Zima udrela aj v dolnom Liptove

Snehová nádielka potrápi dolný Liptov aj nasledujúce dni. Zdroj: redakcia

Po víkendovom snežení sa môžu v okrese Ružomberok tvoriť v pondelok 12. decembra ojedinele snehové jazyky. Meteorológovia upozorňujú aj na silné nočné mrazy v utorok a stredu.

Na strednom a východnom Slovensku sa v pondelok (12. 12.) môžu tvoriť snehové jazyky či záveje. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy platia takmer pre celý Žilinský kraj a tiež okresy Banská Bystrica a Brezno v Banskobystrickom kraji, okres Prievidza v Trenčianskom kraji, okresy Rožňava a Spišská Nová Ves v Košickom kraji a okresy Kežmarok, Levoča a Poprad v Prešovskom kraji.

„Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” pripomína SHMÚ. Pre niektoré okresy platia výstrahy do 15.00 h, vo väčšine okresov do polnoci z pondelka na utorok (13. 12.).

Po snežení prídu silné mrazy

SHMÚ zároveň vydal meteorologické výstrahy prvého stupňa pred nízkymi teplotami pre dolný Liptov aj na nasledujúce dni. V okrese Ružomberok sa ojedinele očakáva v noci z pondelka na utorok (13. 12.) ráno dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -17 °C. Výstraha predbežne platí v utorok do 8:00 h.

„Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia,“ varujú meteorológovia.

V noci z utorka na stredu (14. 12.) sa v okrese Ružomberok miestami očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 až -19 °C. Výstraha 1. stupňa pred mrazmi predbežne platí v stredu do 8:00 h.

Zdroj: SHMÚ

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.