Zavlaženie rastlín aj osvieženie pre drobcov. Na Bystrickej postavili dažďovú záhradu

Je zameraná na enviromentálnu výchovu detí predškolského veku, ale aj na zlepšenie životného prostredia v škôlke.

O tom, že využívanie dažďovej vody má vplyv nielen na životné prostredie, ale aj peňaženku, niet pochýb. Od prvého júla môže dažďovú záhradu v Ružomberku využívať 65 predškolákov Materskej školy na Bystrickej ceste.

Zníži výdavky aj počet ochorení

Projekt začali realizovať začiatkom júna po spustení prevádzky po jej prerušení z dôvodu šíriaceho sa koronavírusu. O mesiac neskôr ukončili stavebné práce.

„Inšpiroval ma už pred rokmi článok Petry Csefalvayovej z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. Tvrdila, že zmysel zadržiavania dažďových vôd a ich znovuvyužívanie má veľký prínos hlavne z dôvodu zlepšenia klimatických podmienok v území a zároveň úspory využitia pitnej vody, čo je prínosné nielen z finančného hľadiska, ale najmä pre ochranu prírody,“ hovorí o prvom impulze vybudovať dažďovú záhradu riaditeľka Materskej školy na Bystrickej ceste Ivica Ondrušková.

Za posledné roky si pedagógovia všimli, že v teplých mesiacoch deti počas pobytu vonku nepriaznivo ovplyvňuje horúce a vysušené prostredie školskej záhrady. „Prostredie je vysušené najmä preto, že dažďovú vodu kanalizujeme a tým jej neumožňujeme vsiaknuť a vypariť sa tam, kde padne. V presušenom ovzduší pláva množstvo prachových i alergénnych častíc, ktoré deti vdychujú do pľúc, čím sa zhoršuje ich zdravotný stav, trpia častými respiračnými chorobami i alergickými prejavmi,“ opisuje riaditeľka materskej školy.

Navyše, materskej škole neustále stúpajú výdavky za odber pitnej vody. Používajú ju nielen na bežný úžitok pri zabezpečení stravovania, hygieny detí či údržbe interiéru, ale aj pri zavlažovaní rastlín v školskej záhrade.

„Kvôli tomu vyplynula potreba zmeniť systém manažmentu dažďových vôd a to jej presmerovaním z odkvapových rúr zo zastrešených a spevnených plôch do podzemného zásobníka,“ opisuje spôsob využitia dažďovej vody Ondrušková.

Záhrada na celý rok  

Záhrada bude využívaná nielen v lete, ale aj v zime. Okrem zavlažovania rastlín bude slúžiť aj najmenším.

„Presmerovaním dažďovej vody z odkvapových rúr zo zastrešenej spojovacej chodby sme vybudovali v podzemnej nádrži zásobník pre zrážkovú vodu s čerpadlom a zavlažovacou výpusťou na polievanie rastlín v školskej záhrade,“ hovorí riaditeľka.

Škôlkari tak zážitkovým učením spoznajú význam zadržiavania zrážkovej vody. „Umožníme im touto vodou aktívne zavlažovať rastliny v školskej záhrade, fotografovať ich a porovnávať, ako vďaka dažďovej vode prosperujú,“ vysvetľuje aktivitu pre drobcov riaditeľka. Polievaním rastlín zrážkovou vodou navyše škola ušetrí na výdavkoch za odber pitnej vody.

Inšpiráciu však môžu v materskej školy nájsť aj rodičia. „Zavlažovania školského arboréta sa bude každoročne zúčastňovať mnoho rodičov detí, ktorí tu nájdu inšpiráciu k zadržiavaniu a využitiu dažďovej vody v domácom prostredí,“ hovorí Ondrušková.

Ďalšie využitie dažďovej vody bude v hmlovisku. Vďaka nemu drobcovia spoznajú význam zadržiavania zrážkovej vody v zásobníku a vodný „osviežovač“ ich v letných mesiacoch nielen schladí, ale aj poteší.

Hmlovisko. Foto: Ivica Ondrušková

„Zmiernime tým alergizujúce prejavy detí počas peľovej sezóny, počas horúčav schladíme vzduch. Deti budú môcť využívať hmlovisko aj v zimných mesiacoch, nakoľko jeho svieži povrch pozostáva z hracích prvkov využiteľných v edukačných aktivitách a rôznych športových disciplínach,“ vysvetľuje riaditeľka materskej školy Ivica Ondrušková.

Projekt dažďovej školskej záhrady stál 11-tisíc eur. Materská škola sa zapojila do výzvy enviromentálnych projektov Mondi SCP a získala 5-tisícový grant. Spoluúčasť na financovaní má aj mesto, ktoré je zriaďovateľom škôlky. Projekt využívania dažďovej záhrady podporilo tromi tisícami eur. Zvyšných tri tisíc uhradilo Občianske združenie Rodičovské združenie pri Materskej škole Bystrická cesta.

„Pomocnú ruku nám podali rodičia detí, ale aj Robert Kolár, ktorý poskytol a doviezol stavebný materiál. Všetkým veľmi pekne ďakujeme,” uzatvára riaditeľka materskej školy.

Titulná fotografia: Projekt dažďovej záhrady na Bystrickej ceste. Foto: Ivica Ondrušková

Róbert Kolár je vydavateľom Ružomberského magazínu 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.