Na Klačne budú bývať, v Černovej hrať

Futbalový klub MFK Ružomberok pokračuje s výstavbou zariadení pre futbalovú akadémiu.

V Ružomberku aktuálne stavajú alebo opravujú štyri objekty za milión 750-tisíc eur. Financie má klub z troch rôznych zdrojov. Najväčšiu sumu 1,5 milióna získal z rozpočtu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Druhá dotácia vo výške 200-tisíc eur je od Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Posledným zdrojom sú vlastné finančné prostriedky. Klub musel nájsť 50-tisíc eur.

Najviac na Klačne

Najviac roboty, aj preinvestovaných peňazí, bude na Klačne. Do nadstavby súčasných priestorov školy ide približne milión eur aj s DPH.

Nákres hotového interiéru ubytovania vo futbalovej akadémii. Zdroj – MFK Ružomberok

„Budú to priestory prioritne pre hráčov MFK Ružomberok, ktorí študujú na Klačne. Ďalšími ubytovanými budú členovia akadémie MFK, aj keď nie sú našimi študentmi,“ priblížil riaditeľ ZŠ Klačno Mojmír Šrobár. Škola má dnes otvorených päť futbalových tried, kde sa klub snaží centralizovať svojich školopovinných hráčov.

Stredoškoláci z futbalového klubu navštevujú predovšetkým gymnázium, obchodnú akadémiu, cirkevné gymnázium a polytechnickú strednú školu.

„Časť hráčov sme ubytovávali napríklad v tenisovom klube. Toto by sme chceli zrušiť a mať všetkých hráčov tu na Klačne. Budú tu mať tréningové podmienky aj stravu,“ priblížil zmysel vybudovania akadémie technický riaditeľ klubu Jaroslav Považan.

V nadstavenom 4. poschodí, ktoré je zreteľne vidieť pri pohľade na školu od mesta, pribudne pätnásť dvoj a trojposteľových izieb. Dokopy 34 miest. K tomu miesto pre vychovávateľa, spoločenská miestnosť, študovňa a kuchynka.

„Túto najväčšiu zákazku získala bratislavská firma Adifex. Po podpísaní dodatku zaplatíme napokon viac ako 711-tisíc eur. K tomu treba pripočítať interiérové zariadenie za približne 90-tisíc eur. Všetko bez DPH,“ priblížil Považan.

Architektonický nadstavbu realizoval ateliér Jána Potomu z Ružomberka, ktorý vyhral súťaž.

Stavba ubytovania nie je jedinou investíciou v areáli ZŠ Klačno. Už takmer hotové je ihrisko s umelou trávou v rozmeroch 60×30 metrov priamo za školou. Má umelé osvetlenie a nebude slúžiť len futbalovému klubu, ale aj škole. Umelá tráva je rovnaká, ako na hlavnom umelom ihrisku v areáli MFK.

„Pri nadstavbe školy sme museli využiť aj povrch existujúceho umelého ihriska, ktoré je medzi traktami školy. Keď skončíme, toto ihrisko opravíme a dostane nový povrch,“ povedal k rekonštrukcii na Klačne Jaroslav Považan.

Riaditeľ ZŠ Klačno Mojmír Šrobár (vľavo) a technický riaditeľ MFK Ružomberok Jaroslav Považan v interiéri novej nadstavby. Foto – autor.

Ihrisko v Černovej

Hoci klub vedel, že peniaze získa už počas roka 2018, rozhodnutie, kde a ako akadémiu vybudovať zabralo takmer rok. Hovorilo sa o Bielom Potoku, čo v júni 2018 schválilo aj mestské zastupiteľstvo. Chvíľu bola bombastická informácia o stavbe novej, južnej tribúny v areáli MFK s potrebnou infraštruktúrou – čo napokon grant neumožňoval a dokonca architekti kreslili aj zámer ihrísk v areáli Sólo.

Najhorúcejším favoritom bolo Klačno – priestor medzi tenisovými kurtami a súčasným parkom s detským ihriskom. Tento zámer sa pozdával aj mestu, ktoré dlhodobo hovorí o vybudovaní športovo-oddychového areálu na tomto najväčšom mestskom sídlisku.

„Ak by sme tu chceli vybudovať ihrisko spolu s atletickým oválom, čo bola požiadavka, tak by sme museli urobiť nový spevnený násyp od hlavnej cesty I/18 a rozšíriť plochu, pretože v súčasnosti je tam málo miesta na takúto stavbu. To by bolo veľmi finančne nákladné,“ vysvetlil Považan, prečo Klačno v tomto prípade nevyšlo.

Konečné riešenie napokon padlo vlani na jeseň na Černovú. Za 450-tisíc eur (bez DPH) to rozširujú ihrisku dokopy o tri metre, pretože súčasné je oproti oficiálnym rozmerom užšie. Pribudne drenážny systém, nová trávnatá plocha a automatické zavlažovanie. Čiastočne zrekonštruujú tribúnu, pribudnú sedačky, vybudujú bránu, plot aj potrebné interiérové zázemie.

Ihrisko s umelou trávou a osvetlením v areáli ZŠ Klačno je krátko pred dokončením. Zdroj – MFK Ružomberok.

„Ihrisko v Černovej je vo vlastníctve mesta. To bolo dôležité, pretože sme sa vedeli rýchlo dohodnúť a mesto tento projekt uvítalo a dalo mu podporu,“ povedal Považan o ďalších dôvodoch výberu mestskej časti.

S miestnym futbalovým klubom TJ Máj sa dohodli a ihrisko budú využívať spoločne.

Tribúna na umelej ploche

Posledným projektom je stavba tribúny pri umelej hracej ploche na Hrabovskej ceste.

„Tribúna sa bude skladať z troch samostatných objektov. Najväčšia bude päťradová s 366 miestami na sedenie. Dve menšie tribúny budú mať 172 a 120 miest na sedenie. Celkovo 658 miest. Súčasťou je aj výstavba oplotenia od Hrabovskej cesty,“ priblížil posledný, súbežne prebiehajúci projekt Jaroslav Považan.

Päť radová tribúna bude zastrešená. Celková investícia do tejto stavby je 170-tisíc eur (bez DPH).

Klub je momentálne ohľadom rekonštrukcie v šibeničných termínoch. Pre spomínané zdržanie začali len začiatkom roka verejné obstarávania. Dokopy ich bolo šesť. Prvé práce sa rozbehli koncom jari a začiatkom leta.

„Ak nechceme, aby peniaze z ministerstva školstva a SFZ prepadli, musíme ich vyčerpať a stavby skolaudovať do konca roka 2019,“ uzavrel Považan tému aktuálnych mimo futbalových priorít v MFK Ružomberok.

Titulná fotografia – architektonický plán nadstavby ZŠ Klačno, ktorá bude slúžiť pre potreby akadémie MFK Ružomberok. Zdroj – MFK Ružomberok

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.