Nové mestské autobusy v Ružomberku

Slávnostné odovzdanie nových mestských nízko-podlažných autobusov. Foto: Viktor Mydlo
Cestujúcich ružomberskou MAD budú voziť nové nízko-podlažné autobusy. Mesto v nasledujúcich týždňoch doplní aj mobiliár zastávok MAD o ďalšie nové prístrešky a pripravuje novinku v tarifnom systéme.

Do vozidlového parku mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Ružomberku zaradili desať nových nízko-podlažných autobusov. Polovica týchto vozidiel bude v meste slúžiť dlhodobo, druhá polovica len na obdobie nasledujúceho roka, kým ich nahradia nové autobusy s hybridnou technológiou pohonu. V stredu 21. septembra o tom informovali zástupcovia mesta pri ich slávnostnom odovzdaní.

Mesto sa s dopravnou spoločnosťou dohodlo na objednaní ôsmich kusov nízko-podlažných hybridných autobusov. Vozidlá budú podľa výrobných kapacít dodané v prvej polovici budúceho roka. Radnica deklaruje, že vozidlový park MAD bude po ich dodaní pozostávať z ôsmich hybridných a z piatich aktuálne využívaných autobusov.

Primátor mesta Igor Čombor podotkol, že by chceli docieliť zvýšenie záujmu o cestovanie prostredníctvom MAD. Tiež, aby bolo v uliciach menej automobilov a znížila sa emisná záťaž z dopravy. „Nové hybridné autobusy pôjdu na elektrický a dieselový pohon. Znižuje to emisie o takmer 20 percent. Je to pre Ružomberok najlepšia voľba pre perspektívu blízkej budúcnosti,” uviedol.

Príspevok k ekologickej mobilite

Mesto Ružomberok ich spolu s dopravcom Blaguss Slovakia odovzdalo do užívania pri príležitosti Európskeho týždňa mobility, ktorý sa každoročne koná v termíne od 16. do 22. septembra a je vlajkovou kampaňou Európskej komisie, na zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o udržateľnej mestskej mobilite,

„Tento týždeň je ideálnou príležitosťou pre Ružomberok propagovať verejnú mestskú autobusovú dopravu, ako ekologickú formy mobility. Súčasné dopravné návyky veľkej väčšiny verejnosti by mali smerovať k trvalo udržateľnejšej mobilite,“ uviedol Tomáš Mišovič.

„Téma aktuálneho ročníka kampane je Lepšia dostupnosť a Cestujme zodpovedne je pre Ružomberok príležitosťou propagovať novú koncepciu mestskej autobusovej dopravy v Ružomberku,“ dodal poradca primátora.

Novinka na Slovensku

„Nové autobusy sú nízko-podlažné, plne vybavené a klimatizované. Stabilnou zložkou našej mestskej autobusovej dopravy bude päť nových autobusov značky Iveco Streetway, ktoré sú úplnou novinkou na Slovensku,“ doplnil Mišovič.

Ďalších päť mestských autobusov je značky Mercedes Citaro bude slúžiť v Ružomberku len dočasne, do ich nahradenia novými vozidlami. V prevádzke ostanú aj štyri súčasné mestské autobusy značky Setra Le, ktoré budú v Ružomberku taktiež slúžiť len na obdobie nasledujúceho roka, kým ich nahradia novými vozidlami.

„Nové hybridné vozidlá tak nahradia súčasné autobusy Mercedes Citaro a z časti aj Setra Le. Flotila mestských autobusov v Ružomberku bude pozostávať z osem najmodernejších hybridných autobusov a päť dnes odovzdaných autobusov Iveco Streetway. Niektoré vozidlá Setra Le ostanú ako zálohy,“ zhrnul.

Podpora od spoločnosti Mondi SCP

Mesto Ružomberok má pri zabezpečovaní MAD aj podporu od spoločnosti Mondi SCP, ktorá je stabilným partnerom mesta Ružomberok. „Spoločným cieľom je presadzovanie filozofie Európskeho týždňa mobility, dosiahnuť výrazné zvýšenie záujmu o cestovanie mestskou autobusovou dopravou, menej automobilov v uliciach mesta, zníženie emisnej záťaže z dopravy a efektívne využívanie verejných zdrojov,“ zdôraznil Vladimír Krajči z Mondi SCP.

„Spoločnosť Mondi SCP je neoddeliteľnou súčasťou mesta a v rámci podpory verejnej dopravy začala v spolupráci s dopravcom prevádzkovať vnútropodnikovú autobusovú dopravu. Spolupráca pri podpore mestskej autobusovej dopravy, ako ekologického riešenia dopravy v Ružomberku je preto spoločným cieľom,“ dodal technický riaditeľ ružomberských papierní.

Spoločnosť Mondi SCP podporí verejnú dopravu v meste sumou 120 tisíc eur. Mesto Ružomberok vďaka podpore Mondi SCP v nasledujúcich týždňoch doplní mobiliár zastávok MAD o ďalšie nové prístrešky a pripravuje novinku v tarifnom systéme.

Fotogaléria

Foto: Viktor Mydlo

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.