Basketbalistky zvalcovali Šamorín, čaká ich Minsk

Domácim divákom sa v nedeľu večer v zápase proti Šamorínu predviedla už aj Lucia Kelčíková. Krídelníčka MBK sa k basketbalu vracia po tretej operácii kolena.

Dvadsať hodín trvala cesta basketbalistiek Ružomberka zo štvrtkového zápasu 5. kola pohára FIBA v tureckej Antakyii. Prehrali tam o jeden bod 79:80 po výbornej štvrtej štvrtine, kde zmazali už 16 bodový náskok domácich.

„Keď sme sa dotiahli na 72:72, to bolo tri minúty pred koncom, mali sme zápas v rukách my. Ale urobili sme zlé rozhodnutia, dve hlúpe straty a ony trafili veľmi ťažkú strelu cez obranu a odišli nám na tri body, a tým pádom si ten zápas udržali,“ opísal zlomové momenty zo záveru stretnutia v Turecku tréner Juraj Suja.

Ružomberčanky mali vôbec najbližšie k prvému plnému bodovému zisku v Európe v tomto roku. Aj napriek výbornej poslednej štvrtine si Juraj Suja nemyslí, že ak by mal zápas o minútu či dve viac, jeho dievčatá by s určitosťou stretnutie vyhrali.

„Nie, asi nie. Ony boli celý zápas hore, viedli o šestnásť bodov. Samozrejme, každá prehra o bod mrzí, ale ešte je asi skoro, aby sme dokázali v Hatayi vyhrať,“ odvetil Suja.

So Šamorínom jasná záležitosť

Kvôli spomínanej ceste nastúpili na stretnutie 9. kola extraligy proti Šamorínu až v nedeľu podvečer. Úvodná štvrtina priniesla očakávanú prevahu domácich, ktorá vyústila do celkom bezproblémového vedenia o trinásť bodov. A hoci v druhej desaťminútovke dokázali hostky odohrať v Koniarni vyrovnanú partiu a výraznejšie sa aj strelecky presadiť, napokon nevyhrali ani jednu štvrtinu.

„Až tretia štvrtina naplnila nejaké moje očakávania. A možno začiatok tej štvrtej. Po zvyšok zápasu sme nebránili dobre. V 1. polčase sme boli veľmi deraví,“ narážal Suja najmä na 18 inkasovaných bodov v druhej štvrtine.

Tretiu ale vyhrali Liptáčky o 20 bodov a v poslednej si zahrali aj mladé juniorky: Uramová, Škvareková a Mesíková. Aj s nimi dokráčal Ružomberok k pohodlnému víťazstvu o 40 bodov – 87:47.

Lucia Kelčíková. Bandáž nosí na ľavom kolene, ktoré jej operovali v rokoch 2017 a 2018. Foto – Rudolf Maškurica, Zdroj – facebook.com/rudomaskurica

Návrat Lucie Kelčíkovej

Už pred týždňom v Bratislave s Dubčekom a následne aj v Turecku nastúpila do hry krídelníčka Lucia Kelčíková. Tá má za sebou mimoriadne náročné dva roky, počas ktorých podstúpila tri operácie kolien.

„Áno, bol to môj tretí zápas a veľmi sa z toho teším, že aj takto pred domácim publikom som sa dokázala trochu oťukať. Tréner mi veril, za čo som veľmi rada,“ odvetila bojovná krídelníčka.

Luciu Kelčíkovú zradilo zdravie počas sezóny 2016/2017, ktorú síce dohrala, ale počas leta jej museli dávať dokopy roztrhnutý predný krížny väz v ľavom kolene. Celú ďalšiu sezónu prakticky vynechala, aby na začiatku tej nasledujúcej, 2018/2019, podstúpila artroskopiu operovaného kolena. Ďalší zásah mal zachrániť pokazené z prvej operácie. Postupne sa počas sezóny zapájala do hry, no nie raz pre bolesti v kolene zápas nedohrala. Bojovný tip hráčky, ktorá neuhne pred žiadnym súbojom je pre každého trénera cenný, no pre Luciu aj osudný. V treťom semifinále proti Šamorínu sa v marci 2019 už z palubovky, po jednom z takýchto súbojov, bez pomoci spoluhráčok nepostavila. Diagnóza: roztrhnutý krížny väz – tentoraz v pravom kolene. V apríli podstúpila plastiku väzov, teraz v novembri začala Lucia znovu hrať.

„Už očakávam, že nič horšie sa mi nemôže stať, takže idem s čistou hlavou a verím, že to bude túto sezónu už len dobré,“ odvetila 23-ročná basketbalistka.

V stretnutí so Šamorínom zaznamenala 12 bodov za 19 minút. K doskokom sa nehrnula, do súbojov však áno. Po jednom letela tvrdo k zemi, až to opäť tajilo dych.

„Je to môj charakter hry, ťažko to zmeniť. Musím na tom popracovať aj ja sama,“ reagovala na poznámku, že aj tréner Suja ju vystríha, aby hrala zo začiatku opatrnejšie a vyhýbala sa niektorým zbytočným kontaktom.

„Ja jej hovorím, nech sa nepúšťa do takých situácii, že je na to skoro. Ale pustila sa, potom je to už jej problém. No ale určite sa teším, že je späť. Družstvo to cíti, že je opäť v rotácii. Ona je relatívne skúsená hráčka, ktorá je v klube dlho, a vie čo hráme, čo treba robiť, takže sa dá na ňu spoľahnúť. Cítili sme aj v Turecku jej osem dobrých minút a dnes to bolo už devätnásť. Som rád, že ju máme, a uvidíme, čo jej kolená vydržia,“ vyjadril sa k nej tréner Juraj Suja.

V stredu derniéra v Európskom pohári

Už v stredu čaká na basketbalistky posledné 6. kolo základnej D-skupiny Európskeho pohára FIBA. V Koniarni budú hostiť bieloruského majstra Tsmoki Minsk. Kým Kelčíková by mala hrať, otázny je štart Michaely Fekete Rákovej. V Turecku jej zápas náramne vyšiel, dala 27 bodov, ale ublížila si tiež na koleno.

„Zle stúpila s nohou a ozvalo sa jej koleno. Ešte ju len čakajú vyšetrenia. Dúfam, že to bude dobré a bude môcť hrať. Ak nie v stredu, tak aspoň v sobotu,“ želá si tréner Suja.

Basketbalistky v Európskom pohári dosiaľ nevyhrali ani jeden zápas. S Minskom budú hrať o čestný úspech. Lenže súper potrebuje na treťom mieste čo najviac bodov a dobré skóre, aby živil nádej na postup do osemfinále, kam sa dostanú aj najlepšie tímy z tretích miest.

„Chceme dodržať nastolený trend, že naozaj hráme od zápasu k zápasu lepšie. Ale bude to ťažké. V Turecku sme sa naozaj vypli k dobrému výkonu v útoku a stálo nás to veľa síl vrátane cesty. Dnes víťazstvo tiež nebolo zadarmo. Uvidíme v akom stave budeme v stredu,“ opatrne hovoril Juraj Suja o blížiacom sa európskom stretnutí a dodal: „Máme veľmi ťažký týždeň. V stredu Minsk, v sobotu ideme do Piešťan, ktoré sú už takmer v kompletnom zložení,“ upozornil na ďalší, z pohľadu ďalšej sezóny pre Ružomberok ešte dôležitejší zápas.

„V kabíne je dobrá nálada, všetci sa hecujeme na európsky zápas a chceme ho určite vyhrať. Uspieť aspoň v jednom zápase v tom Eurocupe. Určite pôjdeme do toho naplno,“ reaguje po basketbale hladná Lucia Kelčíková.

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 87:47 (25:11, 45:29, 70:34)

MBK: Dudášová a Mištinová po 16, Jackovecová 15, Moravčíková a Turudićová po 7 (Kelčíková a Williamsová po 12, Havranová 2, Uramová, Škvareková, Mesíková 0)

Šamorín: Svetlíková 12, Sujová 10, Marcová 9, Burianová 5, Dulová 0 (Oštádalová 9, J. Lelkesová 2, Škublová, Zarevúcka, B. Lelkesová 0)

Štvrtiny: 25:11, 20:18, 25:5, 17:13. TH: 26/21 – 11/5. Trojky: 6-4. Úspešnosť streľby: 52,6% – 38,8%. Rozhodovali: Kiss, Životský, Donovalová.

Titulná fotografia – Momentka zo zápasu so Šamorínom. Alica Moravčíková robí priestor pre útok Miroslavy Mištinovej. Foto – Rudolf Maškurica. Zdroj – facebook.com/rudomaskurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.