Basketbalistky zatiaľ bez prehry vedú slovenskú extraligu

V sobotu večer si aj napriek absencii troch hráčiek bez problémov poradili s Popradom.
Ružomberské basketbalistky sa po troch úvodných extraligových zápasoch na súperových palubovkách po prvý raz predstavili doma až v 4. kole.

Bezproblémové víťazstvo

Proti Popradu sa pred 350 divákmi v prvej štvrtine ako favorit stretnutia ťažšie rozbiehali, ale úvodný entuziazmus hostí prestal na domácu kvalitu veľmi rýchlo platiť. Od začiatku druhej štvrtiny mali zverenkyne Juraja Suju zápas pod kontrolou a v 14. minúte dosiahli pätnásťbodový náskok, ktorý do konca prvého polčasu natiahli už na dvadsaťjeden bodov.

Dominancia Ružomberka, predovšetkým v pevnej obrane, pod vlastným košom, pokračovala aj v tretej štvrtine, kedy nedovolili Popradčankám skórovať bezmála sedem minút. Náskok v tom čase dosiahol 34 bodov.

Do konca stretnutia sa okrem niekoľkých pekných, obranných či útočných momentov – nie vždy dotiahnutých do bodovej koncovky – na oboch stranách nič podstatné neudialo a Ružomberčanky si dokráčali pre pohodlné víťazstvo o 42 bodov. A mohlo byť ešte vyššie, keby dievčatá nepozahadzovali v útoku množstvo lôpt.

Chýbali až tri hráčky

“Trošku ma mrzí, že sme aj doma neukázali ľahkosť ako v predchádzajúcich stretnutiach vonku. Chodíme po slovensku, máme všade nástup ako rakety, vedieme 10:0. A teraz sme boli trochu strnulí, nepremenili sme viaceré strely. Bolo to aj kvalitou súpera, ktorý prišiel s nejakým plánom, nedali nám rytmus, bolo tam dosť faulov a rozkúskovaná hra,” hodnotil prvé domáce stretnutie v sezóne tréner Juraj Suja.

Rád by dosiahol, aby dievčatá v domácich zápasoch ukázali viacej energie i emócie a strhli tak aj divákov.

S emóciou určite nemala problém Zuzana Ivančáková. Rodáčka z Popradu, ktorá odohrala za miestny BAM štyri sezóny, prišla pred sezónou do Ružomberka, kde teraz nastúpila proti “svojím”.

“Ťažké to bolo, lebo to sú všetko moje kamošky, poznáme sa, takže prišiel aj stres, že hrám proti babám, ktoré veľmi dobre poznám, ale potom to opadlo a hralo sa mi dobre. Pred zápasom ani počas neho nebolo žiadne podpichovanie z ich, ale ani z mojej strany,” podelila sa o pocity 24-ročná krídelníčka MBK.

Po víťazstvách v Bratislave so Slovanom, v Banskej Bystrici a Šamoríne si Ružomberčanky pripísali štvrtý triumf sezóny. Po prvý raz však v štatistike úspešnosti streľby nedosiahli 50 percentnú hranicu. Tentoraz len 39 percent.

Možno za tým hľadať aj absenciu až troch hráčiek: Lucie Kelčíkovej, Beáty Janoščíkovej a aj Američanky Janees Jefferyovej.

“Janees by mala byť v poriadku už do stretnutia v Piešťanoch. Lucia ešte potrebuje nejaký čas, ale verím, že od novembra by mohla hrať,” prognózoval tréner Suja. Beáta Janoščíková absolvovala v piatok operáciu menisku v pravom kolene. Nateraz chodí s barlami a jej návrat pod koše predpovedajú v klube najskôr o päť až šesť týždňov.

Najbližší domáci zápas kvôli koncertu v Dolnom Kubíne

Ostrou skúškou pre dosiaľ stopercentný vstup do sezóny bude už najbližšiu sobotu stretnutie s piešťanskými Čajkami, na ktorých palubovke sa Ruža predstaví.

Najbližší domáci zápas, naplánovaný na sobotu 27. októbra, odohrá Ružomberok v Dolnom Kubíne. Dôvodom je priamy prenos z koncertu, pri príležitostí osláv storočnice vzniku Československa, ktorý v Koniarni pripravuje RTVS na utorok 30. októbra. Halu kvôli tomu potrebujú už päť dní vopred.

V telocvični dolnokubínskeho gymnázia sa stretnutie so Šamorínom začína o 17:00, pričom naň kvôli nízkej kapacite haly (250 divákov) neplatia permanentky. Lístky (2 eurá) sa však dajú zakúpiť v predpredaji priamo v klube.

MBK Ružomberok – BAM Poprad 73:31 (17:10; 20:6; 16:8; 20:8)

Najviac bodov Ružomberok: Šiksniutéová 17, Yatskovetsová a Ellenbergová 13,
Najviac bodov Poprad: Grigerová 11, Havranová 7, Rusiňáková 6,

Divákov 350, Rozhodovali: Brziak, Donovalová, Hollander

Titulná fotografia – Tradičná ružomberská “porada” v stredovom kruhu po zápase. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.