Basketbalistky začali prípravu na ďalšiu sezónu. Nové hráčky klub zatiaľ tají

Behanie vonku, posilňovňa a kondičná príprava v hale. Basketbalistky MBK to všetko absolvujú už takmer v plnej sile. Nové mená v tíme však chce klub zverejniť až koncom augusta.

Ak by ste si chceli v týchto dňoch pozrieť ružomberské basketbalistky, dopoludnia ich hľadajte v posilňovni v Baničnom, na tartanovom ovále na Zarevúcej alebo v Hrabove. Podvečer dostávajú zase zabrať pod vedením pokračujúcej trénerskej dvojice Juraj Suja – Michal Porubčan v Koniarni.

„Snažíme sa byť kondične pripravení. Lebo to je prvý predpoklad, aby sme mohli hrať basket. Keď nevládzeš, nemôžeš vystreliť. V júni mali Slovenky v družstve tu v Ružomberku kondičné tréningy, takže teraz už prišli na nejakej úrovni pripravené,“ opisuje aktuálne dni prípravy tréner Juraj Suja.

Po rokoch pripravujú domáci turnaj

Pficiálna príprava začala v pondelok, 6. augusta. Po troch týždňoch prídu na rad aj prvé zápasy. Dokopy ich má Ružomberok v kalendári zatiaľ desať. Pocestuje do Brna, Miškolca, aj na osvedčený turnaj do Trutnova. Od 14. do 16. septembra si v Koniarni zmeria sily na domácom turnaji s KP Brno, Žabiny Brno a poľským Toruňom.

Miroslava Mištinová (vľavo), Radka Stašová (vpravo) a za nimi ich spoluhráčky pripravujúce sa na ďalšie bežecké kolo v Hrabove.

„Je to super správa. Mnoho rokov nám chýbalo niečo takéto v príprave. Stále sme chodili hrať vonku a niekedy som mal pocit, že doma si už menej veríme ako vonku. Teším sa, že tu prídu kvalitné družstvá, ktoré hrajú Euroligu alebo Európsky pohár FIBA. Nech to všetko vyjde a dobre si zahráme,“ želá si Suja.

Ťažké zápasy v príprave potrebuje jeho káder najmä kvôli opätovnému štartu v Európskom pohári FIBA. Tentoraz sa dostali Liptáčky do západného koša a vyhli sa tak ruským a tureckým družstvám. Vlani totiž vo FIBA Cupe v takejto konkurencii nevyhrali ani raz. Prechádzka ružovou záhradou to však nebude ani tentokrát.

„Máme tretí tím českej ligy. Nymburk predvlani skončil v osmičke vo FIBA Cupe, má silné zázemie, štyri zahraničné hráčky každý rok. Je tam šesť či sedemnásobný slovinský majster Celje, podpísali skvelú americkú pivotku a k nej majú silné balkánske hráčky. No a pribudne nám jeden tím z kvalifikácie – francúzske Lille alebo maďarský vicemajster a víťaz pohára Szekszard. Oba sú celky postavené na Euroligu a my dostaneme toho, ktorý sa tam neprebojuje,“ hodnotí účastníkov základnej H-skupiny Suja.

„Vlani sme v tej skupine nemali šancu. Už len keby sme porovnali rozpočty. Teraz sa vieme pobiť o nejaké víťazstvo, možno aj o postup, ale bude to naozaj náročné,“ myslí si hlavný kouč MBK.

Hráčky? Počkajte si do konca augusta

Počas jedného z horúcich dní minulého týždňa behali v Hrabove medzi basketbalistkami aj nové tváre. Klub však poprosil médiá o trpezlivosť, všetky dievčatá plánujú predstaviť v utorok, 28. augusta. Možno azda prezradiť, že dve zo štyroch nepredstavených tvári sme už v Ružomberku videli.

Oľga Yatskovetsová v rozhovore s asistentom trénera Michalom Porubčanom.

„Môžem aspoň vyjadriť spokojnosť, že tu už máme takmer kompletný káder s akým počítame do sezóny. Chýbajú dve hráčky, ale čoskoro ich tu máme. Navyše, do družstva sme urobili menej zásahov ako vlani, keď sme sa ešte na jeseň dávali dokopy,“ tešil sa Suja pri pohľade na behajúce zverenkyne, zatiaľ čo u asistenta Michala Porubčana kontroloval, či im okruh okolo doliny netrvá akosi pridlho.

S jednou z nich sme sa však predsa len mohli porozprávať. Klub jej angažovanie oznámil už v máji. Zuzanu Ivančákovú, 24-ročnú rodáčku z Popradu, by ste si možno ľahko splietli aj s modelkou.

„Oproti Popradu a Cassovii, kde som doteraz hrala, a bol to taký poloprofesionálny basketbal, je toto jednoznačne posun vyššie. Som rada, že si ma vyhliadli. Ešte som nevyhrala v extralige žiadnu medailu a rada sa porovnám a ukážem aj v Európskej lige. Je to výzva hrať basket na najvyššej úrovni,“ hodnotila svoj prestup Ivančáková.

Ružomberok je už známy lovením v popradských basketbalových vodách. Spomeňme len Luciu Kupčíkovú, Katarínu Tetemondovú, sestry Baburové či Zuzanu Brezániovú, neskôr Lázárovú. Ďalšia do tejto exkluzívnej partie by mala byť práve Ivančáková. „Jasné, rozprávala som sa s niektorými dievčatami. Dostala som dobré referencie,“ odvetila.

Vypadnutie s reprezentačnou dvadsiatkou

Viac pracovné ako oddychové leto má za sebou Juraj Suja. Ako tréner ženskej reprezentácie do 20 rokov absolvoval v júli Majstrovstvá Európy A-kategórie v Maďarsku. Len vlani sa tam Slovenky vrátili z výkonnostne nižšieho béčka. Teraz však po piatich prehrách a dvoch víťazstvách opäť vypadli.

„Našim cieľom bola záchrana, čo sa nepodarilo. Mali sme mladý tím, ktorý v tejto vekovej kategórii začína, k tomu dve-tri ospravedlnenky. Nechcem a nejdem sa vyhovárať, jednoducho sme opäť pocítili, kde je basketbalovo Európa. Kľúčové zápasy sme chceli zvládnuť inak,“ hovorí tréner Suja.

Do kádra si vybral aj dve dievčatá, ktoré viedol v minulej sezóne v MBK. „Nikola Kováčiková bola bezpochyby naša najlepšia hráčka, robila, čo mohla, ťahala celý tím, nevyhla sa zakolísaniam, ale pri jej pomoci pre družstvo to bolo zanedbateľné. Alexandra Bellušová sa snažila, no ako väčšina z dievčat pocítila, kde a ako sa musí uberať a pridať. Verím, že nazbierala skúsenosti a celé jej to pomohlo do ďalšej kariéry,“ zhodnotil Suja.

Aktuálny káder MBK Ružomberok v príprave

Lucia Kelčíková, Miroslava Mištinová, Beáta Janoščíková, Alica Moravčíková, Radka Stašová, Oľga Yatskovetsová (Ukr.), Alexandra Bellušová. Zuzana Ivančáková a 4 zahraničné akvizície.

Titulná fotografia – Radka Stašová (vľavo) a novicka v tíme Zuzana Ivančáková počas behu v Hrabove. Zdroj – autor

 

Krídelníčky Lucia Kelčiková (vľavo) a Miroslava Mištinová behali počas tréningu najrýchlejšie.
Na strečing poslúži aj lavička.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.