AKTUÁLNE: Cesty v kraji sú prejazdné, niektoré obce v Liptove sú stále bez elektriny

Ilustračné foto. Zdroj: FB/Mesto Ružomberok

Všetky cesty v kraji, ktoré spravuje SC ŽSK, sú prejazdné. Situácia sa po včerajšku výrazne zlepšila aj dodávkach elektrickej energie.

Všetky cesty v Správe ciest (SC) Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sú prejazdné. „V noci prebiehalo okrem odhŕňania snehu aj rozširovanie vozoviek, pracovníci SC ŽSK pokračujú aj dnes s čistením a rozširovaním vozoviek, vrátane posypu,“ informovala Eva Lacová, hovorkyňa ŽSK.

„Veríme, že aj na základe predpovedí počasia sa situácia už bude len zlepšovať. Ďakujeme touto cestou ešte raz všetkým obyvateľom Žilinského kraja. Samozrejme, veľké poďakovanie patrí aj pracovníkom Správy ciest ŽSK a taktiež všetkým záchranným zložkám, ktoré boli v uplynulých dňoch v plnom nasadení a neochvejne pomáhali a stále pomáhajú,“ zdôraznila Lacová.

Situácia v dodávkach elektriny sa zlepšila

Situácia sa po včerajšku výrazne zlepšila aj dodávkach elektrickej energie a bez elektriny zostáva už len približne 1 100 odberných miest. Informoval Miroslav Gejdoš, hovorca akciovej spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD).

„Mimo prevádzky máme zhruba 50 trafostaníc a riešime poruchy na 25-tich vedeniach vysokého napätia. Okrem toho sme zaznamenali asi 70 porúch na úrovni nízkeho napätia. Vo väčšine prípadov ide o poruchy, ku ktorým sa naši elektrikári včera nevedeli dostať pre zasnežený terén a neprejazdné cesty,“ vysvetlil Gejdoš.

Hovorca SSD upresnil, že ide o niektoré obce v okresoch Púchov a Považská Bystrica smerom na Česko, horských oblastí na Liptove, ale aj okolia Zvolena, okolia Banskej Štiavnice a niekoľkých obcí v okresoch Prievidza a Revúca. Prerušenie dodávky elektriny tu spôsobili opäť najmä popadané stromy.

„Tímy elektrikárov zo SSD sú stále v pohotovosti a aj počas dnešného dňa urobia všetko, čo im náročné podmienky dovolia, aby poruchy odstránili. Pozitívom je, že prestalo fúkať, snežiť a začalo mrznúť. Pevné podložie je totiž dôležité pri presune ťažkej techniky,“ doplnil Gejdoš a dodal, že situáciu budú aktualizovať ešte podvečer.

Okres Ružomberok nemá poruchy

Podľa aktualizovaných informácií, v priebehu dnešného dňa sa energetikom zo SSD podarilo odstrániť viacero porúch a obnoviť dodávku elektriny pre stovky domácností na strednom Slovensku.

„Bez napájania je však ešte stále asi 500 odberných miest. Elektrikári potrebujú oživiť ešte 19 trafostaníc, ale bránia im v tom poškodenia distribučnej sústavy na siedmich vedeniach vysokého napätia. Okrem toho priebežne riešia ešte aj 40 porúch na úrovni nízkeho napätia,“ aktualizoval informácie hovorca SSD.

„Pravdou je, že k niektorým poruchovým miestam v odľahlých lokalitách sa im stále nedarí dostať cez zasnežený a neprechodný terén. V týchto oblastiach sa však nachádza len málo trvalo obývaných objektov. Vzhľadom na spomínanú nedostupnosť, prípadne rozsiahle poškodenia, napríklad zničené stĺpy, budú pracovníci SSD pokračovať s odstraňovaním následkov kalamity aj v nasledujúcich dňoch,“ uzavrel Gejdoš.

Lokality v Liptove, kde je stále prerušená dodávka elektriny, sú už len v okrese Liptovský Mikuláš: Magurka a Čierny Váh.

Zdroj: ŠK, SSD

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.