Beh na Malinné ovládol Ružomberčan

Šiesty ročník Behu na Malinné prilákal 185 pretekárov. Foto: Filip Kubáň
Šiesty ročník obľúbeného bežeckého podujatia sa stal korisťou domáceho pretekára Dominika Babála, ktorý si pri svojej premiérovej účasti pripísal veľmi cenné víťazstvo.

V nedeľu 9. októbra sa uskutočnil Beh na Malinné, ktorý bol zároveň aj 5. kolom Ružomberskej bežeckej ligy (RBL). Obľúbené podujatie, ktoré napísalo svoju 6. kapitolu, opätovne prilákalo na štart niekoľko zvučných mien.

Na pretekárov čakalo perfektné jesenné počasie, čo sa do istej miery prejavilo aj na vysokej účasti. Bežci mali na výber dva úseky. Kratšiu trať s dĺžkou 2,5 kilometra, so začiatkom pri údolnej stanici kabínkovej lanovky v Hrabove a s cieľom pri chate Dária.

Zdatnejší a skúsenejší bežci si mohli zmerať sily na dlhšej trati s dĺžkou 3,9 kilometra a s prevýšením 638 m. Tento úsek začínal taktiež v Hrabove a končil pri vrcholnej stanici sedačkovej lanovky na Malinom Brde, odkiaľ sa mohli pretekári kochať nádherným výhľadom na okolitý Liptov.

Na populárnom bežeckom podujatí bolo vidieť desiatky bežcov všetkých vekových kategórií, vrátane detí. Oproti ostatnému ročníku sa Behu na Malinné zúčastnilo viac pretekárov. Organizátori celkovo napočítali 185 súťažiacich, čo bolo o 14 viac ako uplynulý rok.

Nový víťaz pretekov

Pri neúčasti minuloročného víťaza podujatia Jozefa Hlavča, ktorý uplynulý rok stanovil nový rekord trate časom 24 minút a 51 sekúnd, mali pretekári o motiváciu postarané. Absolútnym víťazom pretekov sa stal Dominik Babál, ktorý svoju premiéru na tomto podujatí zavŕšil veľmi cenným triumfom. „S výkonom som mimoriadne spokojný. Išlo sa mi veľmi dobre, čo ma teší. Budúceho ročníka sa rád zúčastním,” povedal Ružomberčan, ktorý v septembri ovládol Beh okolo Sidorova.

Druhé miesto bral Randy Hric, ktorý stratil na víťazného Babála necelú minútu. „Od úvodu som si držal druhé miesto. Do polovice pretekov som bol v tesnom závese za víťazom, potom sa to však v záverečnej strmej pasáži zlomilo a utiekol mi,“ povedal Hric a pripojil svoj pohľad na tieto preteky:Beh na Malinné sa mi veľmi páči. Sú to strmé, ale veľmi pekné preteky v krásnom prostredí, navyše nám vyšlo krásne počasie. Musím vyzdvihnúť organizátorov, ktorí nevyberajú žiadne štartovné, čo je na naše pomery neskutočné.”

Mladší z dvojice Hricovcov sa Behu na Malinné zúčastnil už po piatykrát, pričom až tri razy skončil na druhom mieste. Napriek smole, ktoré ho na tomto podujatí sprevádza, verí, že sa mu v budúcnosti podarí tieto preteky ovládnuť. „Verím, že v najbližších ročníkoch sa mi podarí vyhrať celkové poradie. O motiváciu mám postarané,“ uzavrel rodák z Liptovského Mikuláša, ktorý tento rok vyhral Beh ku Krížu.

Premiéra medzi ženami zavŕšená triumfom

Z bronzu sa tešil Roland Hric, ktorý tak zopakoval svoj úspech z Večerného behu, kedy obsadil tiež 3. miesto: „Od začiatku to víťaz rozbehol systémom štart – cieľ. Ja som si držal svoju pozíciu prakticky stále. Vedel som, že tá záverečná strmá pasáž mi nebude sedieť. Takéto úseky nemám rád, v nich, oproti ostatným, trpím.“

Skúsený 24-ročný pretekár sa veľmi rád zúčastňuje podujatí v rámci RBL. Behu na Malinné sa zúčastnil už po piatykrát, čiže trať a podmienky veľmi dobre pozná. „V kombinácii s perfektným jesenným počasím a úžasnými výhľadmi mám tento beh mimoriadne rád. Musím organizátorov pochváliť za to, že urobili kvalitný vertikál, ktorý je náročnosťou porovnateľný s hociktorými slovenskými vertikálami a navyše je úplne zadarmo, čo nemá obdobu na Slovensku.“

Víťazka ženskej kategórie Silvia Beláková, ktorá sa Behu na Malinné zúčastnila prvýkrát, bola veľmi šťastná z triumfu: „Išlo sa mi celkom dobre. Snažila som sa ísť svoje maximum, s výhrou som veľmi spokojná. Konkurencia predviedla veľmi pekné výkony. Budúci rok veľmi rada prídem.“

Spokojnosť s podujatím

Riaditeľ pretekov Róbert Kolár vyjadril spokojnosť s priebehom podujatia: „Veľmi ma potešilo krásne jesenné počasie. Dobré pocity mám z toho, že sa každý rok posilňuje hlavná kategória. Keďže tieto preteky organizujeme v tejto silnej zostave od samého začiatku, všetci už vieme, čo máme robiť a preto je aj príprava relatívne jednoduchá.“

Kolár načrtol aj možné zmeny do budúcnosti. „Zmenám sa do budúcna nebránime. Máme však pocit, že tento formát sa nám osvedčil a budeme pokračovať týmto spôsobom ako predošlých šesť rokov, keďže účasť v posledných ročníkoch je veľmi pekná.“

Rovnako skvelé pocity mal po pretekoch aj jeho ďalší zakladateľ Ľubomír Kubáň:„Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí nám pri organizácii pretekov pomohli. Veľmi ma potešil obrovský záujem, hlavne detí. Som rád, že počasie bolo opäť vynikajúce.“

Štefanský beh ukončí Ružomberskú bežeckú ligu

Beh na Malinné bol v poradí piatym podujatím RBL v aktuálnom roku. Prvé kolo 5. ročníka RBL sa uskutočnilo začiatkom júla na Zarevúcej, pričom jeho víťazom sa stal Martin Hatala, zo žien sa z víťazstva tešila Magdaléna Ličková.

Druhou bežeckou akciou bol v polovici júla Beh ku Krížu. Z celkového víťazstva sa tešil Randy Hric, zo žien bola najrýchlejšia Monika Chovanová. Na začiatku septembra sa uskutočnil Večerný beh, ktorý ovládol Mário KošútDanka Hanulová. Krátko na to napísal už svoj 18. ročník Beh okolo Sidorova, ktorý vyhral Dominik Babál a Katarína Paulínyová.

Najbližšie si pretekári zmerajú sily na 5. ročníku Štefanského behu, ktorý sa uskutoční 26. decembra a zároveň bude poslednými tohtoročnými pretekmi Ružomberskej bežeckej ligy.

VÝSLEDKY:

Hlavná trať (3,86 km, prevýšenie 638 m) – juniori: 1. Mikuláš (Malinô SkiAlp Team) 36:02, muži do 39 rokov: 1. Babál (Ružomberok) 27:38, 2. Randy Hric 28:35, 3. Roland Hric 30:55 (obaja SkimoStats Liptovský Mikuláš), do 49 rokov: 1. Holtán (Plašáci spod Vretňa) 34:10, 2. Palguta (ŠK SKI Ružomberok) 34:51, 3. Kováč (Martin) 37:06, do 59 rokov: 1. Koleda (SKP Žilina) 30:28, 2. Toth (Javorník Žilina) 31:50, 3. Bocko (CKC Černová) 39:08, juniorky: 1. Juhasová (Ružomberok) 50:37, ženy do 34 rokov: 1. Beláková (Davorin.sk) 32:59, 2. Papčová (Ružomberok) 43:10, 3. Daubnerová (Martin) 46:24, do 49 rokov: 1. Váleková (TJ Družba Smrečany/Žiar) 35:32, 2. Vikisályová (Ružomberok) 36:47, 3. Janíčeková (Sportakus running team) 39:59.

Skrátená trať (2,52 km, prevýšenie 390 m)– dorastenci: 1. P. Tomo (Liptovský Hrádok) 22:01, muži 60 – 69 rokov: 1. Černý (Bojničky) 26:26, nad 70 rokov: 1. M. Tomo (Krmeš) 28:43, hobby – muži: 1.M. Nemček 26:00, dorastenky: 1. Feriancová (Liptovský Hrádok) 25:35, ženy: 1. Macková (Biely Potok) 24:04.

Kompletné výsledky nájdete TU.

Róbert Kolár je vydavateľom RK Magazínu.

Fotografie v texte: Filip Kubáň 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.