Župa prišla s objednávacím systémom pre náhradníkov na vakcináciu

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravil pre zdravotne znevýhodnených občanov systém, ktorý pomôže náhradníkom čakajúcim na vakcináciu.

Znevýhodnení občania musia však spĺňať podmienky ministerstva zdravotníctva na registráciu náhradníkov pre vakcináciu proti Covid-19. Objednávací program pre náhradníkov je dostupný pre všetky vakcinačné centrá v regióne ŽSK, ktorých máme v kraji 15 s maximálnou kapacitou 20 000 zaočkovaných za týždeň.

„Pripravili sme jedinečný náhradnícky systém, ktorý vznikol doprogramovaním modulu v už existujúcom krajskom zdravotníckom operačnom programe e-VUC. V tejto fáze projektu budú pacientov prihlasovať priamo lekári, čím zamedzíme  prístupu špekulantov, ktorí by sa chceli predbehnúť v očkovaní a nepatria v danom momente do žiadnej z oprávnených očkovacích skupín. Lekár vie najlepšie zhodnotiť zdravotný stav svojho pacienta a odporučiť jeho prihlásenie na očkovanie na vhodný typ vakcíny,“ povedala županka Erika Jurinová.

Registráciu náhradníka v prvej fáze urobí lekár, ktorý pozná  anamnézu pacienta a registráciou potvrdí, že občan podľa diagnózy spadá do jednej z troch kategórii:

  1. s ťažkým zdravotným postihnutím (Príloha k vyhláške č. 96/2021 Z. z. bod A-c)-1)
  2. so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia Covid-19 (Príloha k vyhláške č. 96/2021 Z. z. bod A-c)-2)
  3. so stredne závažnou chorobou zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia Covid-19 (Príloha k vyhláške č. 96/2021 Z. z. bod A-c)-3)

Nezaradili sme kategóriu: kritická infraštruktúra, ktorá kľúčovo robila v systéme najviac problémov.

„Kraj sa rozhodol zvoliť propacientsky, spravodlivý užívateľsky jednoduchý prístup. Lekár podľa diagnóz prihlási pacienta, odporučí výber preferovanej vakcíny a následne náhradnícky systém zoradí pacientov tak, že prvý bude vždy ten pacient, ktorý má najťažšie zdravotné postihnutie a je najstarší,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

„Systém je užívateľsky veľmi jednoduchý. Údaje z registrácie sa spracúvajú komplexne a náhradníkovi priradia priamo miesto vakcinácie podľa vzdialenosti a typu vakcíny. A dokážeme reagovať aj okamžite. Napríklad, keď vo vakcinačnom centre potrebujú v daný moment náhradníkov, tak cez systém si môžu vo vakcinačnom centre zadať čas dojazdu napr. do 30 min,  do jednej hodiny, a systém im poskytne zoznam náhradníkov, ktorých v danom momente vedia osloviť a i okamžite pozvať na vakcináciu,“ ozrejmil fungovanie systému Roman Kučerák, vedúci oddelenia informatiky ŽSK.

Predsedníčka na záver vyzdvihla aj prístup Výjazdových očkovacích skupín v Žilinskom kraji, ktoré aktívne očkujú v domovoch sociálnych služieb, nakoľko zaočkovanosť klientov i zamestnancov  v týchto zariadeniach je najvyššia na Slovensku.

Okrem náhradníckeho systému kraj informoval, že má pripravenú i mobilnú očkovaciu jednotku so sanitkou. „Očkovacia jednotka bude k dispozícii v nedostupných častiach regiónu nielen pre občanov, ale zámerom je aj vakcinácia priamo vo väčších firmách, za dodržania podmienok vakcinácie podľa prístupných vekových skupín. Vďaka tomu zamedzíme zbytočnej mobilite, ktorá môže predstavovať určité riziko,“ doplnila Jurinová.

Zdroj – tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Ilustračná fotografia – Očkovacie látky Pfizer s ihlami. Foto – Juraj Brezáni

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.