11 miliónov ľudí v Žilinskom kraji cestovalo v minulom roku autobusmi ARRIVA

Ilustračné foto. Zdroj: Arriva
Spoločnosť ARRIVA so sídlom v Ružomberku prepravila v Žilinskom kraji v roku 2023 spolu viac ako 11 miliónov cestujúcich, čo je nárast o 13 percent v porovnaní s rokom 2022. Regionálnu autobusovú dopravu objednanú Žilinským samosprávnym krajom využilo 9,4 milióna cestujúcich, ďalších 1,6 milióna prepravili autobusy mestskej dopravy v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne.

Medziročný nárast počtu cestujúcich v regionálnej doprave na Orave a Liptove dosiahol 13 percent. Až 14-percentný nárast počtu cestujúcich zaznamenalo mesto Liptovský Mikuláš, kde v roku 2023 využilo mestské autobusy viac než 1,1 milióna ľudí. Nárast však zaznamenalo aj mesto Dolný Kubín ( + 9 percent).

„Viac cestujúcich zlepšuje ekonomickú udržateľnosť verejnej dopravy a pomáha aj životnému prostrediu, pretože vďaka tomu je na cestách menej osobných áut. Preto sme radi, že vďaka rozširovaniu obslužnosti územia v regiónoch Liptova a Oravy, posilňovaniu taktovej dopravy, no tiež investíciám do modernizácie našej flotily v Žilinskom kraji, pokračoval trend návratu cestujúcich,“ uviedla Jana Benčová, výkonná riaditeľka spoločnosti ARRIVA Liorbus.

V roku 2023 spoločnosť ARRIVA Liorbus zaviedla taktovú dopravu na viacerých svojich mestských aj regionálnych linkách a do jej flotily pribudlo až 95 nových moderných vozidiel, ktoré boli nasadené na autobusové linky v Žilinskom kraji. Spolu ARRIVA v roku 2023 uviedla do prevádzky až 230 nových moderných vozidiel v Košickom, Nitrianskom a Žilinskom kraji a autobusy spoločnosti najazdili po Slovensku spolu 79 miliónov kilometrov.

S cieľom znížiť svoju uhlíkovú stopu a prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia vybudovala ARRIVA obnoviteľné zdroje energie, ktoré využíva na vykurovanie technických a administratívnych priestorov vo Veľkých Kapušanoch, Michalovciach a Trebišove. Do rekonštrukcií a modernizácií prevádzkových budov vrátane zlepšenia podmienok pre vodičov investovala spoločnosť 2,8 milióna eur z vlastných zdrojov, ktoré boli podporené z fondov EÚ vo výške 1,22 milióna eur. Celkový objem investícií spoločností ARRIVA na Slovensku dosiahol v roku 2023 viac než 67 miliónov eur, z čoho vyše 27 miliónov eur tvorili nenávratné finančné príspevky z fondov EÚ.

Zdroj: TS Arriva

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.