Ružomberok – Stará Turá 74:60

Finále: KP Brno – MBK Ružomberok 58:75

/MBK Ružomberok vyhral juniorský turnaj/

Výsledky MBK Ružomberok/kadetky (U 17):

Slovan Bratislava – MBK Ružomberok 26:62

Sereď – MBK Ružomberok 46:76

MBK Ružomberok – KP Brno 72:60

MBK Ružomberok – Žabiny Brno 65:56

/MBK Ružomberok vyhral kadetský turnaj/

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.