Začal sa ôsmy ročník kampane Do školy na bicykli

Tento rok je kampaň zameraná na tému bicyklovania počas celého roka s mottom “Jazdíme celý rok!”. V súťaži môžu školy vyhrať stojany na bicykle aj vecné ceny.

V pondelok 17. októbra sa spúšťa 8. ročník kampane Do školy na bicykli. Cieľom je zlepšovať podmienky pre bezpečné a komfortné dochádzanie do škôl po celom Slovensku pešo alebo na bicykli. Zároveň chce motivovať žiakov aj učiteľov, aby využívali tento zdravý a ekologický spôsob dopravy. TASR o tom informoval Dan Kollár z Cyklokoalície.

Tento rok je kampaň zameraná na tému bicyklovania počas celého roka s mottom “Jazdíme celý rok!”. Súčasťou je aj súťaž, v ktorej môžu školy vyhrať stojany na bicykle a vecné ceny pre žiakov a pedagógov.

Súťažiť môžu v troch kategóriách – najaktívnejšia škola s najvyšším percentom žiakov dochádzajúcich na bicykli, škola s najpútavejšími aktivitami či cena “učiteľ – influencer” pre pedagógov s výrazným prínosom pre mobilitu na svojej škole. Školy sa môžu ešte stále registrovať na stránke www.doskolynabicykli.sk.

Stojany na bicykle podporili sumou 750-tisíc eur

Cieľom kampane je predovšetkým upozorniť na vysokú intenzitu automobilovej dopravy v rámci dochádzania do škôl a ukázať riešenia, ktoré fungujú. Častou bariérou pre využívanie chôdze či bicykla pri ceste do školy sú podľa Kollára obavy rodičov o bezpečnosť z dôvodu množstva áut, čím vzniká začarovaný kruh. „Dobré príklady však ukazujú, že sa s tým dá niečo robiť. Žiaci jednej zo zapojených škôl napríklad minulý rok napísali list starostovi, vďaka čomu sa ulica pred školou zjednosmernila, upratalo sa parkovanie a príchod do školy sa stal bezpečnejším,” povedal Kollár.

„Ministerstvo dopravy nedávno podporilo školskú mobilitu dotáciami na stojany na bicykle pri školách vo výške 750.000 eur, pričom nám poslúžili aj dáta z kampane Do školy na bicykli,” uviedol národný cyklokoordinátor Peter Klučka. Kampaň vyhlasuje každoročne Ministerstvo dopravy a výstavby SR a realizuje sa s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ružomberok vlani na 3. mieste v rámci Slovenska

Mesto Ružomberok vlani uspelo v celoslovenskej súťaži Do školy na bicykli. Súťaž prebiehala od 27. septembra do 8. októbra 2021 a centrum dolného Liptova sa s počtom prihlásených škôl umiestnilo na bronzovej priečke v rámci celého Slovenska, keď sa do kampane zapojilo 9 ružomberských škôl..

Zdroj: teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.