Linky pre seniorov či dezinfekcia zastávok. S pandémiou bojujú aj dolnoliptovské obce

Pozreli sme sa na to, ako sa s aktuálnou situáciou v čase koronavírusu popasovali okolité obce.  

Na Slovensku platí už takmer mesiac mimoriadna situácia, ktorá zmenila nielen život v mestách, ale aj na dedinách. Pozatvárané sú školy, obchody, podniky, kostoly, ale aj kultúrne či športové priestranstvá. Na novú situáciu zareagovali nielen Ružomberčania, ale aj obyvatelia okolitých dedín v okrese.

Informujú na weboch aj na sociálnych sieťach 

Dolnoliptovskí starostovia komunikujú s občanmi prostredníctvom rozhlasu, cez sociálne siete alebo aj na weboch. Zverejňujú nariadenia vlády, zdôrazňujú nosenie rúšok či ochranných rukavíc a upozorňujú aj na dostatočný sociálny odstup.

Rozširuje sa aj zoznam obcí, ktoré používajú mobilné aplikácie. Naposledy pribudla Hubová.

„Ide o mobilnú aplikáciu V obraze. Dúfame, že táto aplikácia uľahčí orientáciu v aktuálnom dianí v okolí a ušetrí čas. Táto služba je pre všetkých občanov zdarma,“ informuje obec Hubová na svojom webe.

Do boja proti šírenia koronavírusu sa zapojili aj viacerí dobrovoľníci. O tom ako oprášili šijacie stroje a stovky rúšok darovali viacerým dolnoliptovským obciam sa dočítate v našom nedávnom článku.

Ochranné rúška šijú dobrovoľníci, módne návrhárky aj väzni

Hubová zároveň na stránke obce informuje, že tým, ktorí nemajú možnosť získať ochranné rúško poskytne obecný úrad z vlastných zdrojov.

Nemalou snahou prispeli do zoznamu preventívnych opatrení aj dobrovoľní hasiči.

„Vydezinfikovali sme všetky priestory, kde sa môžu pohybovať viacerí obyvatelia, ako napríklad autobusové zastávky, lavičky, zábradlia, ale aj kontajnery na triedený odpad či odpadkové koše,“ informovali likavskí hasiči na sociálnej sieti.

Likavskí hasiči dezinfikovali aj odpadkové koše. (Zdroj: Facebook/Hasiči Likavka)
Dezinfekcia verejných priestranstiev. (Zdroj: Facebook/Hasiči Likavka )
Preventívne opatrenia v Likavke. (Zdroj: Facebook/Hasiči Likavka)

Rovnako zareagovali aj hasiči z Liskovej.

„Zahájili sme preventívnu dezinfekciu priestorov, na ktorých je pravdepodobnosť zvýšenej koncentrácie ľudí. Vydezinfikovali sme aj predmety ako koše na plasty, koše na cintoríne, vodné pumpy či stojany na bicykle,“ píšu na Facebooku dobrovoľní hasiči z Liskovej.

Na opatrenia nezabudli ani v Liskovej. (Zdroj: Facebook/Hasiči Lisková)
Dezinfekcia zastávok. (Zdroj: Facebook/Hasiči Lisková )

Nákupy aj donáška jedla

Dolnoliptáci nezabudli ani na seniorov. S nákupmi či donáškou jedla už pomáha seniorom nad 65 rokov prostredníctvom linky aj Bešeňová. Zároveň zdôrazňuje obyvateľom, aby telefónne číslo nezneužívali.

„Je dôležité, aby skutočne slúžila tým, ktorí ju najviac potrebujú – nevládnym, imobilným a osamelým seniorom,“ píše na webe obec Bešeňová.

V prípade pomoci je občanom k dispozícii aj Ivachnová. Pre nákup potravín, drogérie či liekov môžu miestni kontaktovať obecný úrad. Z dôvodu epidemiologickej situácie sú úradné hodiny obmedzené len na telefonickú a mailovú komunikáciu. Kontakty nájdete tu.

Linku pomoci pre zabezpečenie ochranných rúšok, liekov, obedov či nákupu potravín zriadila aj Likavka. Obyvatelia môžu kontaktovať obec v čase od 8.00 do 12.00.

Obec Likavka zverejnila na sociálnej sieti všetky dôležité čísla. (Zdroj: Likavka/Facebook)

Telefónnu linku pre osamelo žijúcich seniorov, zdravotne znevýhodnených, osamelých  rodičov, opatrovateľov a ľudí v karanténe zriadil aj obecný úrad v Liptovskej Teplej za účelom nákupu potravín a liekov. Nákupy môžu nahlásiť na číslach 044 439 22 22 a 439 22 22.

„Platba za nákup je možná len v hotovosti po prevzatí nákupu. Dávame tiež na vedomie občanom, ktorí nemajú ochranné rúška a nemajú si ich ako zadovážiť, nech sa v úradných hodinách obrátia na obecný úrad,“ informoval starosta Liptovskej Teplej Milan Kašák.

Rušia športové aj kultúrne podujatia

Obce zároveň zrušili aj blížiace sa jarné podujatia. Na základe udalostí z posledných týždňov rušia dobrovoľní hasiči z Rojkova všetky kultúrno-spoločenské akcie, ktoré boli pripravované do 20. augusta. Sú zrušené: Deň Zeme, Výstup na KOPU, Pálenie Jánskej vatry, Športujte s DHZ.

„Následne, podľa vývoja udalostí okolo koronavírusu, výbor DHZ Rojkov vyhodnotí prípadné zrušenie akcií, ktoré by mali nasledovať po 20.08.2020,“ informuje na webe obec Stankovany, pod ktorú miestna časť patrí.

Počas leta sa v Liskovej už tradične koná aj jednodňový festival Lisková sa zabáva. Organizátori si v týchto dňoch lámu hlavu či festival zrušiť alebo nie. Definitívne však o populárnej akcii ešte nerozhodli.

„Na otázku, či bude tohtoročné podujatie vám dnes nevieme zodpovedne odpovedať, keďže aktuálna situácia je taká, aká je. O tom, či podujatie bude, alebo sa preloží na neskorší termín, prípadne o rok, vás budeme včas informovať. Zatiaľ tvrdo pracujeme na tom, aby sme pre vás pripravili nezabudnuteľný zážitok,“ prihovorili sa návštevníkom festivalu, ktorý je naplánovaný na 11. júla jeho organizátori.

Titulná fotografia: Dezinfekcia autobusovej zastávky. (Zdroj: Facebook/Hasiči Lisková)

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.