Až 22 zamestnancov Slovenskej pošty v ružomberskom okrese zmení alebo stratí prácu

Slovenská pošta chystá zmeny. Podľa ministra Doležala ju treba zdigitalizovať, no prvým krokom zásadnej reformy bude úprava organizačnej štruktúry a pracovných miest. Úprava sa dotkne aj Ružomberčanov.

Poštový trh sa vyvíja v každej európskej krajine. Ministerstvo dopravy, pod ktoré poštové služby patria, sa chce priblížiť k rakúskemu či nórskemu modelu fungovania pôšt.

„Súčasný stav na pošte je dlhodobo neudržateľný. Biznis model v oblasti poštových služieb sa za posledné roky radikálne zmenil. Aj na Slovensku sa konečne potrebujeme posunúť tak, aby ľudia nechodili na poštu za trest, ale aby sme im uľahčili prístup k poštovým službám a priniesli väčší komfort,“ poznamenal pre TASR minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

V ružomberskom okrese sa zmena dotkne 22 zamestnancov

Reforma pošty na Slovensku, ktorá sa bude skladať z niekoľkých krokov, začne úpravou organizačnej štruktúry a pracovných miest. „Zmena organizačnej štruktúry a redukcia nadbytočných pracovných miest sa dotkne v okrese Ružomberok 22 zamestnancov,“ povedala pre RK Magazín hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Dokopy sa zmeny dotknú 1500 zamestnancov, pričom zrušených bude 756 nadbytočných pracovných miest.

Podľa hovorkyne majú v najbližších dňoch a týždňoch prebiehať individuálne rozhovory so všetkými dotknutými zamestnancami, na ktorých im bude ponúkaná zmena pracovnej doby, pracovného úväzku, pracovného zaradenia alebo iné pracovné miesto.

„Keďže pracovníci sa budú rozhodovať o nových podmienkach, nemožno v súčasnosti presne povedať, koľkí prijmú ponuku a koľkí sa rozhodnú ju neprijať,“ hovorí hovorkyňa Dorčáková.

RK Magazín sa pýtal aj na to, že akých pracovných miest sa táto úprava dotkne naviac. „Optimalizácia pracovných miest sa dotkne najviac pracovných pozícii: poštový doručovateľ, priehradkový zamestnanec, ostatný prevádzkový zamestnanec a administratívny pracovník,“ uviedla Dorčáková s tým, že odchod zamestnancov neohrozí portfólio poskytovaných služieb a ani ich kvalitu.

Zmena organizačnej štruktúry a redukcia nadbytočných pracovných miest sa dotkne v okrese Ružomberok 22 zamestnancov. Foto – Juraj Brezáni

„V rámci ponukového konania bude dotknutým zamestnancom daná ponuka inej vhodnej práce. Zároveň v prípade, ak bude počas prepúšťania voľné pracovné miesto, prednostne bude ponúkané prepúšťaným zamestnancom. Pri pracovných miestach, kde sa v dôsledku zmeny organizačnej štruktúry zvýši týždenný pracovný čas, bude zamestnancovi zvýšená aj základná mzda,“ uviedla Dorčáková, ktorá dodala, že ostatným zamestnancom Slovenská pošta normálne vyplatí odstupné v súlade so Zákonníkom práce a kolektívnou zmluvou, pričom výška odstupného sa bude líšiť podľa počtu odpracovaných rokov.

Ďalšie kroky reformy

V ďalších mesiacoch sa bude diskutovať aj o nasledujúcich krokoch úpravy fungovania Slovenskej pošty.

„Komplexný transformačný plán pošty zahŕňa digitalizáciu služieb, modernizáciu infraštruktúry logistickej siete, zvýšenie kapacity v balíkovom segmente ako aj zefektívnenie doručovania zásielok, čím sa zvýši kvalita služieb klientom. Ide o dlhodobo plánované manažérske rozhodnutie, ktoré nesúvisí s pandémiou,“ ozrejmila hovorkyňa.

Proces premeny Slovenskej pošty má začať 1. marca 2021 a ukončiť ho majú 31. mája 2021.

Titulná fotografia – Budova Pošty 1 v Ružomberku a v pozadí týčiaci sa Čebrať. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.