78. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom

Ukončenie druhej svetovej vojny si Ružomberčania uctili pietnou spomienkou. Foto: Patrícia Kurpašová
Ukončenie druhej svetovej vojny si Ružomberčania uctili pietnou spomienkou pred pamätnou tabuľou pri Liptovskom múzeu. 

Mesto Ružomberok si v utorok 9. mája pripomenulo 78. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny. Podujatie sa konalo pred pamätnou tabuľou pri budove Liptovského múzea v Ružomberku, kde sa stretli predstavitelia vedenia mesta Ružomberok, pamätníci i ostatní prítomní, ktorí vzdali úctu padlým v boji.

,,Kultúra národa sa prejaví aj tým, ako si uctí vyše 50 miliónov padlých, ako sa vzdá česť tým, ktorí položili životy za nás, aby sme my mohli žiť v mieri. Je pravdou, že ten mier nie je všade vo svete. Musíme preto aj my každý deň urobiť všetko preto, aby tento mier bol a aby boli naši starí či prastarí rodičia na nás hrdí. Česť a sláva tým, ktorí položili za nás a za našu budúcnosť svoje vlastné životy,” prihovoril sa prítomným Róbert Fajta, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Ružomberku.

,,Nikdy nezabudnime na zlo, ktoré vojna prináša”

Pietnej spomienky sa zúčastnil aj ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, ktorý svoje slová napísal po podujatí v príspevku na sociálnej sieti.

,,Nežijeme v ľahkých časoch, priamo za našimi hranicami zúri aj teraz vojna. Je preto našou povinnosťou pripomínať si, akú hodnotu má mier, sloboda, akú nevyčísliteľnú hodnotu má ľudský život. Uctením si tejto významnej historickej udalosti zároveň vzdávame česť a poklonu tisícom Slovákom a príslušníkom národností žijúcich na území Slovenska, ktorí sa počas Druhej svetovej vojny zapojili do bojov proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom,” uviedol ružomberský primátor.

,,Deň víťazstva nad fašizmom nie iba mementom ukončenia vojny v Európe, ale nekončiace varovanie pred tým, kde až môže zájsť zhubná politická ideológia. Boj proti totalitarizmu a agresii sa neskončil. I dnes v mnohých podobách rezonuje populizmus, manipulácia, propaganda, vzrastá nenávisť a zloba,” zdôraznil Ľ. Kubáň.

Ako ďalej uviedol, odkazom pre miliónov ľudí, ktorí položili svoje životy za mier a slobodu, je v prvom rade potreba vzoprieť sa zlu a neprehliadať jeho rozpínanie, pretože bez toho nemožno budovať spoločnosť postavenú na princípoch demokracie, spravodlivosti, slobody, rešpektu a tolerancie.

,,Opatrujme si v našich srdciach spomienku na bojovníkov proti fašizmu a nacizmu a nikdy, nikdy nezabudnime na zlo, ktoré vojna prináša, lebo len tak existuje nádej, že sa nič podobné nezopakuje,” dodal na záver.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Zdroj: FB/Ľubomír Kubáň – primátor mesta Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.