Začnime s vysťahovaním

Žiadne partizánske vatry a ani vatry zvrchovanosti to nie sú, aj keď začiatok druhej polovice júla pred 29. rokmi bol ich zrodom. Rozrastajúce sa ohniská v okolí nad Baničným , pri potoku na kóte 562 m. n.v. a ich intravilán býva atakovaný vandalstvom najhrubšieho zrna.

Už dobré štyri posledné roky sa tak deje, keď skupiny mladých tínedžerov ako im vekove prischlo toto neslovanské označenie, tu po uhasení plameňov ukazujú svoju mentálnu silu. Nevedno však prečo, keď po vypití množstva alkoholu, zanechávajú za sebou rozbité flaše, či flaše a plechovky  nahádzané v potoku.  Tie, ktoré prežijú aj  s plechovkami konzerv či nápojov s cigaretovými škatuľami čakajú na nasledujúce ráno, kým ich nejaký dobrodinec alebo staršia pani so psíkom na prechádzke z potoka nevyloví a z lúky, ktorú označkoval rožný statok nepozbiera.

Je najvyšší čas začať s vysťahovaním takýchto kománd nesúcich na kótu 562 plné flaše kvapalín na potúženie ducha.  Ich zvrchovanosť a anonymita s legálnym značkovým alkoholom ( Spišská borovička, Vodka 1906, a iný)  by mohla skončiť aj na inom približne 120 m vzdialenom južnejšom ohnisku. Tam už vlani v ére pandémie korony,  došlo k  poškodzovaniu a zničeniu dreveného stola s obojstrannou lavicou. Nato sa sťažoval  aj pastier dobytka a oviec  , ktorému sa pri statnom smreku (a pre neho už skoro biblickom)  veľmi hodila.

Všetkých mentálne spôsobilých či nespôsobilých pre takéto akty, však nemožno nahádzať do jedného 50 litrového čierneho plastového vreca .Nájdu sa aj slušnejší inteligentnejší osadníci ohnísk, prichádzajúci s vrecami na odpad,  ktorých na základné povinnosti po bujarých pitkách, oslavách či meditáciách nad plápolajúcim ohňom horiaceho borovicového dreva netreba upozorňovať. 

 

Hviezdoslavova sloha – „Ó mládež naša, tys držiteľkou rána“ –  dávno neplatí. Pre postsocialistickú mládež je to už len akýsi anachronický balast, čo sa už v škole neučí. Kým v minulosti ohnisková alkoholom opojená mládež vedela po sebe zamiesť stopy a neviditeľne ich upratať, tá súčasná dokonalým neporiadkom a odpadom po sebe  viac a viac na seba upozorňuje. Nuž nečudo, veď niektorá má aj staršie „svetlejšie „ vzory.

Aj tento príspevok, ak si ho prečíta nejaký mladší rodič, mu s pripojenými fotografiami nemusí nič povedať a s kľudom Angličana si len v tichosti pomyslieť – je to „kúl“ . 

No celkom tak „kúl a v pohode“ nie, pre posledné ploty domov na konci  Banična. Vandalstvo pri ohniskách nadobúda čoraz väčšie rozmery . Je to avízo pre čiernych, ako im mestská komunita hovorí . Zlo sa pácha aj ďalej od rozlomeného vajca na Podhore. Už len detektívny fortieľ ochrancov mestského verejného poriadku, niekoho z mladých vandalov tímu „U15 až U 20“ a vyššie, usvedčiť a prichytiť v správny čas a na správnom mieste vo vzdialenosti 410 – 430 metrov od križovatky ulíc Cesty na Vlkolínec a Cesty do Baničného.  Snáď sa tak raz aj stane s mastnou pokutou pre neporiadnikov s vyzbieraním odpadkov a rozbitého skla. K poslednému plotu je odtiaľ 310 metrov kde sa dostane akékoľvek vozidlo. 

Zlou správou od niektorých, ktorí majú k hore súcitne a zemepisne bližšie je i to, že po lúkach nad Kalváriou a nad  Baničným v hlbšej liptovskej noci  jazdia džípy.  Pre domácich „Medvediarov“ a vyplašenú lesnú zver ešte horšia správa.  

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.