Ako dolnoliptáci dobyli bratislavskú Top ligu malého futbalu

Partia Liptákov, ktorá študuje a pracuje v Bratislave, to dotiahla až k usporiadaniu charitatívneho futbalového turnaja.

Všetko začalo nevinne ako tradičný večerný futbal po práci. Zle jazyky hovoria, že muži hrajú futbal, aby mali dôvod ísť potom na pivo. Chodili aj títo chalani.

„Stretávali sme sa kade-tade po Bratislave, až prišiel taký nápad, že by sme sa mohli ako Ružomberčania stretnúť a zahrať si spolu,“ začína rozprávanie o stretávaní Liptákov žijúcich v Bratislave Andrej Kostroš.

Zväčša študenti žijúci v Bratislave povyťahovali z telefónov kontakty, obvolali sa, prenajali telocvičňu a začali mastiť futbal.

„Hrávali sme raz týždenne o 22. hodine v Mlynskej doline. Potom ešte pivo a domov sme chodili neskoro v noci. Skôr sme nemohli vybaviť telocvičňu. Tento čas bol zlý aj kvôli tomu, že nie vždy sme sa dokázali zísť,“ ozrejmuje Hrboltovčan Andrej Kostroš dôvody, prečo začali Liptáci žijúci v Bratislave premýšľať nad niečím prijateľnejším.

Logo tímu Ako chcete.

Vhod prišla novoexistujúca liga malého futbalu. Na jeseň 2015 sa do 3. ročníka prihlásili aj Liptáci. „Majo Kratka, ktorý nás začal organizovať, sa pýtal vo facebookovej skupine, aký si dáme názov. Môj brat odpísal, že ako chcete. Majo to vzal, a tak sa voláme Ako chcete,“ opísal príbeh vzniku futbalového tímu zloženého predovšetkým z chalanov pochádzajúcich z Ružomberka a okolia Andrej Kostroš.

Od študentov k pracujúcim

Nešlo o to, že by sme chceli byť len Ružomberčania alebo Liptáci, ale začali sme hrávať ako partia chalanov, ktorá sa poznala zo stredných škôl z Ružomberka alebo z futbalových klubov tu v okolí, kde sme v mladosti hrávali,“ vysvetľuje genézu lokálnosti tímu Černovčan Pavol Jeleník.

V tíme je stále okolo 14 hráčov. Prirodzene pribúdajú aj odbúdajú. V závislosti od toho, kto ešte v Bratislave zostáva alebo má čas.

„Začínali sme ako študenti. Postupne sa to zmenilo a dnes je väčšina z nás pracujúca. Každý niekoho pozná, tak si zavoláme a takto postupne dopĺňame stavy. Ešte sa nestalo, aby niekto odišiel, lebo sa mu nepáčilo. Vždy sú za tým len pracovné alebo rodinné povinnosti,“ vraví Kostroš o tíme, v ktorom majú aj dvoch „legionárov“. Tak nazývajú chalanov, ktorí nie sú z Liptova.

Ligu hrajú od pondelka do štvrtka, vždy večer na umelej tráve na Pasienkoch. „Práve to je dôležité – po práci a v čase, keď sú chalani v Bratislave. Lebo mnohí cestujú na víkend domov. Alebo hrajú klasický futbal a dedinské ligové súťaže,“ dopĺňa Kostroš.

Nemajú výkonnostné kritériá, aj keď, kto sa k nim chce pridať, by do lopty kopnúť mal vedieť. Aj preto zatiaľ vždy oslovili ľudí, ktorých niekto z nich odporučil, a tak vedeli, že sa im dá veriť.

V tíme je právnik, chalani z IT sektora, účtovník, zastúpené je aj bankovníctvo, hotelierstvo no najviac je telocvikárov a stavebných inžinierov. Najstarší je Peter Ondruš zo Švošova. Má 42 rokov.

„On a Majo Kratka majú aj deti. Môžeme tak povedať, že sú medzi nami už aj otcovia,“ smeje sa Jeleník.

Majú medzi sebou aj „skoroprofesionála“. Mikuláš Bumbera hrával ešte za dorast MFK, teraz pomáha rodákom v Bratislave. Futbalom si privyrába v Rakúsku.

Z tretej ligy k víťazstvu

Keď začínali v roku 2015, museli sa prebíjať z tretej ligy. Podarilo sa im to za dve sezóny. O ďalšie dve bratislavskú Top ligu malého futbalu vyhrali. Bolo to na jeseň 2017.

„U nás trvá jedna sezóna tri mesiace. Za rok stihneme dve sezóny. Jesennú a jarnú. V najvyššej súťaži sme odohrali zatiaľ štyri z ôsmich sezón. Skončili sme tretí a raz aj prví,“ menuje úspechy Kostroš.

Pre komplexný obraz treba povedal, že 1. liga je len jedna a je v nej desať tímov. V druhej lige je už 22 tímov, ktoré sú rozdelené do troch skupín. V tretej lige je v štyroch skupinách 33 tímov. A súťaž má aj najpočetnejšiu štvrtú ligu. Dokopy hrá súťažný malý futbal v Bratislave takmer stovka družstiev. Ružomberčania sa pohybujú stále medzi najlepšími.

Top liga je asi najväčšia v Bratislave. Nie je však jediná. Malý futbal má množstvo odnoží a aj vo svete sú majstrovstvá sveta v rôznych z nich. „Zmenia rozmer brány, počet hráčov, rozmery ihriska, pravidlo vhadzovania či kopania autov a už je to iný malý futbal,“ približuje mladík, ktorý je v ružomberskom tíme v Bratislave od začiatku.

Got Cup

Ako víťazi sa v roku 2017 mohli zúčastniť aj turnaja Ligy majstrov v Slovinsku. Jediné, čo však dostali, bolo právo účasti. Cestu, ubytovanie, štartovné a všetky ďalšie výdaje by si museli platiť sami. Preto možnosť nevyužili.

Pre podporu tímu skúšali osloviť aj viacerých sponzorov a partnerov. „Pomohol nám Dušan Tittel a MFK Ružomberok. Dostali sme dresy, pomohli nám so štartovným. Výrazná bola ich pomoc pri turnaji Got Cup, ktorý sme urobili cez Vianoce v Ľubochni,“ vyťahuje spomienku na benefičný turnaj malého futbalu Andrej Kostroš.

Aj táto myšlienka vznikla pri pive po jednom zo zápasov. „Vytvorili sme charitatívny turnaj. Našli sponzorov, pridali zbierku, tržbu z turnaja a vyzbierali viac ako 2 800 eur, ktoré sme venovali trom rodinám okrese, ktoré potrebovali pomôcť,“ spomína na poslednú zimu a vydarené podujatie v telocvični ľubochnianskej školy Andrej Kostroš.

Peniaze venovali detskej klinike ÚVN v Ružomberku, ťažko zdravotnej skúšanej rodine z Liptovskej Lúžnej a 12-ročnej Silvii s rázštepom chrbtice, ktorá potrebovala vybudovať bezbariérový vstup do domu.

„Stretlo sa množstvo ľudí, ktorí žijú mimo Liptova. Máme dobrú odozvu, všetkým sa páčilo, a preto budeme uvažovať aj nad pokračovaním turnaja,“ dodal Andrej Kostroš, jeden z organizátorov a člen futbalového tímu Ako chcete z bratislavskej ligy malého futbalu.

Titulná fotografia – Ako Chcete tím v roku 2019. Foto – Andrej Hrušovský.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 6-7/2019.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.