Alkana odohrala vo Veľkej dvorane muzikál Čarodejník a strašidielka

Ružomberské muzikálové divadlo Alkana odohralo vo Veľkej dvorane predstavenie Čarodejník a strašidielka. V stredu a štvrtok si muzikál plný kúzel a rozprávkových bytostí prišli pozrieť materské a základné školy aj široká verejnosť.

Predstavenie vytvorili Alena Kaňuková a jej manžel Ján Kaňuk. Pani Kaňuková je ružomberská rodáčka a zakladateľka muzikálových divadiel a škôl Alkana, ktoré pôsobia v Bratislave a Ružomberku. Od roku 1992, kedy dielo Čarodejník a strašidielka vzniklo, sa reprízovalo na Novej scéne či v Istropolise a v kultúrnych domoch v rámci celého Slovenska.

„V súčasnosti ho diváci môžu vidieť iba v Dome kultúry Dúbravka, kde ho hrá bratislavská Alkana a vo Veľkej dvorane, kde ho hrá tá ružomberská. Je to náš autorský muzikál, a preto ho nikomu inému nepovoľujeme hrať,“ vysvetľuje Kaňuková.

Foto – Viktor Poliak

Miloš Bubelka, riaditeľ ružomberskej Alkany a režisér muzikálov, ktoré sa v meste tešia obľube už deväť rokov, si spočiatku nebol istý, či tak náročné dielo dokážu naštudovať.

„V Bratislave v ňom účinkujú aj konzervatoristi. Muzikál si vyžadoval náročnú prípravu. Zložitá bola tvorba divadelnej scény, jej postavenie, príprava a realizácia osvetlenia a ozvučenia sály, tvorba kostýmov, herecké a priestorové skúšky aj nácviky jednotlivých piesní,“ objasňuje.

V muzikáli si zahrali nielen žiaci ružomberskej Alkany, ale aj štyria dospelí herci, medzi ktorými nechýbali ani nové členky pedagogického zboru Dominika Puterová a Veronika Konušíková.

„Obe sú veľmi tvorivé a všestranné umelkyne. To má pre výučbu muzikálu a pre rozvoj detí veľký prínos. Zvlášť dôležitou skutočnosťou je, ako sa žiaci pod ich vedením dokážu na javisku spontánne prejaviť,“ hodnotí Bubelka.

Foto – Viktor Poliak

V hlavných úlohách sa okrem Puterovej a Konušíkovej predstavili aj Paula Palušáková, otec a syn Buschbacherovci, Ján Mojš, Lenka Banášová, Miriam Bubelková, Natália Janigová, Viktória Chovanová, Klement Malíšek, Martina Obtulovičová a Natália Lukáčová.

V najbližších mesiacoch pripravuje Alkana program na Deň matiek, vystúpenie na ružomberskom jarmoku a tiež záverečný rozprávkovo-hudobno-tanečný galaprogram Alkanáda.

Muzikálová súkromná základná umelecká škola Alkana funguje v Ružomberku od roku 2009 a je jednou z najaktívnejších základných umeleckých škôl v meste. Jej žiaci sa učia muzikálovému umeniu, umeleckú prax získavajú účinkovaním v Muzikálovom divadle Alkana. Zápis nových žiakov sa uskutoční 16. a 17. apríla.

Titulná fotografia – Viktor Poliak

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.