V Liptovskom múzeu otvorili medzinárodný fotosalón krajiny. Prihlásených bolo 2500 fotografií. Na výstave sú však len desiatky najlepších.
Amatérski, ale aj profesionálni fotografi. V Liptovskom múzeu je aktuálne priestor obdivovať, ale aj inšpirovať sa fotografiami od autorov z takmer štyridsiatich krajín sveta. V stále čerstvo zrekonštruovanej Veľkej sále otvorili už 33. ročník fotosalóna krajiny Strom.
„Potvrdzuje sa trend návratu akoby klasickej fotografie na úkor tej digitálnej. Samozrejme, stále má prevahu digitál a nikdy sa to už asi nezvráti,“ konštatoval predseda Zväzu slovenských fotografov (ZSF) Ľubomír Schmida.
Niekdajšiu súťaž, kde sa hlásili autori výlučne s fotografiami stromu, v súčasnosti nahradil medzinárodný fotosalón krajiny. Existuje v kategóriách cestovanie, krajina či voľná téma.
„Ak sme chceli rásť a urobiť výstavu Strom medzinárodnou, museli sme sa otvoriť svetu a splniť náročné podmienky. Dnes máme nadnárodné patronáty a zaštítenia od medzinárodnej federácie FIAP, americkej PSA, britskej RSB a aj preto tu môžeme vítať množstvo zahraničných autorov,“ hovorí o súčasnej podobe Stromu Schmida.
Najviac fotiek prišlo, samozrejme, od domácich autorov. Nasledujú Česi, Indovia, Číňania a Taliani. Dokopy 39 krajín a viac než 2500 fotografií.
„Súčasný trend fotografie sa uberá predovšetkým k zážitkovosti a pocitu z okamžiku. Vďaka elektronickému vytváraniu a ukladaniu vznikajú milióny takých fotiek. Vytráca sa však z nich myšlienka. Prečo fotografia vznikla, ako autor pracoval so záberom, svetlom, kompozíciou, technikou alebo ako sa pripravoval či aranžoval záber tak, aby vznikla výtvarná hodnota a obrazový odkaz pre budúcnosť,“ skritizoval vo svojom písomnom príhovore predseda poroty aktuálneho ročníka Stromu Martin Sřivánek z Českej republiky.
Podľa neho sa to najviac odzrkadlilo v kategórii krajina, no napriek týmto slovám vyzdvihol kvalitu väčšiny fotiek a ich autorov.
„Áno, ten grif sa technikou stráca a už to asi nikdy nebude tak, ako keď sme fotili na filmy. Ale fotografia je stále pohľad na realitu cez objektív. Stále je to vaša myšlienka, váš pohľad, námet, kompozícia, spracovanie, a v tom je to čaro, že každá je iná, lebo každý to vidí inak,“ pridal svoj pohľad predseda ZSF Schmida.
Otvorenie výstavy si už tradične nenechal ujsť ani primátor Igor Čombor, ktorý vyzdvihol dlhoročnú pôsobnosť medzinárodného fotosalónu v Ružomberku, no skritizoval záujem verejnosti on.
„Stav spoločnosti, to nie sú len materiálne statky, ale aj vzťah k umeniu. Aj to ukazuje, akí sme. Fotografia je umenie, a aj to patrí k civilizácii a civilizovanosti. Musíme asi viac pracovať na tom, aby ľudia takúto výstavu, obzvlášť v čase 700. výročia mesta, viac registrovali,“ povedal v príhovore Čombor.
Výstava Strom potrvá v Liptovskom múzeu do konca apríla. Následne ju priaznivci fotografie budú môcť vidieť aj v Liptovskom Hrádku, Košiciach či Bratislave.
Zdroj fotografií – autor