Aktuálne: V Bielom Potoku sa vylieva Revúca, na mieste zasahujú hasiči

Aktualizované o 15:20. Hladina Revúcej popoludní klesla, situácia v Bielom Potoku je stabilizovaná. O škodách mesto zatiaľ nemá informácie, nejaké však vzniknú pri podmytí Cyklokorytničky. 

Ani nie rok po veľkých povodniach na dolnom Liptove sa živel opäť prihlásil o slovo. Včera večer vydali meteorológovia výstrahu tretieho stupňa pred povodňovou aktivitou. Platila do dnešného rána, no vo viacerých lokalitách spôsobovali zvýšené hladiny tokov problémy.

Od skorých ranných hodín zasahovali profesionálni hasiči pri Vápenke v Bielom potoku, kde sa vylievala Revúca. Štátnym zložkám tiež asistovali dobrovoľní hasiči z Vlkolínca. Na mieste bol prítomný aj primátor Igor Čombor. Z fotografických záberov bolo zrejmé, že hladina rieky sa v niektorých miestach dotýkala mosta.

,,Hladina toku medzičasom klesla približne o pol metra. Upozornenie SHMÚ však stále platí, situácia sa môže zmeniť,” uviedol pre RK Magazín hovorca mesta Viktor Mydlo krátko pred obedom.

Podľa obyvateľov bola situácia kritická aj v iných častiach lokality Biely Potok. Menovali Luhy, Raveň či Šípovú ulicu. Neprejazdné boli aj niektoré časti cyklochodníka Cyklokorytnička.

Popoludní hladina naďalej klesala. “Situácia na toku Revúcej je stabilizovaná, hladina rieky postupne klesá. O škodách momentálne nemáme žiadne informácie. Odhadom vieme, že isté škody vzniknú pri podmytí Cyklokorytničky pri Vápenke,” informovalo mesto na sociálnej sieti.

Vybrieženie rieky Revúca hrozilo už v noci pod Gejdákom, kde hasiči počas takmer štvorhodinového zásahu postavili v najkritickejších úsekoch protipovodňové bariéry.

„Naša jednotka postavila protipovodňové bariéry na najviac exponovanom mieste a po príjazde ďalších jednotiek z DHZ Vlkolínec a DZO Liptovská Štiavnica bolo postavených celkovo 11 bariér na zabránenie vybrieženiu rieky Revúca,“ informovali Hasiči Likava na sociálnej sieti.

Podľa SHMÚ prekročila hladina rieky Revúca nad ránom na Podsuchej 170 cm, čo zodpovedá tretiemu stupňu povodňovej aktivity. Za uplynulých 24 hodín tak hladina stúpla o temer 80 centimetrov.

Pohľad na Revúcu. Foto: Viktor Mydlo
Hladina vody stúpa. Foto: Viktor Mydlo
Situácia sa komplikuje aj v Podsuchej. Foto: Martina Lepetová.

Okolité obce hlásia zvýšené hladiny riek

Od ničivých povodní na dolnom Liptove neubehol ani rok a voda sa opäť dvíha až k hladine. „Akurát vyhlasujeme druhý stupeň povodňovej aktivity, aj u nás sa zdvihli hladiny potoka a pripcháva nám niektoré úseky, najmä mostné úseky, ale najviac v Ludrovskej doline, čo nie je ani náš kataster,“ hovorí o aktuálnej situácii starosta obce Ludrová Peter Slimák.

Priznáva, že situácia nie je taká zlá ako minulý rok. „Vidno, že tie opatrenia pomohli, hlavne čo sa týka zastavaného územia obce. Teraz nám pomáhajú len mechanizmy, Povodie Váhu čistí mosty a priepusty,“ informuje Slimák pričom dodáva, že voda už veľmi nemá kde sakovať, tak to vteká do tokov.

„Hneď ráno mi niektorí obyvatelia volali ohľadom mostov. Pomoc sa dostavila v rýchly čas. Zatiaľ sme však nemuseli volať dobrovoľných hasičov, ale sme pripravení na každú situáciu,“ uzatvára starosta Ludorvej Peter Slimák.

Hladiny riek sú zvýšené aj v Liptovskej Lužnej a v Liptovskej Štiavnici. ,,Voda je zvýšená, na jednej účelovej lesnej ceste spláchlo zastávku, bola vyradená voda, ale v obci zatiaľ nemáme nič hlásené. Zatiaľ monitorujeme situáciu a konať budeme podľa aktuálneho stavu,” prezradil starosta Liptovskej Lužnej Albín Husarčík.

Zaujímali sme sa aj Liptovskú Štiavnicu. Starosta obce Dušan Lauko hovorí, že oproti včerajšiemu dňu je dnes situácia o niečo lepšia. „Včera celý deň pršalo, večer som dostal avízo od viacerých občanov, že tá voda kulminuje a že už je to na hranici. Okolo ôsmej večer som sa vybral do dediny, dal som do pozoru aj miestnych hasičov, ale chvalabohu, nebolo to potrebné, ustáli sme to,“ hovorí o zvýšenej hladine rieky Lauko.

Zároveň vysvetľuje, že voda na 95 percent zaplnila korytá. „Teraz sa to ustálo, verím, že vydržíme a že Štiavnica nebude ohrozená ako to bolo 26. júna. Ráno, keď som šiel do práce, obišiel som obec a nejakých desať centimetrov z hladiny rieky spadlo,“ povedal pre RK Magazín starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko.

Zatopené pivnice aj kultúrny dom v Liptovských Revúcach

Starostka Liptovských Revúc Jana Šimová síce hovorí, že hladina rieky Revúca v obci postupne klesá, no obáva sa ďalšieho výdatného dažďa. „Ak bude počasie vyčíňať tak, ako vyčíňalo minulý deň, keď bola intenzívna zrážková činnosť, tak predpokladám, že pôjdeme znova do povodní,“ informovala Šimová redakciu RK Magazínu.

„Máme poškodené tri obecné mosty a zatopenú kotolňu obecného úradu, kde boli naskladnené pelety na celú budúcu zimu. Taktiež máme zatopené pivničné priestory rodinných domov,“ opísala situáciu starostka v Liptovských Revúcach s tým, že momentálne ešte nevedia v akej výške a akom rozsahu budú škody spôsobené na majetku obce a občanov.

Titulná fotografia: Revúca. Foto: Viktor Mydlo.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.