Výstava Fototrojlístok prezentuje tvorbu liptovských fotografov

V piatok 28. januára sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku konala vernisáž výstavy fotografických diel z Liptova pod názvom Fototrojlístok.

Fototrojlístok je spoločná výstava liptovských fotografov z fotoklubov Ružomberka, Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku, ktorí prezentujú svoju tvorbu.

,,Poslaním výstavy je udržiavanie vzájomných kontaktov a inšpirácie medzi liptovskými fotografmi od horného po dolný Liptov,“ priblížil predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo. Nakoľko sa organizuje každý rok, okrem roku 2021 pre pandemické opatrenia, už vyše päť rokov slúži zároveň ako prehľad liptovskej fotografickej tvorby,“ doplnila Miroslava Palanová, riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska (LKS).

Dávajú priestor aj začínajúcim fotografom

Tento rok sa na výstave podieľa 36 fotografov z troch liptovských miest. Každé mesto má svoju kolekciu, pričom jedna kolekcia obsahuje 30 fotografií. Dokopy sa tak na výstave prezentuje 90 fotografií z celého Liptova.

Ako uviedol Štefan Ižo spolu s Miroslavou Palanovou, vernisáž výstavy nie je fotografickou súťažou, čím vytvára priestor aj pre nových a začínajúcich autorov.

„Je tu priestor pre liptovských fotografov, ktorí by sa chceli svojimi dielami pochváliť a takto ich odprezentovať. Chceli by sme tú našu liptovskú tvorbu dostať pre širokú fotografickú verejnosť, “ dodal Š. Ižo.

Prevláda najmä krajina či príroda

V rámci fotografií prevláda najmä krajina, príroda, ale aj portréty. Rovnako zaujímavé sú fotografie s architektonickou tematikou či cestovateľské momenty v podaní ružomberského fotografa Philippa Oscity. Žánrov je však viac, zároveň sú poprepletané.

Liptovskí fotografi radi dokumentujú svoj región. Foto: Štefan Ižo
Ružomberčan Philipp Oscity hľadá inšpiráciu na cestách. Foto: Patrícia Kurpašová

„Výstava je zaujímavá svojou pestrosťou, pretože si môžete pozrieť liptovskú krajinu, kreatívnu a štylizovanú fotografiu, makro fotografiu, sociálnu či reportážnu fotografiu. Je to pekná vizitka liptovskej fotografickej tvorby za minulý rok,“ vysvetlil predseda Fotoklubu RK 1924.

Štefan Ižo je tiež autorom troch vystavených fotografií, ktoré prezentujú Školské schody v Ružomberku. Séria fotografií nesie názov Poézia Školských schodov.

Predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo rád fotí počas prechádzok. Foto: Patrícia Kurpašová

,,Nie som fotograf, ktorý by skoro ráno vstal a išiel fotiť východ slnka či hmlu. Mám rád prechádzky, počas ktorých vidím veľa pekných vecí. Keď mi niečo padne do oka, neodolám a musím si to odfotiť,“ priznal s úsmevom.

Výstava putuje aj do Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku

Výstavu Fototrojlístok si môžete v Liptovskom múzeu pozrieť do konca februára. Následne sa presunie do Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši a do Galérie na schodoch v Liptovskom Hrádku, čím fotografickú tvorbu priblížia verejnosti aj v ostatných liptovských mestách.

Galéria fotografií z výstavy:

Foto: Štefan Ižo

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.