Dráma so šťastným koncom. Ružomberčanky získali bronz!

Ružomberské basketbalistky čaká v základnej časti súťaže 12 zápasov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 22. apríla v rozhodujúcom stretnutí o 3. miesto nad Young Angels Košice 64:53. Liptáčky ovládli sériu 2:1 na zápasy a získali bronzové medaily.

V úvodnom súboji o 3. miesto boli úspešnejšie Košičanky, ktoré v Koniarni triumfovali 66:65. V druhom stretnutí sa však karta obrátila a Liptáčky zvíťazili v metropole východu rovnako o bod – 56:55. Stav série bol tak nerozhodný 1:1 a o držiteľovi bronzových medailí rozhodol sobotňajší duel v centre dolného Liptova.

Lepší úvod Ružomberka

Vo fantastickej atmosfére, pred návštevou sezóny – 1100 divákov, súperili dve najúspešnejšie ženské basketbalové družstvá na Slovensku o bronz. Úvodná štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Lepšie ju začali Ružomberčanky, ktoré sa vďaka trojke Martiny Dovčíkovej ujali vedenia 3:0. Košičanky však ihneď kontrovali (3:2). V ďalších minútach pokračovala bodová naháňačka, pričom v 4. minúte vyhrávali Liptáčky o 5 bodov (9:4).

„Anjelky“ však zakrátko vyrovnali skóre na 9:9. Zaujímavosťou je, že všetkých 9 bodov Košíc zaznamenala Diana Mikovčáková. Dve minúty pred koncom prvej časti hry viedli Ružomberčanky len o bod (13:12). Koncovku úvodnej periódy ale zvládli lepšie práve Liptáčky, ktoré vyhrávali 18:12.

Prvý polčas ovládla „Ruža“

Aj v druhej štvrtine pokračoval mimoriadne vyrovnaný basketbal, no napriek tomu viedli Ružomberčanky po necelých troch minútach už o 9 bodov (24:15). Košičanky však naďalej bojovali a vzápätí znížili manko (24:18). Liptáčky onedlho odskočili súperovi na 7 bodov (27:20), no „anjelky“ sa nevzdávali (27:22).

Následne však prišla prvá výborná pasáž Ružomberčaniek, ktoré si 7-mimi bodmi v rade vytvorili prvýkrát v stretnutí dvojciferný náskok (34:22). Košičanky ale v závere prvého polčasu mierne znížili stav, no napriek tomu po úvodnom dejstve vyhrávali zverenkyne Juraja Suju 35:26.

Košický comeback

Tretia 10-minútovka Liptáčkam absolútne nevyšla. Na jej začiatku síce Martina Dovčíková úspešným hodom spoza perimetra zvýšila náskok „Ruže“ (38:26), no potom prebrali zápasovú iniciatívu Košičanky. Tie za 135 sekúnd takmer vymazali vedenie Ružomberka a začínalo sa prakticky odznova (39:38). Liptáčky následne dali 4 body po sebe, no „anjelky“ boli naďalej pri chuti (43:38).

Dve minúty pred skončením tretej štvrtiny bol stav nerozhodný (45:45). V závere tejto časti hry dali oba tímy po dva body a tak bol pred poslednou 10-minútovkou stav vyrovnaný 47:47. Pred štvrtou periódou tak bolo všetko otvorené.

Košičanky otočili skóre

Úvodné 4 minúty poslednej časti hry sa niesli v znamení streleckej nepresnosti predovšetkým na ružomberskej strane. V 34. minúte vyhrávali Košičanky 50:47 a boli na koni. V správnom momente sa však prebrali Ružomberčanky, ktoré v ďalšom priebehu predviedli mimoriadne bojovný a tímový výkon. Všetko to naštartovala úspešná trojka Andrey Andělovej (51:51).

Následne premenila dva trestné hody domáca kapitánka Alexandra BuknováRužomberčanky po dlhších minútach znova viedli (53:51). Liptáčky nevyviedla z koncentrácie ani úspešná dvojka Deijah Blanksovej (53:53), ktorá bola posledným bodom Košíc v tomto zápase.

Výborný záver zápasu priniesol Ružomberku vytúžený bronz

Od tohto momentu už bolo na palubovke iba jedno mužstvo – MBK Ružomberok. Následne upravila na 55:53 Alexandra Buknová a ružomberská jazda pokračovala. Vzápätí dali za necelých 30 sekúnd Liptáčky 4 body a všetko mali vo svojich rukách (59:53).

Necelé dve minúty pred koncom duelu rozjasala Koniareň úspešnou trojkou Kamila JarošováRužomberok už bol veľmi blízko k zisku bronzu (62:53). Jeho víťazstvo spečatila v závere dvomi úspešnými „šestkami“ najlepšia hráčka zápasu Alexandra Buknová (64:53).

MBK Ružomberok tak triumfoval nad Young Angels Košice v rozhodujúcom stretnutí o 3. miesto 64:53, sériu ovládol 2:1 na zápasy a zaslúžene získal bronzové medaily. Po záverečnom klaksóne vypukla v Koniarni obrovská radosť domáceho tímu, ktorý napriek neskúsenému a mladému kádru umlčal všetkých kritikov a dokázal, že ho nemožno odpisovať.

Výborný výkon ružomberskej kapitánky

Najlepšou strelkyňou duelu bola ružomberská kapitánka Alexandra Buknová, ktorá svoj výborný výkon zavŕšila 20 bodmi a 11 doskokmi. Výborne jej sekundovala Kamila Jarošová, ktorá si pripísala 14 bodov, pričom zaznamenala tri trojky. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila Andrea Andělová, autorka 11 bodov.

Košičanky bodovo potiahlo duo Deijah Blanksová a Diana Mikovčáková, ktoré zaťažili konto súpera 17 bodmi. Žiadna iná hráčka z hosťujúceho celku už neprekročila dvojcifernú hranicu bodov.

Spokojnosť so ziskom bronzu

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol šťastný zo zisku bronzových medailí. Zároveň sa poďakoval svojim hráčkam, že sa napriek nepriaznivému stavu nevzdali a bojovali do záverečných sekúnd. „Urobili sme zo stretnutia drámu, už tretíkrát za sebou. Viedli sme o 12 bodov a znovu za tri minúty, nezodpovednosťou, chybami, zrazu prehrávame o tri body. Bol to veľmi ťažký zápas. Snažili sme sa však neprepadnúť panike. Náročné to bolo hlavne na konci tretej štvrtiny, keď sme nevedeli dať kôš. V tomto zápase sme bránili veľmi dobre, aj Blanksovú sme slušne ubránili. To bol kľúč nášho úspechu.“

Kormidelník Young Angels Košice Radko Dvorščák zablahoželal súperovi k zisku bronzu: „Bol to výborný zápas, adekvátny súboju, ktorý sa tu odohral. Vyhrali sme tu o bod, doma sme prehrali o bod, rozhodujúci duel sa odohral v Koniarni. Až do konca to bolo otvorené, nezostáva mi nič iné, len Ružomberku zagratulovať. Vyhral na domácej palubovke pred fantastickým publikom. Diváci si istotne prišli na svoje. Taký je šport, musíme to prijať.“

Piešťany získali titul bez prehry

V treťom finálovom stretnutí boli úspešnejšie Piešťanské Čajky, ktoré porazili Sláviu Banská Bystrica 81:59, sériu ovládli 3:0 na zápasy a získali druhý majstrovský titul v rade. Piešťany tak zavŕšili sezónu bez jedinej prehry, keďže všetky duely v rámci Niké extraligy žien vyhrali a zaslúžene im tak patrí honor najlepšieho tímu v ročníku 2022/2023.

Niké extraliga žien – 3. zápas o 3. miesto:

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 64:53 (35:26)

(konečný stav série – 2:1), MBK Ružomberok získal bronz.

Body za MBK Ružomberok: Buknová 20, Jarošová 14, Andělová 11, Dovčíková 7, Urbanová 5, Havranová 4, Svetlíková 2, Štefančová 1 – Young Angels Košice: Blanksová a Mikovčáková po 17, Kristlová 8, Rodáková 6, Dulovičová 3, Plavnická a Šedivá po 1. Trojky: 7-3. Diváci: 1100. Úspešnosť streľby: 31 % – 33 %. TH: 25/17 – 21/16. Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Bara. Štvrtiny: 18:12, 17:14, 12:21, 17:6.