Zápas ako hrom! Ružomberčanky vyhrali nad Piešťanmi v mimoriadne vyrovnanom stretnutí

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v prvom finálovom zápase nad Piešťanskými Čajkami 53:51. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 16. apríla v prvom finálovom zápase play-off slovenskej ligy nad Piešťanskými Čajkami 53:51. Liptáčky si tak pripísali na svoje konto mimoriadne dôležitú výhru, vďaka ktorej sa ujali vedenia vo finálovej sérii.

Ružomberčanky postúpili do finále vyraďovacej časti slovenskej ligy po semifinálovom víťazstve (3:0 na zápasy) nad BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Rovnakým spôsobom sa prebojovali do boja o titul aj Piešťanské Čajky, ktoré si v semifinálovej sérii poradili s Young Angels Košice (3:0 na zápasy). Stretnutia týchto tímov bývajú zakaždým veľmi vyrovnané, o čom svedčí aj ostatný duel, ktorý vyhrali Liptáčky 59:47, vďaka čomu získali Slovenský pohár.

Úvodná desaťminútovka v znamení streleckej nepresnosti

Prvá štvrtina sa niesla vo veľmi vyrovnanom duchu. Úvod zápasu vyšiel lepšie Ružomberčankám, ktoré sa ujali vedenia (4:0). Piešťanským Čajkám sa ale onedlho podarilo skóre vyrovnať (4:4). V úvodnej 10-minútovke si ani jedno z mužstiev „netykalo“ so streľbou, čo sa odrazilo na malom počte úspešných pokusov.

Od stavu 6:4 čakali diváci v Koniarni takmer 4 minúty na úspešný kôš. Pred koncom prvej časti hry bol stav duelu vyrovnaný – 7:7. Samotný záver prvej štvrtiny vyšiel lepšie Čajkám, ktoré ju vďaka premenenej „trojke“ Veery Pirttinenovej vyhrali 10:7.

Výborná druhá štvrtina v podaní „Ruže“

Na začiatku druhej 10-minútovky sa Ružomberčankám podarilo skóre duelu vyrovnať (10:10). Od stavu 10:12 v prospech Piešťan, ale prišla dobrá pasáž Liptáčok, ktoré 7-bodovou šnúrou odskočili súperkám na rozdiel 5 bodov (17:12). O pár sekúnd na to ale Veera Pirttinenová úspešnou „trojkou“ znížila vedenie „Ruže“ (17:15). Ružomberčanky ale odpovedali rovnakým spôsobom, keď im 5-bodový náskok prinavrátila premeneným trojkovým pokusom kapitánka Radka Stašová (20:15). Bola to prvá a zároveň predposledná „trojka“ Liptáčok v tomto dueli.

Piešťanské Čajky sa ale napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a svojim súperkám nedovolili vytvoriť si väčší náskok v dueli. Od stavu 20:17 zaznamenali Liptáčky 4 body v sérii, vďaka čomu viedli už o 7 bodov (24:17). Ružomberčanky si mierny náskok postrážili až do konca druhej štvrtiny, ktorú vyhrali 18:9. Po polčase bolo skóre v Koniarni 25:19 a druhý polčas sľuboval veľkú drámu.

Zápas zo strany na stranu

Úvod druhého polčasu bol opätovne vyrovnaný, no napriek tomu si Liptáčky udržiavali mierne vedenie. Od stavu 27:23 ale prišiel veľmi dobrý úsek hry v podaní „Ruže“, ktorá si 5-bodovou šnúrou vytvorila 10-bodový náskok (33:23). Zdalo sa, že Liptáčky urobili dôležitý krok k výhre v tomto stretnutí. Opak bol ale pravdou. Hosťujúci tréner Peter Jankovič si zobral oddychový čas, ktorý jeho tímu nesmierne pomohol. Piešťanské Čajky zaznamenali 7-bodovú sériu, vďaka čomu skresali manko na rozdiel troch bodov (33:30).

Ružomberčanky ale odpovedali na hodenú rukavicu súpera rovnakým spôsobom. Liptáčky zaknihovali 7-bodovú šnúru a opätovne viedli o 10 bodov (40:30). V závere tretej časti hry zaznamenala Gabriela Andělová úspešnú „trojku“, čím znížili Piešťany manko na súpera (40:33). Veľmi vyrovnanú tretiu štvrtinu vyhrali Liptáčky 15:14 a pred poslednou časťou hry viedli zverenkyne Juraja Suju o 7 bodov.

Dráma až do posledných sekúnd

Začiatok záverečnej 10-minútovky patril Piešťanom, ktoré znížili manko na rozdiel 4 bodov (42:38). Od stavu 44:38 Čajky zaznamenali 5-bodovú šnúru, vďaka čomu prehrávali už len o jediný bod (44:43). Od tohto momentu sa začala v Koniarni dráma, akú diváci už dlho nevideli. Onedlho bol náskok Liptáčok opäť len jednobodový (46:45). Následne ale prišla výborná pasáž „Ruže“, ktorá zaznamenala 4 body a mierne navýšila svoje vedenie (50:45). Za krátko sa o slovo prihlásila Američanka Adrianne Motleyová, ktorá mimoriadne dôležitou „trojkou“ prinavrátila Ružomberčankám 5-bodové vedenie (53:48).

Do konca duelu ostávali necelé 2 minúty a Liptáčky mali zápasové obraty vo svojich rukách. Piešťany ale v krátkom slede premenili 3 trestné hody zo 4 pokusov, čím sa výrazne priblížili na dostrel (53:51). Tridsať sekúnd pred koncom duelu mohla rozhodnúť o osude stretnutia ružomberská kapitánka Radka Stašová, ale jej trojkový pokus nebol úspešný.

Následne ostal Piešťanským Čajkám čas na posledný útok, ktorý 4 sekundy pred koncom duelu zakončila Ke´shunan Jamesová, ale jej „trojka“ trafila iba obruč. Napriek tomu, že záverečnú štvrtinu vyhrali Piešťany 18:13, tak sa z víťazstva netešili. Ružomberčanky napokon v nervy drásajúcom zápase vyhrali 53:51, vďaka čomu sa ujali vedenia vo finálovej sérii (1:0).

Ružomberčanky v tomto stretnutí bodovo potiahlo predovšetkým legionárske duo Patricie Burová a Adrianne Motleyová, ktoré dokopy zaznamenalo 24 bodov. Skvelo im sekundovala kapitánka „Ruže“ Radka Stašová, autorka 11-tich bodov. V piešťanskom drese sa darilo hlavne Češke Gabriele Andělovej, ktorá zaťažila konto súpera 12-timi bodmi.

Liptáčky zaznamenali v zápase 37-percentnú úspešnosť streľby, oproti 31-percentnej na strane Piešťan. Ružomberčankám sa viacej darilo aj v premieňaní dvojkových pokusov, keď mali 42-percentnú presnosť. V prípade trojkových pokusov to nebolo zo strany „Ruže“ optimálne, keď premenila len 2 pokusy z 10-tich. Naproti tomu Piešťany zaznamenali 6 úspešných „trojok“, na ktoré ale potrebovali až 28 streleckých pokusov.

Ružomberský tréner Juraj Suja bol spokojný s výhrou svojho mužstva v tomto nesmierne náročnom a vyrovnanom stretnutí. Napriek tomu, že sa jeho tímu strelecky nedarilo, tak tento duel zvládlo. Bol to vypätý finálový zápas. Rozhodla jedna strela, my sme dali ťažkú trojku, Piešťany nie. Nebolo to síce len o nej, ale bola jazýčkom na váhach. Moje dievčatá si zaslúžia absolutórium za energiu, ktorú do stretnutia vložili. Máme však len jednu výhru, ešte nám treba dve. Každým zápasom to bude náročnejšie.“

Ružomberský kormidelník bol okrem výhry spokojný aj s návštevou duelu, ktorý sledovalo, napriek priamemu prenosu RTVS Šport, po veľmi dlhom období 1000 divákov. Okrem toho sa o skvelú atmosféru v Koniarni postaral ružomberský fanklub Concordia 1906, ktorý počas celého zápasu vytrvalo povzbudzoval domáci tím. „Ďakujem skvelým fanúšikom z domáceho fanklubu. Boli jednoducho úžasní, ich podpora bola očividná, celozápasová a kľúčová.”

Liptáčky využili domáce prostredie

Ružomberčanky sa tak po výhre nad Piešťanskými Čajkami (53:51) ujali vedenia vo finálovej sérii (1:0). Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 20. apríla v kúpeľnom meste. Tretie stretnutie sa odohrá v sobotu 23. apríla v Koniarni. Prípadný štvrtý duel finálovej série sa uskutoční v stredu 27. apríla v Diplomat Aréne a piaty zápas v sobotu 30. apríla v Ružomberku.

Finálové súboje, rovnako ako séria o 3. miesto, sa budú hrať na tri víťazné zápasy. V súboji o tretie miesto sa stretnú Young Angels Košice proti BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 30. apríla.

Ružomberčanky obhajujú minuloročný Slovenský titul, ktorý získali po finálovom víťazstve (3:2 na zápasy) nad Piešťanskými Čajkami. Liptáčky v doterajšej klubovej histórii vyhrali Slovenský titul 14-krát. Najúspešnejším slovenským ženským basketbalovým mužstvom sú Young Angels Košice, ktoré získali 15 titulov majstra Slovenska.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 53:51 (7:10, 25:19, 40:33) – stav série 1:0.

Body za MBK Ružomberok: Burová a Motleyová po 12, Stašová 11, Havranová, Praženicová, Pavićová a Graysová po 4, Buknová 2 – Piešťanské Čajky: Andělová 12, Jamesová a Pirrtinenová po 8, Tadićová, Bootheová a Moravčíková po 6, Hašková 3, Martišková 2. Trojky: 2-6. Diváci: 1000. Úspešnosť streľby: 37 % – 31 %. TH: 23/17 – 10/7. Rozhodovali: Šarišský, Margala, Karniš. Štvrtiny: 7:10, 18:9, 15:14, 13:18.