Zimný štadión patrí dva víkendy po sebe krasokorčuliarom

Po minulotýždňovej Veľkej cene Ružomberka, pretekov Slovenského pohára v krasokorčuľovaní, si môžete prísť pozrieť tanečníkov na ľade aj tento víkend.

Zimný štadión plný hudby, tanca, kostýmov, radosti, ale aj pádov a smútku, sem-tam i sĺz. Viac ako dvesto krasokorčuliarov z klubov celého Slovenska prišlo minulý víkend na 13. ročník Veľkej ceny Ružomberka. Pretekov zaradených v kalendári Slovenského pohára v krasokorčuľovaní.

Kristína Dobšinská, Autor – Radovan Rehák

„Na našu Veľkú cenu prídu vždy najlepší pretekári z celého Slovenska a vo veľmi početnom zastúpení,“ približuje preteky trénerka domáceho Krasokorčuliarskeho klubu (KK) Ruža Ružomberok Jana Schmidová.  Informáciu dopĺňa predsedníčka klubu Lucia Vozárová: „Viac ako 200 pretekárov je v aktuálnej sezóne dosiaľ najviac. Na všetky preteky chodilo tak okolo 100 pretekárov.“

Eliška Magová, Autor – Radovan Rehák

Dôvodom veľkej návštevnosti je aj dobrá poloha Ružomberka. Získať body do rebríčka Slovenského pohára sa oplatilo tak východniarom ako aj západniarom. Nuž a do konca sezóny zostávalo aj s ružomberskými už len troje pretekov.

„Vyzerá to veľmi dobre, z účasti sa tešíme, len je to veľmi náročné, keď vám pomáha málo ľudí. Chýba mi väčší organizačný tím, je tu len pár rodičov, za ktorých som však vďačná,“ podelila sa aj so starosťami, ktoré tak veľké podujatia sprevádzajú Lucia Vozárová.

Zo siedmich Ružomberčanov pôjdu zrejme dvaja na Majstrovstvá Slovenska

Od detí po dospelých, chlapci aj dievčatá, povinné jazdy aj voľné programy. Dokopy rozdával Slovenský krasokorčuliarsky zväz body v 19 kategóriách. Medzi nimi boli aj siedmi Ružomberčania.

„Nie, nie sme profesionálny klub. Tak, ako ja nie som profesionálna trénerka. Myslím si ale, že deti majú dosť dobré podmienky a tréningové možnosti. Samozrejme,  keby možno viac korčuľovali, tak ešte by boli tie výkony lepšie. Ale na to, čo oni trénujú a aké podmienky majú tak tie výkony boli vynikajúce,“ zhodnotila pohárový víkend trénerka Jana Schmidová.

Ak by sme mali prihliadnuť len na umiestnenia, tak najlepšie, na 7. mieste skončila Terézia Ondečková v hobby kategórii. Krasokorčuľovanie ale pozná medzi staršími pretekármi výkonnostné stupne A a B. Sami si vyberú, kde budú jazdiť, no musia preto splniť výkonnostné testy. V Áčku jazdia napríklad 15. v mladších žiačkach na domácich pretekoch Silvia Javorková alebo 11. v starších žiačkach Sára Vozárová.

Sára Vozárová, Autor – Radovan Rehák

„Som veľmi spokojná, všetko mi vyšlo ako malo. Je to po prvýkrát, čo sa mi úplne všetko podarilo. Aj osobný bodový rekord som zajazdila. Som veľmi šťastná,“ tešila sa bezprostredne po voľnej jazde ôsmačka zo základnej školy na Bystrickej ceste Sára Vozárová. Dve vystúpenia pred domácim publikom označila ako doteraz najlepšie v kariére. „Áno, zatiaľ sa to dá tak povedať. Dúfam ale, že to bude čoraz lepšie.“

Sára jazdí medzi staršími dievčatami, v ťažšej konkurencii a tento rok je postup na republikový šampionát ušiel. Domáci klub by však mal mať v marci v Bratislave na finále sezóny pretekárske zastúpenie.

„Môže ešte postúpiť Silvia Javorková, ktorá je prvá náhradníčka v mladších žiačkach. Určite už postupuje Lucka Mydlová v kategórii osemročných mladších nádejí. Takže ambícia je tieto dve tam dostať,“ priblížila konkrétne Lucia Vozárová, ako budú zastúpené najsledovanejšie preteky sezóny z pohľadu nášho klubu.

Silvia Javorková, Autor – Radovan Rehák

Cez víkend na krasokorčuľovanie

Krasokorčuľovania bude plný zimný štadión aj počas prvého februárového víkendu. V Ružomberku organizuje Slovenský krasokorčuliarsky zväz takzvané výkonnostné testy. Športovci tu nezbierajú víťazstvá či odmeny, ale len body, ktoré ich následne oprávňujú nastupovať podľa výkonnosti v tej ktorej kategórii.

„Musia ich plniť, aby mohli súťažiť v A kategóriách a, samozrejme, aby sa mohli dostať na Majstrovstvá Slovenska,“ zdôvodnila konanie testov trénerka Jana Schmidová. Testy prebiehajú od soboty rána do nedele 15-tej hodiny.

Koho by krasokorčuľovanie zaujalo a chcel by tu skúsiť prihlásiť napríklad svoje deti, je to možné počas celého roka. Dôležité je, aby dieťa malo chuť.

„Istotne by som privítala nové deti, ak by bol záujem. Berieme deti od troch rokov, môžu sa prísť pozrieť na naše tréningy, ako sa trénuje, čo treba robiť. Budeme len radi, privítame všetkých,“ pozýva trénerka všetky deti vyskúšať si dobrodružstvo na ľade.

Titulná fotografia – Oceňovanie najlepších na Veľkej cene Ružomberka 2020, Foto: autor, Radovan Rehák

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.