Beh okolo Sidorova opäť oslávil pätnáste narodeniny

Ružomberská bežecká liga má za sebou deväť z desiatich podujatí. Beh okolo Sidorova v poslednú októbrovú nedeľu patrí k tým najtradičnejším v kalendári novozaloženej mestskej bežeckej súťaže.

Už v roku 1997 oslavoval Beh okolo Sidorova pätnásť rokov existencie. Lenže potom zanikol. Od roku 2004 sa píše nová, obnovená história pretekov na jednej z najkrajších tratí v regióne.

Ani sychravé počasie bežcom nezabránilo prísť

Sú za tým ľudia z Bežeckého spolku Ruža, Centra voľného času Elán a hotel Áčko. Práve teraz preteky vyrovnali svoju predchádzajúcu životnosť. A „osláviť“ to spolu s nimi prišlo viac ako 203 pretekárov, vrátane detí.

„Na hlavnú 13 kilometrovú trať vybehlo 131 pretekárov. Plus sme mali aj kratšiu, 4 800 metrovú trať a po prvý raz sme podujatie otvorili aj detským a žiackym kategóriám,“ hovoril o základných číslach pretekov jeden z organizátorov Ján Svrček.

Hoci nie rekordné, boli to vskutku vysoké čísla, najmä pri pohľade na zamračenú a upršanú nedeľnú oblohu. Ešte pred štartom detských kategórií však pršať prestalo a znovu začalo až krátko pred obedom, keď už v cieli všetci čakali na prvého pretekára na hlavnej trati.

Učí deti strieľať alebo ukazuje, kam treba bežať? 🙂 Hlavný rozhodca pretekov Milan Kašák v žltom so štartovacou pištoľou. Autor – Rudolf Maškurica

Doma nikto nie je prorokom

Bol ním tridsaťročný Lukáš Martinka z Považskej Bystrici, ktorý si pri svojej druhej účasti pripísal hneď najlepší možný výsledok.

„Vlani som bol ôsmy. Poznal som už trať, takže to nebola pre mňa neznáma. Išlo sa mi výborne, navyše mám rád sychravé počasie, takže sa nemám na čo sťažovať,“ hovoril bežec štartujúci za klub Tour de Považie.

Martinkov víťazný čas nebol nijako oslnivý, ale na mokrej trati a v daždi, kde sa polovica pretekov beží z kopca a po koreňoch stromov, sa rekord podujatia ani čakať nedal.

„Do kopca som sa držal v závese, chalani išli tempo, ktoré mi vyhovovalo. Zlomilo sa to potom v zbehu. Videl som, že sa do toho nikto nejako nepúšťa, tak som prebral iniciatívu a vyšlo to až do cieľa,“ opisoval priebeh pretekov Martinka.

Druhý prišiel do cieľa Tomáš Kubej z ŠK Muránska Dlhá Lúka. Hoci nie je domáci, možno ho za takého už považovať. Päť rokov študoval na Katolíckej univerzite a Sidorovo patrilo k jeho obľúbeným tréningom i pretekom. Odvtedy sa sem každoročne vracia, hoci ešte nikdy nevyhral.

„Dnes neprišli Poliaci, aj preto sa od začiatku nešlo také rýchle tempo. Bola to zároveň šanca na víťazstvo, konkurencia dnes naozaj nebola taká ostrá, ako tu zvykne bývať, no v tom zbehu som sa bál pustiť, cesta bola mokrá, šmykľavá, nechcel som riskovať. Je to krásna trasa, rád sa tu vraciam a ešte teda musím, ak chcem raz vyhrať,“ opisoval svoje pocity 26-ročný Revúčan Kubej.

Tomáš Gazdarica a za ním Tomáš Kubej na trati Behu okolo Sidorova. Foto – Rudolf Maškurica

Obdivuhodný Gazdarica

Dvadsať sekúnd za ním prišiel na tretej priečke domáci Tomáš Gazdarica. Už 42-ročný bežec sa stále pohybuje vo výsledkovej listine medzi najlepšími a dokázal to aj teraz. S mladšími bežcami držal krok, vo svojej kategórií do 49 rokov prišiel s takmer trojminútovým náskokom.

„Zbeh bol tradične veľmi šmykľavý, dokonca som aj spadol a stratil asi desať sekúnd. Ale celkovo som s výkonom aj výsledkom spokojný. Teším sa aj, že napriek zlému počasiu prišlo dnes toľko ľudí,“ hovoril Gazdarica, ktorý je jeden z otcov Ružomberskej bežeckej ligy, kam tradičné preteky Okolo Sidorova tiež zaradili.

Gazdarica tieto preteky v novodobej histórií – od spomínaného roku 2004 – nikdy nevyhral.

„V tej starej edícií sa mi to však podarilo. Neviem, v ktorom roku to presne bolo. Ešte sa štartovalo pri cukrovare, trať mala menej, 10 800 metrov, a ako tenista som všetkým atlétom vtedy vypálil rybník,“ zaspomínal si Gazdarica.

Podpichli a zároveň sme sňali klobúk pred výkonmi, ktoré vo svojom veku opakovane dosahuje: „Asi je to tým, že tí mladí prestávajú behať, a tí starší čerpajú z toho, čo ešte kedysi natrénovali.“

Séria vyvrcholí na Štefana

Okolo Sidorova má v meste a vôbec na Slovensku svoj cveng. Viac ako na iných pretekoch tu vidieť aj skoršie ročníky narodenia. Sedemdesiatnici prišli z Demjaty pri Bardejove, Dubnice či Veľkého Krtíša. A až šestnásť pretekárov štartovalo vo veku 60 až 69 rokov.

Premiérový ročník Ružomberskej bežeckej ligy speje do finále. To odštartuje na 2. sviatok vianočný, na Štefana, v centre mesta Štefanským behom. Po ňom budú organizátori rozdávať medaily za konečné umiestnenie v 29 vekových kategóriách.

 

Výsledky Behu okolo Sidorova 2018 – absolútne poradie

  1. Lukáš Martinka, Tour de Považie, 53:08,8
  2. Tomáš Kubej, ŠK Muránska Dlhá Lúka, 53:37,0
  3. Tomáš Gazdarica, Ružomberok v pohybe, 53:58,7
  4. Roma Trtek, Filistín, 55:56,0
  5. Ľuboš Kováčik, Súľov-Hradná, 56:42,3

Kompletné výsledky nájdete tu.

Priebežné výsledky Ružomberskej bežeckej ligy vo všetkých kategóriách sú dostupné tu.

Titulná fotografia – štart pretekov na Hrabovskej ceste.  Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.