Ako budovať vzťah ku knihám u detí

Mestská knižnica Ružomberok bola v utorok 21. februára dejiskom ďalšej zo sérií stretnutí a vzdelávania pedagógov z Liptova.

Regionálne centrum podpory učiteľov Liptova pre nich pripravilo stretnutie s dlhoročnou, skúsenou pedagogičkou, ktorá bola v rebríčku TOP učiteľov SlovenskaStanislavou Opátovou z Nižnej. S. Opatová je v tomto roku nominovaná aj na Slovenku roka v kategórii Vzdelávanie a učiteľkou na prvom stupni v miestnej základnej škole. Účastníkom workshopu odovzdávala svoje skúsenosti ako pracuje s deťmi a buduje ich vzťah ku knihám a čítaniu.

„Čítanie je základom. Vzťah k nemu a ku knihám sa má budovať už v útlom veku. V škole potom vidno, či im rodičia čítajú, či deti vedú k láske ku knihám. Tým sa totiž rozvíja ich fantázia, ale aj schopnosť porozumieť mnohým veciam, rozvíja sa slovná zásoba. Čítanie s porozumením je pre mnohé deti veľkým problémom, povedala S. Opátová.

Liptovským pedagógom prezradila, aké dôležité je správne vybrať vhodnú knihu, ako vyberať knihy pre deti rôzneho veku a rôznej úrovne „rozčítanosti“. Tiež ako v deťoch budovať čitateľské sebavedomie. Počas prednášky sa podelila s prítomnými o svoje skúsenosti, ako pracuje so žiakmi a knižkami. Nasledovala diskusia a niekoľko praktických otázok, ako by to učitelia mohli zrealizovať v ich školách či škôlkach.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.