Výkon na hranici možností. „Ruža“ potrápila majstrovské Piešťany

Liptáčky zaznamenali druhú prehru v ročníku. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v nedeľu 29. októbra v rámci 6. kola Niké extraligy žien s Piešťanskými Čajkami 57:68.

Družstvo spod Čebraťa predviedlo proti slovenskému šampiónovi ďalší výkon na hrane fyzických síl. Ružomberčanky bez dvoch zranených hráčok – Alexandry BuknovejDominiky Urbanovej, mali lepší vstup do stretnutia, keď sa ujali vedenia 4:0.

Favorizované Piešťany ale v krátkom slede premenili dve trojky a razom viedli (6:4). Hostky boli aj naďalej pri chuti a po ďalších trojkách v podaní Keshunan Jamesovej vyhrávali už o 10 bodov – 16:6. Americká legionárka si v úvodnej časti hry pripísala v priebehu piatich minút až tri úspešné pokusy spoza perimetra.

Aj v ostatnom priebehu tejto štvrtiny triafali Piešťany neuveriteľne presne do ružomberského koša spoza trojkového oblúka. Hostky napokon zaznamenali až šesť úspešných trojok v prvej perióde, vďaka čomu vyhrávali 26:13.

„Ruža“ hrýzla

Liptáčky sa v druhej 10-minútovke vzchopili a začali favorizovaným Čajkám podkurovať. V priebehu minúty zaznamenala Oľga Jackovecová dve trojky a domáce manko kleslo pod 10 bodov – 21:29.

Následne sa obe družstvá bodovo odmlčali, no ostatná časť tejto 10-minútovky patrila Ružomberčankám. Tie skresali stratu na štyri body (27:31), avšak Piešťany po ďalšej trojke išli do kabín s vedením o sedem bodov – 34:27.

Ako na hojdačke

Po zmene strán si Čajky udržiavali náskok na úrovni 10 bodov, pričom z času na čas ho Liptáčky znížili, no vzápätí ho hostky opäť navýšili. Necelé tri minúty pred koncom tretej štvrtiny svietilo na tabuli skóre 49:35 pre Čajky.

Ružomberčanky ale zaznamenali šesť bodov po sebe a znova sa dostali na dostrel – 41:49. Napokon ale majster vstupoval do poslednej štvrtiny s dvojciferným náskokom (51:41).

„Vypľuli“ dušu

Aj v štvrtej perióde sa hra prelínala zo strany na stranu. „Ruža“ síce strácala na súpera deväť bodov (47:56), no ten jej siedmimi bodmi v rade opätovne odskočil (47:63). Rovnaký, 16-bodový rozdiel bol aj dve minúty pred záverečným klaksónom (52:68), avšak Liptáčky ho v závere skresali na 11 bodov – 57:68.

Ružomberčanky síce zaznamenali druhú ligovú prehru v sezóne, no majstrovské Piešťanské Čajky počas celého stretnutia poriadne hrýzli.

Rozhodli trojky

Najlepšou strelkyňou duelu bola hosťujúca Keshunan Jamesová, ktorá si pripísala 20 bodov. V domácom drese sa najviac darilo Oľge Jackovecovej, autorke 17 bodov. Piešťanské Čajky zaznamenali v stretnutí až 10 úspešných trojok, pričom až šesť z nich dali už v prvej štvrtine.

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky v stredu 1. novembra o 18:00 h, keď v rámci 4. kola Európskeho pohára FIBA privítajú na svojej palubovke lotyšské družstvo TTT Riga.

Šláger v Koniarni sledovalo 624 divákov. Foto: Rudolf Maškurica

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem súperovi k víťazstvu. Strieľal s úžasnou úspešnosťou v prvom polčase. V úvodnej štvrtine si vytvoril náskok, ktorý kontroloval celý zápas. My sme síce hrýzli, ale nedokázali sme sa priblížiť či vyrovnať skóre. Škoda, že sme sa v tretej perióde nedokázali viac priblížiť. Bojujeme, snažíme sa, ale musíme sa posunúť. Buď razantne zvýšime percento streľby, alebo musíme brániť dôslednejšie a zodpovednejšie.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Som vďačný za víťazstvo, ktoré sa nerodilo ľahko. Mali sme dobrý štart do stretnutia, strieľali sme s vysokou úspešnosťou spoza trojkového oblúka, čo nám pomohlo hlavne v prvom polčase. Nebolo to však jednoduché, domáci tím hral za hranicou svojich možností. Presne tak sa tu hrá, vieme o tom, pripravovali sme sa na to.“

Niké extraliga ženy – 6. kolo:

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 57:68 (27:34)

MBK Ružomberok: Jackovecová 17, Andělová 12, Jarošová 10, Hadačová, Havranová, Mikovčáková a Štefančová po 4, Ďuratná 2.

Piešťanské Čajky: Jamesová 20, Herminjardová 14, Mitrasinovićová a Taušová po 10, Jurčenková 6, Dinga-Mbomiová 5, Vandlíková 3.

Trojky: 4-10. Diváci: 624. Úspešnosť streľby: 29 % – 43 %. TH: 21/19 – 10/8. Rozhodovali: Šarišský, Stopka, Cibulka. Štvrtiny: 13:26, 14:8, 14:17, 16:17.